Çiçekler

Geceleri Oksijen Veren 10 Bitki

Geceleri oksijen veren bitkilerin listesine de göz atın. Bu bitkiler hem huzurlu bir uyku sunar hem yaşam alanlarına canlılık getirir.

Evinizdeki bitkiler, sadece iç mekanları süslemekle kalmaz, aynı zamanda hava kalitesini de artırır. Bitkiler fotosentez yoluyla karbondioksiti emerler ve oksijen üretirler. Bazı bitkiler geceleri de oksijen üretmeye devam ederler, bu da onları özellikle yatak odaları gibi kapalı alanlarda bulundurulması için ideal hale getirir.

Yıllardır bitkilerin gündüz oksijen verdiğini, geceleri ise karbondioksit saldığını duyuyoruz ve okuyoruz. Bu nedenle evde bitki bulundururken özen gösteriyoruz. Ancak bu bilgi genel olarak doğru bir bilgi değildir. Geceleri oksijen veren bitkiler vardır. Gece ve gündüz düzenli olarak oksijen üreten yatak odası bitkileri, uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Evinizdeki hava kalitesini artırmak için, gece ve gündüz düzenli olarak oksijen üreten popüler bitkilerin bir listesini hazırladık. NASA’nın temiz hava araştırması sonucu tavsiye etmiş olduğu hava temizleyen bitkilere yer verilmiştir.

Gece Oksijen Veren Bitkiler

Areka palmiyesi, aloe vera, orkide, paşa kılıcı, kurdele çiçeği, barış çiçeği ve kasımpatı gece oksijen veren bitkilerdir. Bu çiçekleri yatak odanızda gönül rahatlığıyla yetiştirebilirsiniz.

1. Areka Palmiyesi

gece oksijen veren areka palmiyesi

Areka palmiyesi, hem güzelliği hem de faydaları ile en popüler salon bitkilerinden biridir. 24 saat boyunca oksijen üreten bu bitki, geceleri de oksijen üreterek uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur. Salonlara şıklık katarken aynı zamanda havadaki O2 miktarını da artırarak yaşam alanlarının kalitesini yükseltir.

Areka palmiyesi aynı zamanda salon palmiyesi olarak da bilinir. Dolaylı veya kısmı güneş bitkinin büyümesi için idealdir. Sadece su ihtiyacı olduğu zaman sulanırsa ve doğru bakım yapılırsa kısa sürede göz alıcı büyüklüklere ulaşabilir.

2. Aloe Vera

gece oksijen üreten aloe vera

Aloe vera, hem sağlık hem de dekoratif özellikleriyle en faydalı iç mekan bitkilerinden biridir. Gündüz ve gece boyunca oksijen vererek havayı temizler. Bakımı kolay olduğu için evlerde ve ofislerde yaygın olarak yetiştirilir.

Hem sağlık hem de dekoratif amaçlarla kullanılabilen çok yönlü bir bitkidir. Aloe vera, gündüz ve gece boyunca oksijen vererek havayı temizler. Bitkinin dalından çıkan jel, yanıklar ve küçük kesikler için etkili bir tedavi yöntemidir. Her bu bitki bulundurulmalı.

3. Orkide

oksijen veren orkide

Orkideler, bir odanın havasının taze ve nefes alınabilir halde olmasına yardımcı olur. Geceleri oksijen sağladığı için yatak odası bitkisi olarak popüler bir seçimdir. Yeni evlere hediye olarak götürülebilecek mükemmel bir seçimdir.

Çiçekleri ile yaşam alanlarına şıklık katan Orkide, mükemmel kokusu ile büyüleyici bir etkiye sahiptir. Bakımı diğer bazı bitkilere göre daha kolaydır. Düzenli sulama, yeterli ışık ve uygun sıcaklık koşullarıyla sağlıklı bir şekilde büyürler. Evinizin herhangi bir odasında veya ofisinizde orkide yetiştirebilirsiniz.

4. Paşa Kılıcı

gece oksijen üreten paşa kılıcı

Paça kılıcı bitkisi, geceleri oksijen veren ve en çok tercih edilen salon bitkilerinden biridir. Havadaki karbondioksiti emerek odanızın havasını temizleyen ve kılıç gibi yapraklara sahip bir bitkidir. Düzenli suya ihtiyaç duymadığından yetiştirilmesi oldukça kolaydır.

Yatak odası bitkileri arasında popüler bir seçim olan paşa kılıcı, geceleri oksijen salgıladığı için temiz hava solunması için yardımcı oluyor. Hava temizleyici olan bitkinin yaprakları oldukça ilgi çektiği için alanlarda büyüleyici bir etki bırakır. Bitkinin bazı türleri 3 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor.

5. Kurdele Çiçeği

oksijen veren kurdele çiçeği

Kurdele çiçeği, evinizdeki havayı temizlemek için mükemmel bir seçenektir. Gündüz ve gece demeden 24 saat oksijen vermeye devam eder. Hemen hemen her odada yetiştirilen bu bitki, gösterişli yaprakları ile ilgi görür.

Uzun ince yaprakları ile özellikle asılı bir sepette harika görünür. Evinizin havasını temizleyen ve şık görünen bir bitki arıyorsanız kurdele bitkisini değerlendirebilirsiniz.

6. Barış Çiçeği

gece oksijen veren barış çiçeği

Barış çiçeği büyümesi kolay bir çiçektir. Haftanın 7 günü, günün 24 saati oksijen üretir. Hem dekoratif bir bitki olarak hem de hava kalitesini iyileştirme özelliği ile bilinir. Geceleri oksijen ürettiği için yatak odaları için mükemmel bir seçimdir.

İlkbahar aylarında açtıkları çiçekleri ile göz alıcı bir görünüm oluştururlar. En önemli özelliği ise havada bulunan uçucu organik maddelerin filtrelenmesine yardımcı olmaktır. Ev veya iş yerinizde daha sağlıklı bir iç mekan ve estetik bir güzellik sağlamak istiyorsanız, Barış Çiçeği düşünmeye değer bir tercihtir.

7. Pothos (Salon Sarmaşığı)

oksijen veren pothos

Pothos bitkisi, geniş yaprakları ile oldukça güzel görünen ve son derece dayanıklı iç mekan bitkisidir. Salon sarmaşığı olarak da bilinen bu bitki, iç mekanlarda estetik bir dekorasyon unsuru olarak kullanılabilir. Havaya oksijen eklenmesi açısından iyi bir seçimdir.

Pothos, zehirli bir çiçek olduğundan dolayı evcil hayvanlardan ve çocuklardan uzak tutulması gerekmektedir. Yutulması ve çiğnenmesi halinde sağlığa zarar verir. Bu bitkiyi yetiştirecekseniz bunun bilincinde olmalısınız.

8. Kasımpatı

gece oksijen üreten kasımpatı

Kasımpatı, güzel ve gösterişli çiçekleri ile dünyanın birçok yerinde yaygın olarak yetiştirilir. Çiçekleri, beyazdan sarıya, pembe ve mora kadar geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Gündüzleri olduğu gibi geceleri de oksijen üreten ve havayı temizleyen bir bitkidir. Renk ve canlılık katmak istediğiniz herhangi bir alanın havasını temizlemeye yardımcı olmak için tercih edebilirsiniz.

9. Benjamin Bitkisi

gece oksijen üreten benjamin bitkisi

Benjamin, hem estetik bir görünüme hem de gece boyunca oksijen sağlama yeteneğine sahiptir. Bu özelliği, iç mekanlarda gece boyunca oksijen kaynağı sağlama açısından önemlidir. Yatak odalarında hava kalitesini iyileştirmesine yardımcı olacağı için iyi uyku imkanı sunar.

10. Gerbera Çiçeği

oksijen veren gerbera

Gerbera çiçeği, muhteşem çiçekleri ve canlı renkleriyle iç mekanlara şıklık katan bir çiçek türüdür. Çiçekleri, tek katmanlı veya çok katmanlı yaprakları olan büyük başaklarda bulunur. Doğru sulama, güneş ışığı ve toprak bakımı ile sağlıklı bir şekilde büyürler. Saflığın, masumiyetin ve neşenin sembolü bu çiçek 24 saat oksijen verir.

Çiçekler Hakkında Daha Fazla Bilgi
Evde Yetiştirmek İçin 15 Güzel Kokulu Saksı ÇiçeğiSaksıları Asmak İçin En İyi 18 Sarkan ÇiçekDünyada Nadir Bulunan 13 Çiçek
En Güzel Kokulu 23 Bahçe ÇiçeğiDünyanın En Güzel 15 ÇiçeğiKaktüsün Anlamı: Kaktüs Hediye Etmek Ne Anlama Gelir?
En Çok Tercih Edilen 20 Salon ÇiçeğiGüneşe Dayanıklı 15 Balkon ÇiçeğiYaz Kış Kurumayan 12 Bahçe Çiçeği

Aslı Korkmaz

Doğa ve çiçekler konusunda tutkulu bir yazarım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımı ve çoğaltılması hakkında bilgi vermek, okuyucularımın hayatlarına renk katmak için elimden geleni yapıyorum. Uzun yıllardır çiçek yetiştiriyorum ve her zaman yeni çiçek türleri ve bahçe tasarımları denemeye açığım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımları, çeşitleri, çoğaltılması ve hastalıklarla mücadeleyi ele alıyorum. Umarım yazılarımda keyifli vakit geçirirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu