Duvar Boyası Renkleri

İç Cephe Boya Renkleri ve Duvar Boyası İçin Öneriler

İç cephe boya renkleri ile duvar boyası araştırması yapanlar, ister ev için ister işyeri için buradan fikir sahibi olabilirler.

En Çok Tutulan İç Cephe Boya Renkleri

Evinizi veya işyerinizi dekore ederken dikkat edilmesi gereken şeylerin başında, iç cephe için seçilecek olan boya renkleri geliyor. Seçebileceğiniz sınırsız sayıda popüler olan iç cephe boya renkleri vardır. Hiçbir şey evinizin daha çekici görünmesini, bir boya kadar sağlayamaz. Dekorasyonda duvarlar için boya rengi seçilmesi oldukça zorlu bir süreçtir. Kafa karışıklığı yaşamamak için boya renkleri tek tek incelenmeli ve istenen renk için tam olarak karar verilebilmelidir.

Bazen bir odaya enerji ve canlılık katmak için yapılması gereken tek şey bir kat boyadır. Her ne kadar tüm duvar boyası renklerini listelemek zor olsa da, duvarlarınız için modern duvar boyası renkleri sizlere yardımcı olacaktır.

Sizlere ilham verebilmesi amacıyla, trend olan iç mekan boya renkleri yazısını paylaşıyoruz.

Ev boyası renkleri olarak kullanabileceğiniz bir çok renk tonu bulunmaktadır. Ana renkler ve ara renkler olarak sıralanan yüzlerce tonlar arasından zevkinize uygun olanını bulmak pek kolay olmayacak doğrusu.

Ana Renkler

 • Beyaz
 • Gri
 • Bej
 • Kahverengi
 • Kırmızı
 • Sarı
 • Turuncu
 • Yeşil
 • Mavi
 • Mor

Ara Renkler

Genellikle ana renkler yerine ara renkler tercih edilir. Her ana rengin altında bulunan onlarca ara renk bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse “Beyaz” iç cephe duvar boyası için, “Kum Beyazı” “Karbeyaz”, “Yeşil” renk için ise, “Yosun Yeşili”, “Irmak Yeşili” gibi ara renkler bulunmaktadır.

Ev Boya Renkleri

Evlerin duvarları

Beyaz

Ev boya renkleri arasında en çok tercih edilen Beyaz boya tonlarından biridir. Mutfaklar, yatak odaları ve banyolar beyaz renk ile daha canlı görünürler. Ev içini son derece zarif ve modern gösteren beyaz renk, iç mekan için mükemmel bir ton.

Ev dekorasyonu için iç cephede kullanılacak olan boya seçimi süreci son derece zordur. Beyaz rengin bir çok farklı tonu bulunmaktadır. Fildişi, krem, ekru, karbeyazı, kirli beyaz ve aki gibi beyaz tonlarda bir çok renk çeşidi bulunmaktadır. Evinizdeki mobilya ve dekorasyon ürünlerini de hesaba katarak ev boyası olarak beyaz rengi tercih edebilirsiniz.

Bej

İç cephe boya rengi olarak en çok kullanılan renklerden biri de bej rengidir. Beyaz renk kadar havadar, temiz ve daha sıcak görüntü sağlar. Bej rengi, bir odayı daha büyük göstermede de oldukça etkilidir. Hemen hemen tüm renkler ile uyum sağlayacağından dolayı, dekorasyon değişikliğine pek fazla ihtiyaç duyulmaz.

Geniş, ferah ve havadar bir oturma odası istiyorsanız, tüm bej renk tonlarını seveceksiniz. Aydınlık bir iç mekan, ve canlı bir dekor istiyorsanız iç cephe boya renkleri arasından bej rengini tercih edebilirsiniz. Bej renge boyanan evin duvarları sayesinde, gün ışığı evinizi daha fazla aydınlatır. Bej renk tonlarında çakıl kumu, yeşil bej, bademi ve dolu gibi bir çok alt ara renkler bulunmaktadır. Bunlardan birini evinizin duvarlarında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Gri

Evinizin iç cephe boya rengini yenilemeniz gerekiyorsa, gri tonlarında bir boya kullanabilirsiniz. Gri renk mükemmel görünen ve abartısız bir renk tonudur. Mobilya ve dekorasyon ürünlerinizin daha modern görünmesini sağlar. Gri, modern bir oturma odası için harika bir renktir. Çok yönlü bir renk olduğundan dolayı iç cephe için rahatlıkla kullanılabilir.

Gri tonlarında dekore edilmiş modern bir eve sahip olmak istemez misiniz? Grinin tonu ne olursa olsun bir çok mobilya ila harika görünecektir. Grinin farklı tonlarını mutfak, salon, banyo ve yatak odasında kusursuz bir şekilde zarif olabileceğini göreceksiniz.

Sarı

İç cephe boyasında kullanılabilecek renklerden biri de sarı ve tonlarıdır. Sarı, enerjik bir renk olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Özenle seçilen sarı tonları ile boyanan duvarlar çok neşeli bir iç tasarım oluşturur. Canlı bir renk olduğu için her zaman ilgi çekicidir. İç mekanda hemen hemen her vurgu rengi işe yarayabilir, ancak sarı ortama tamamen farklı bir hava katar.

Fildişi, sonbahar, petek, limon sarısı ve kehribar gibi sarı tonları duvarlarda hoş bir görüntü oluşturur. Farklılık arayanlar duvarlara sarı tonları ile çok cesur bir iç tasarım uygulayabilir. Sarı ev boya renkleri içeri giren herkesin moralini yükseltir. Sarı renk mobilya ve aksesuarlar ile de uyumlu bir renktir. Ev boyası renkleri arıyorsanız sarı tonlarından birini tercih edebilirsiniz.

Mavi

En sevilen renklerden biri mavidir. Mavi tonları dekorasyonda önemli bir yere sahiptir. Sakinleştirici bir etkisi olan mavi, yatak odası ve oturma odası gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Açık mavi tonları ile boyanan ev duvarları gözleri rahatlatır. Mavi renginin tonları diğer renklerle de uyumlu olduğu için, duvarları zarafetle süslemektedir.

Yağmur damlası, kırağı, ırmak ve yudum gibi renk tonları mavinin sen sevilen tonlarındandır. Mavi renk ne kadar koyu ve açık olursa olsun sakinleştirici etkisi olduğundan dolayı muhteşem bir renktir. İster modern, isterseniz de klasik bir ev dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız favori renginiz mavi olacak.

Yeşil

Yeşil ile dekorasyon için bir çok alan bulunuyor. Bu alanlardan biri de iç mekan duvarlarıdır. Yeşil organik ve canlı bir renk olduğu için birlikte yaşamak kolaydır. Doğanın eşsiz güzelliği yansıtan yeşil iç tasarımda mükemmel uyum sağlayan eşsiz bir renktir. Doğru tonu seçerek boyayacağınız duvarlar iç mekanda doğa hissini verir.

Yeşilin kaktüs, limoni, yaprak ve buket tonları ev boyası renkleri olarak en çok kullanılanlardır. Küçük bir oturma odasını daha büyük bir görünüme kavuşturmak için yeşil tonları ile duvarlarınızı boyayabilirsiniz. Dekoratif ürünler ve mobilyalarla uygum sağlayan bu renk, zıt renklerle birleştirilebilir.

Kahverengi

Ev duvarlarını boyamak için kullanılabilen en güzel renklerden biri de kahverengi ve tonlarıdır. Dekorasyon yaparken tercih edeceğiniz kahverengi topları daha modern ve klasik bir görünüm sağlayacaktır. Bol miktarda doğal ışık alan bir ev istiyorsanız, açık kahverengi tonlarını tercih edebilirsiniz.

Kahverenginin tan, hasır, rezene gibi bir çok farklı tonu bulunuyor. Bu tonlarla boyanan evin duvarları ortama mükemmel bir dokunuş katar. Oturma odası, yatak odası ve mutfak gibi alanlarda mükemmel uyum sağlayacaktır. Kahverengi tonları ortama büyüleyici bir hava katar. En çok boyanan duvar renkleri arasında kahverengi de yer alıyor.

Mor

Cesur bir renkle boyanan evin duvarları, diğer renk tonlarıyla mükemmel uyum sağlar. Evi daha canlı bir hale getirebilmek için iç cephede mor renk ve tonlarını kullanabilirsiniz. Evinize lüks bir görünüm ve his katmak için mor tonlarını tercih edebilirsiniz.

Mor, iç tasarımda son derece önemli bir renktir. Mor renk mobilyalar ve dekorasyon ürünleri ile harika bir uyum sağlar. Diğer renklerle de uyum sağlayan mor tonları, evinizde her zaman her zaman iyi görünecek. En çok tutulan duvar renkleri arasında mor rengin yeri büyüktür. Lila, begonvil, lavanta ve menekşe tonlarındaki mor iç boya renkleri olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Turuncu

Evinizin duvarlarında kullanacağınız açık turuncu renkli duvar boyası, enerjiyi, neşeyi ve mutlu ruh halinizi yansıtır. Böylece turuncu renkli duvar boyası ile boyanan evler daha sakin ve rahatlatıcı bir havadadır. Duvarlar için turuncu boya kullanılması, diğer renklerle uyum açısından da iyi bir tercih olacaktır. Evinizin duvarlarına doğal bir dokunuş yapmak istiyorsanız, duvarlarınızda turuncu tonlarda bir boya rengi kullanabilirsiniz. Turuncu tonlarında boyanan evler çiçeksi ve yumuşak bir görüntüye kavuşur.

Turuncu boya tonlarının begonya, badem, somon ve şampanya gibi bir çok renk tonu bulunmaktadır. Cıvıl cıvıl olan renkleri seviyorsanız, evinizin duvarları için turuncu renk tonlarını denemekten çekinmeyin.

Kırmızı

Ev iç cephe için en çok tutulan boya duvar renklerinden biri de kırmızıdır. Her türlü mimariye uygun klasik bir renk olan kırmızı ile duvarlarınızı boyayabilirsiniz. Evinizin ortamını daha ilginç kılmak için tercih edilebilecek bir renktir.

Kırmızı renk oturma odası ve yatak odası duvarlarında rahatlıkla kullanılabilir. Mobilya ve dekorasyon ürünleri ile son derece iyi bir şekilde eşleşebilmektedir. Bu nedenle yaşam alanınıza eğlence katmak için kırmızı ve tonlarında canlı renkleri kullanabilirsiniz. Kırmızının onlarca tonu bulunmaktadır. Hangisi hoşunuza gittiyse o duvar boyasını alarak hemen evinizin iç cephesini boyamaya koyulabilirsiniz.

Dış Cephe Boya Renkleri

En Çok Tercih İç Cephe Boya Renkleri

Beyaz Her Zaman Zariftir

İç mekanlarda her yıl trend olan renk beyaz, ev dekorasyonunda en çok kullanılan bir renktir. Beyaz duvar boyası odayı aydınlık ve ferah hissettirir. Sadeliği ile ortamda bulunan diğer dekoratif ürünleri ön plana çıkarır.

Doğru banyo rengini seçmeye dikkat etmelisiniz. Örneğin koyu bir renk banyoyu sıkışık ve mağara gibi hissettirecektir. Eğer koyu renk istiyorsanız duvar boyası olarak beyaz, fayansları ise siyah tonlarda kullanabilirsiniz. Beyaz temiz ve canlı görünerek diğer dekoratif ürünlerinde ön plana çıkmasını sağlar.

Beyaz renk tasarım dünyasının vazgeçilmezidir. Mutfak duvarlarınız için bir boya rengi seçmeden önce, mutfak dolabı renginizle uyumlu olmasına özen gösterin. Beyaz mutfak duvarları için sıcak, nötr veya soğuk beyaz dolaplar uygun olacaktır. Piyasada bulunan binlerce beyaz tonlardaki boyalar ile, mutfağınız için doğru rengi seçebilirsiniz.

Odanızı canlandırmak ve ferah bir oturma odasına sahip olmak için duvarlarınızda beyaz tonlarında renk kullanabilirsiniz. Beyaz, diğer bir çok renkle uyum içinde olan mükemmel bir renktir. Oturma odasında bulunan mobilyalar ve dekoratif ürünler daha çok göze çarpar.

Bej Renk Rahatlığı Yansıtır

Son zamanlarda bir çok tasarımcı ve ev sahibi iç cephe boyası olarak bej ve tonlarını tercih ediyor. Diğer bir çok rengi kolayca tamamlayan bej, esnek bir renktir. En sıcak iç mekan renklerinden biri olan bej dinlendirici ve göze hoş gelen renk olarak tanımlanıyor.

Oturma odasının duvarlarını bej renge boyamak için o kadar çok neden var ki, yukarıdaki resme bakınca sizde anlayacaksınız. Eşleştirmesi kolay bir renk olan bej, optimum sonuçlar verir. Ayrıca mobilyalarla da harika uyum sağlar. Bej renk ile duvarları boyanan odanın süslenmesi daha kolaydır. Hemen hemen her renk ile uyum içerisindedir.

Bir salonun duvarları için en iyi boya seçeneklerinden biri de bej rengidir. Havadar ve rahat hissetmek için bej rengi ile duvarlarınızı boyayabilirsiniz. Salonlarda popüler olarak kullanılan bej rengi sakinleştirici ve rahatlatıcıdır.

Bej, yatak odalarında da popüler olarak kullanılır. Bej tonlarında bir çok renk tonu bulunmaktadır. Yatak odanıza ferahlık verecek, içinde sarı tonları bulunduran bir bej rengi ile duvarlarınızı boyayabilirsiniz.

Mavi Gerçek Bir Favoridir

Mavi rengin duvar boyası olarak kullanılabilecek onlarca tonu bulunuyor. Bunlardan iç cephe boyası için kullanılanlar, açık mavi ve soft mavilerin kullanımı son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Hem mekanların hem de evlerin duvar boyası olarak kullanılan mavi rengin dekorasyondaki önemi oldukça fazladır.

Antrasit Renk Son Zamanların Gözdesi

Antrasit gri, son zamanların en gözde rengidir. İç cephe dekorasyonunda ve dış cephelerde sıklıkla karşılaşmış olduğumuz siyaha yakın gri renk olan antrasit, gün geçtikçe daha çok tercih ediliyor. Yatak odaları, oturma odaları ve özellikle de banyoların duvar boyası olarak antrasit renk kullanılabilir. İç cephe boya rengi olarak koyu renk tercih edecek olanlar kesinlikle antrasit gri rengini tercih etmeli.

Filli Boya İç Cephe Renkleri

İç mekanın dekorasyonu değiştirilmek istenildiği zaman ilk akla gelen şey duvar boyasıdır. Duvar boyası seçiminde karar vermek kimi zaman oldukça zor olabiliyor. Evinizin veya mekanın duvarını boyamaya karar verirken iç cephe boyaları kataloglarına göz atarak renkleri görebilirsiniz. İç cephe duvarlarının renklerinde değişim yapmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz markalardan biri Filli Boya’dır. Filli Boya markasının renk renk iç cephe boyaları bulunuyor.

Filli Boya İç Cephe Renkleri

Filli Boya markasının iç cephe için; pudra, kum beyazı, fildişi, şampanya, gül pembe, lavanta gibi bir çok ara renkleri bulunmaktadır.

Filli Boya İç Cephe Renkleri
Filli Boya İç Cephe Renkleri

Marshall İç Cephe Boya Renkleri

İç cephe boya renkleri kataloglarını inceleyerek hangi rengi kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Marshall boya markasının iç mekanlarda kullanılabilecek bir çok boya rengi bulunmaktadır. Renk paletleri sayfasına giderek herhangi bir ana renge tıkladıktan sonra alt bölümde açılan ara renkleri inceleyebilirsiniz.

Marshall İç Cephe Boya Renkleri

Polisan İç Cephe Boyaları

Polisan boya markasının diğer markalarda olduğu gibi onlarca iç cephe boya renkleri bulunuyor. Bunlardan örnek vermek gerekirse osmanlı kırmızısı, bahar çiçeği, mint yeşili, bej, kül grisi gibi ara renklerdir. Aradığınız farklı tarzlara ait renkler için kataloğu inceleyebilirsiniz.

Polisan İç Cephe Boyaları

Polisan iç cephe kartelasına buradan ulaşabilirsiniz. İç cephe boya renkleri kodları ile birlikte kartelada bulunmaktadır.

DYO İç Cephe Duvar Boyası Renkleri

İç cephe boyası olarak kullanılan markalardan biri de DYO markasıdır. Renk çeşitliliğinden dolayı evinin duvarlarını boyamak isteyenlerin aklına gelen ilk markalardan biridir. Ev boyası veya mekan boyası yapacaksanız satış noktalarından kartelayı inceleyerek ayrıntılı olarak tüm renkleri inceleyebilirsiniz.

Ev Boya Renkleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

 • Renk Ailesi: Buz mavisinden, yaprak yeşiline kadar bir çok renk tonları bulunuyor.
 • Tamamlayıcı Renkler: İç cephe duvarlarını boyayacağınız boyanın rengi, evinizde bulunan dekorasyon ürünleri ve mobilyalar birbiriyle uyumlu olmalı.
 • Renk Seçimi: Ana renkler içerisinde bulunan ara renklerden onlarcası bulunuyor. Her biri duvarda ayrı bir görüntü sağlar. Ton seçimine dikkat etmelisiniz.
 • Ruh Hali: Her rengin bir ruh hali vardır. Neşeli, rahat ve enerji veren renkler tercih ederseniz, evinizde daha rahat bir ortam oluşur.
 • Nerede Kullanacağınıza Dikkat Edin: Seçtiğiniz boya renkleri hangi alana daha iyi gider? Oturma odasında farklı bir renk ve yatak odasında farklı bir renk tercih etmek isteyebilirsiniz. Renkleri iyi incelemenizi tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu