Faydalı Bilgiler

Ev Enerjisini Temizleme

Yaşam alanımız olması sebebiyle vaktimizin çoğunu geçirmiş olduğumuz evlerimiz yenilenme yaşadığımız, dinlendiğimiz yaşam alanlarımızdır. Yaşam alanımız olan evlerimizin hayatımızda bu kadar önemli olması ev enerjisi konusunu da beraberinde getirmektedir. Ama ne yazık ki kimi zaman, evimizi olumsuz enerjiler sarabiliyor. Bu da haliyle ruh halimizi etkiliyor.

Kendimizin ya da evimizde bulunan diğer bireylerin sürekli olarak mutsuz, yorgun, sinirli hissetmesinin sebebi evimizde bulunan negatif enerji olabilir. Bu durum ev enerjisinin temizlenmesi gerektiğini gösterir. Evimizdeki kötü enerjiyi temizlemek, evdeki bireylerin hem ruhsal hem de fiziksel sağlığını olumlu şekilde etkiler. Bu olumsuz enerjinin ortadan kaldırılabilmesi için uygulayabileceğimiz birçok yol bulunmaktadır.

Evde Negatif Enerji Belirtileri

Evinize negatif enerjinin hakim olduğunu fark etmenizdeki en önemli etmen sürekli olan huzursuzluk hissidir. Evde bulunan bireylerin yorgun, mutsuz hissetmesi de evin enerjisinin temizlenmesi için önemli işaretlerdir. Bu etkilerin yanı sıra başka negatif enerji belirtileri de vardır.

 • Dağınıklık
 • Evde sürekli şikayet eden bireylerin bulunması
 • Evde suçlama ve eleştiri yapan bireylerin olması
 • Evde bulunan olumsuz ilişkiler

Evde Negatif Enerji Oluşmaması İçin Alınacak Önlemler

Evde negatif enerji oluşumunu önlemek için alınabilecek bazı önlemler vardır. Kötü enerjinin önlenmesi kimi zaman ev dekorasyonuyla sağlanabilirken kimi zaman hava akışı, bitkiler, tuzlar, sirkeler ile sağlanabilmektedir.

Doğal ışık ve hava akışını arttırmak enerji temizliğinde izlenebilecek ilk yoldur. Perdeler ile gün ışığını keserek pencereyi kapatmak olumsuz enerji oluşumunu destekler. Hem temiz havadan yararlanmak hem de güneş ışığının evinize girmesini sağlamak amacıyla perde kullanımı düzenlenebilir.

https://www.dekorgetir.com/rutubet-onleyici-boya-markalari/

başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Negatif enerjiyi emici kristaller ve bitkiler kullanılabilir. Evdeki negatif enerji ilgili bitkiler ve kristaller tarafından emilerek evin enerjisi temizlenmiş olur. Pozitif etkilerinden dolayı bu kristaller arasında en çok ametist, kuvars kullanılır. Kristallerin yanında aloe vera, lavanta gibi bitkilerin de enerji temizlenmesi üzerindeki olumlu etkileri oldukça fazladır.

Ev enerjisini etkileyen anlamlı dekoratif öğeler eklenebilmektedir. Anlamlı bazı eşyalar evin enerjisini olumlu yönde etkilemektedir. Özel, anısı bulunan eşyalar bunlardan bazılarıdır. Size pozitif enerji veren sanat eserleri evde olumlu bir hava yaratmaktadır.

Uygun renk seçimi de evimizin enerjisi üzerinde oldukça etkilidir. Renklerin kendilerine ait enerjileri olduğu için bu enerji eve de yansımaktadır. Örnek vermek gerekirse, turuncu ile sarı renkleri enerjiyi olumlu yönde etkiler. Yeşil ile mavi renkleri ruha sakinlik sağladığı için yine aynı şekilde olumlu bir enerji verir.

Düzenli temizlik ve organizasyon, kötü enerjinin birikmesini engellediği için çok önemlidir. Evinizin temizlenmesi, pozitif ve ferah bir atmosfer oluşturur. Bunun yanı sıra, evi ihtiyaç duyulmayan, fazlalık eşyalardan arındırmak da oldukça olumlu bir etki gösterecektir. Çünkü fazlalıklardan kurtularak enerjinin daha rahat akışını sağlar.

Yaşam Alanının Ev Enerjisi Üstündeki Etkisi

Yaşam alanı, ev enerjisi üstünde oldukça etkilidir. Yaşam alanının düzenli olması evin enerjisini olumlu yönde etkiler. Bu etkiler şu şekilde olabilir:

 • Düzenli olarak temizlik yapılması negatif etki bırakan enerjinin birikimini engeller.
 • Evin organize olmuş olması zihinsel olarak rahatlığa sebep olur.
 • Evin düzenli olması, yaratıcılığı arttırır.
 • Gereksiz eşyaların evden uzaklaştırılması enerjiyi olumlu yönde etkiler. Çünkü duygusal bağlantılar güçlenir.
 • Düzenli bir yaşam alanı kaygı ile stresi azaltır. Bu da olumlu enerji için teşvik eder.

Tüm bu etmenleri örnek alarak evlerdeki gerekli düzenlemeleri yapılarak ev enerjisi iyileştirilebilmektedir.

Evdeki Negatif Enerjiden Arınma Yolları

Evdeki negatif enerjiden arınma için çeşitli yollar mevcuttur.

Negatif enerjiden arınma ritüeli bunlardan birisidir. Olumsuz enerjinin temizlenebilmesi için arınma ritüelleri bulunmaktadır. Bunlardan kimisi tuzlu su ile temizleme yöntemidir. Oldukça sık kullanılan bu yöntemin yanı sıra tütsü yakmak, adaçayı yakmak, evin içerisinde taze bitki dalları sallamak da tercih edilen diğer yöntemlerden bazılarıdır. Aynı zamanda meditasyon yapmanın da etkisi oldukça fazladır. Meditasyon, olumlu enerjiyi korumaktadır. Aynı zamanda denge sağlamaktadır.

Negatif enerjiyi arındırmak için uygulanan bazı işlemler vardır:

 • Evin odalarında negatif enerjiyi önlemek, yok etmek için tütsü veya adaçayı yakılabilir.
 • Eve buhurdanlık satın alarak içerisinde bazı uçucu yağları yakmak. Bu yağlar evin enerjisini olumlu yönde etkilenmektedir. Adaçayı, sedir, tarçın, biberiye gibi yağlar tercih edilebilmektedir.
 • Sağlıklı olan enerjiyi getirmek ve bu enerji ile alanı temizlemek için zihinde güçlü niyet oluşturulmalıdır.
 • Güneş ışığının alana girebilmesi ve alanın temiz hava ile dolması için pencere ve perdelerin açılması gerekir.
 • Evin zeminine kaya tuzu serperek bir zaman sonra süpürülmesi negatif enerjinin temizlenmesini sağlar.
 • Yerleri silmek için kullanılan suyun içine bir miktar doğal sirke eklenerek enerji temizlenebilmektedir.

Evde Negatif Enerjiyi Temizleme Tarifleri

Evlerde enerji temizliği yapılırken kullanılabilecek birçok tarif vardır. Bunlardan ikisi verilmektedir:

Dezenfekte edici sirke

 • 5 damla uçucu tarçın yağı
 • 10 damla uçucu lavanta yağı
 • bir çay bardağı (150ml) beyaz temizlik sirkesi ,
 • 5 damla uçucu adaçayı yağı

Öncelikle sirke sprey ağzı bulunan bir şişe içine koyulur. Ardından uçucu yağlar eklenir. Çalkalandıktan sonra kullanıma hazırdır. Cam gibi yüzeylerde kullanımından sonra bir bez ile silinebilir.

Oda spreyi

 • 10 damla uçucu sedir yağı
 • 50 ml içme suyu
 • 10 damla uçucu lavanta yağı
 • 50 ml etil alkol

Öncelikle sprey ağzı bulunan şişe içerisinde su ve alkol karıştırılır. Sonrasında uçucu yağlar ilave edilir. Kullanılmadan önce iyice çalkalanması gerekmektedir.

Aslı Korkmaz

Doğa ve çiçekler konusunda tutkulu bir yazarım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımı ve çoğaltılması hakkında bilgi vermek, okuyucularımın hayatlarına renk katmak için elimden geleni yapıyorum. Uzun yıllardır çiçek yetiştiriyorum ve her zaman yeni çiçek türleri ve bahçe tasarımları denemeye açığım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımları, çeşitleri, çoğaltılması ve hastalıklarla mücadeleyi ele alıyorum. Umarım yazılarımda keyifli vakit geçirirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu