Çiçekler

Mor Renkli Çiçekler ve İsimleri

Mor çiçekler, bahçelerimizde, evlerimizde ve doğada güzel bir atmosfer yaratmak için kullanılan popüler bitkilerdir. Baharın ve yazın gelmesiyle, bahçeciler ve doğa severler genellikle bu renkte çiçekler ararlar. Mor renkteki çiçekler, bahçenize birçok renk, boyut ve şekil seçeneği sunar.

Birçok insan, mor renkli çiçeklerin göz alıcı görüntüsüne hayran kalır. Mor renkte çiçek açan bitkiler arasında lavanta, menekşe, sümbül, orkide, petunya, kokulu menekşe, mor telgraf çiçeği ve çan çiçeği gibi popüler bitkiler yer alır. Lavanta, bahar ve yaz aylarında açan mor renkli çiçekleriyle birçok bahçede sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Aynı şekilde menekşe, küçük çiçekleri ve güzel kokusuyla popüler bir bitkidir.

11 Tane Mor Çiçek ve İsimleri

Mor çiçek açan bitkiler ise özellikle en çok dikkat çeken bir türdür. Bu bitkilerin çiçekleri, mor renklerinde olup, bahar aylarında açarlar ve genellikle birçok insan bahçelerinde ve saksılarda yer verirler. Pek çok bahçıvan ve bitki meraklısı, mor çiçek açan bitkileri yetiştirmek için tercih ederler. Aşağıdaki listede mor çiçek açan 11 çiçek ayrıntılarıyla birlikte yer alıyor.

Menekşe

mor menekşe çiçeği

Mor menekşeler, hercai menekşe olarak bilinen Violaceae bitki familyasının üyelerindendir. Doğal olarak Avrupa ve Batı Asya’da yetişen bu bitki, kültür bitkisi olarak dünya genelinde popüler hale gelmiştir. Çiçeklerin dışı mor, ortası beyaz ve sarıdır. Bitkinin üretimi, tohumla veya çelikle yapılır. Mor renkli çiçekleri ile oldukça gösterişli görünen menekşe, bahçelerde ve saksılarda popüler bir bitkidir.

Bitki Türü: Çok Yıllık
Çiçeklenme Zamanı: Mart, Nisan
Güneş İhtiyacı: Kısmi Gölge veya Tam Güneş

Mor Telgraf Çiçeği

mor telgraf bitkisi

Mor telgraf çiçeği, genellikle ev bitkisi olarak yetiştirilen çok yıllı bir çiçektir. Hızlı büyüyen ve büyümesi kolay olan telgraf çiçeği, nemli ortamlarda kolaylıkla çoğaltılabilen bir bitki türüdür. Mor yaprakları ile oldukça gösterişli görünen telgraf çiçeği, kullanıldığı mekanlarda görsel şölen sunar. Dallarının saksıdan sarkması ve rengarenk çiçekleri ile iç mekanları şenlendirir. Evlerin güneş alan alanlarında ve balkonlarda saksı çiçeği olarak yetiştirilir.

Bitki Türü: Çok Yıllık
Çiçeklenme Zamanı: Bahar Aylarından Yaz Sonuna Kadar
Güneş İhtiyacı: Tam Güneş

Mor Telgraf Çiçeği: Bakımı, Çoğaltılması, Faydaları

Lavanta

mor lavanta

Lavanta, hoş kokulu çiçekleri ve aromatik yapraklarıyla en çok sevilen mor çiçeklerden biridir. Kolay büyüyen ve güneşi çok seven lavanta, çok yıllık olarak bahçelere veya saksılara ekilir. Uzun ömürlü ve dayanıklı bahçe çiçeklerinden olan bu bitki, özellikle bahçe peyzajlarında popüler olarak tercih edilmektedir. Lavantanın mor çiçekleri, kokuları nedeniyle popülerdir ve genellikle parfüm ve sabun yapımında kullanılır.

Bitki Türü: Çok Yıllık
Çiçeklenme Zamanı: Haziran, Temmuz
Güneş İhtiyacı: Tam Güneş

Mor Orkide

mor orkide çiçeği

Mor orkideler, güzelliği ve gizemi ile ünlüdür. Bu bitkiler, çarpıcı renkleri, benzersiz desenleri ve etkileyici boyutlarıyla dünya genelinde önemli bir yere sahiptir. Orkidelerin en popüler renklerinden biri mordur. Mor orkide çiçeği, aynı zamanda, doğal güzellikleri nedeniyle popüler bir hediye seçeneği de olur. Mor orkideler genellikle tutkuyu, zekayı, kararlılığı ve saygınlığı sembolize eder.

Bitki Türü: Çok Yıllık
Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar ve Sonbahar
Güneş İhtiyacı: Kısmi Gölge

Güzel Kokulu Mor Petunya

Mor petunya, petunya ailesine ait olan ve hoş bir kokuya sahip olan bir çiçektir. Yaprakları yeşil renkte ve mor çiçekleri oldukça gösterişlidir. Saksıda veya bahçede yetiştirilir ve genellikle bahar ve yaz aylarında çiçeklenir. Mor renkteki petunyalar, zarif ve mistik bir hava katarken, bahçenin veya balkonunuzun renk paletine güzel bir kontrast oluşturur. Kolay yetiştirilmesi ve bakımı nedeniyle yaygın olarak tercih edilen bir bitki türüdür.

Bitki Türü: Çok Yıllık
Çiçeklenme Zamanı: Yaz Ayları
Güneş İhtiyacı: Tam Güneş

Mor Şebboy

mor çiçek şebboy

Mor renk çiçek açan bitkilerden biri de Şebboy bitkisidir. Bahçelerde ve saksılarda yetişebilen, güzel kokusu ve renkleri ile oldukça ilgi gören şebboy çiçeği, bakımı oldukça kolay bir çiçek türüdür. Üst üste dizilen çiçekleri ile görenleri kendine hayran bırakan bu bitki, doğru bakım ile evlerin ve bahçelerin vazgeçilmezi haline geliyor. Farklı renklerde çiçek açan bu bitkinin, en sevilen renkleri arasında mor geliyor.

Bitki Türü: Çok Yıllık
Çiçeklenme Zamanı: İlkbahar
Güneş İhtiyacı: Kısmi Gölge

Mor Begonvil Sarmaşığı

mor begonvil

Mor renkli begonvil çiçekleri oldukça beğenilen ve tercih edilen çiçek türüdür. Yaz aylarında çiçeklenir ve sonbaharda yapraklarını döker. Bu bitki, parlak güneş ışığından hoşlanır ve aynı zamanda gölge alanlarda da yetiştirilir. Bahçelerde ve saksıda dikimi yapılan begonvil, tırmanması için destek verilerek yetiştirilir. Teras veya balkon gibi yerlerde de en sık tercih edilen bitkidir. Begonvil, birçok farklı çeşidi olan bir bitkidir. Bazı çeşitleri, beyaz, pembe, turuncu, kırmızı, mor ve sarı gibi farklı renklerde çiçekler üretir.

Bitki Türü: Çok Yıllık
Çiçeklenme Zamanı: Yaz Ayları
Güneş İhtiyacı: Tam Güneş

Mor Sardunya

mor sardunya

Sardunya bitkisinin farklı renklerde çiçekleri bulunur. Bu renklerden mor olanının, güçlü kokusu ve göz alıcı mor renkli çiçekleri vardır. Saksı bitkisi olarak yaygın olarak kullanılan sardunda, balkon, teras, bahçe veya pencere kenarlarında yetiştirilir. Sardunyanın farklı çeşitleri vardır ve bu çeşitlerin çiçekleri değişik tonlarda mor olur. Ayrıca, bazı çeşitleri beyaz, pembe veya kırmızı gibi farklı renklerde çiçekler üretir.

Bitki Türü: Çok Yıllık
Çiçeklenme Zamanı: Nisan-Kasım arası
Güneş İhtiyacı: Tam Güneş

Mor Mine Çiçeği

mor mine çiçeği

Mine çiçekleri, yıllık veya çok yıllık bitkilerdir. Bazı türlerin çiçekleri, beş yapraklı yıldız şeklinde açılır ve diğerleri küçük çan şeklindedir. Çoğunlukla bahar aylarında çiçeklenirler, ancak bazı türler yaz veya sonbaharda da çiçek açar. Mine çiçekleri, güneşli veya yarı gölgeli alanlarda yetişirler ve nemli toprakları severler. Tohumlarını kendileri dökerler ve kendiliğinden çoğalırlar. Ayrıca, bahçelerde veya saksılarda yetiştirilir.

Bitki Türü: Çok Yıllık
Çiçeklenme Zamanı: Temmuz-Eylül arası
Güneş İhtiyacı: Kısmi Gölge

Çan Çiçeği (Campanula)

mor çan çiçeği

Çan çiçeği, yıllık veya çok yıllık bitkilerdir. Bazı türleri, küçük tek çiçekli bitkilerken, diğerleri daha büyük çiçek gruplarına sahiptir. Çiçekler, genellikle bir çan şeklinde açılır ve çiçeklerin etrafında küçük yapraklar bulunur. Çan çiçeği, güneşli veya yarı gölgeli alanlarda yetişirler ve nemli toprakları severler. Bazı türleri, daha kuru koşullara da dayanır. Çan çiçekleri, bahçelerde, saksılarda veya kesme çiçekler olarak kullanılmak üzere yetiştirilir.

Bitki Türü: Çok Yıllık
Çiçeklenme Zamanı: Yaz Ayları
Güneş İhtiyacı: Kısmi Gölge

Mor Ortanca

mor ortanca

Mor çiçek açan bitkilerden biri olan Ortanca, harika renk tonuyla görenleri kendine hayran bırakan bir bitkidir. Yaz aylarında, bahçelerde en beğenilen bitkilerden olan Ortanca, kolay yetiştirilmesinden dolayı bahçe peyzajlarında tercih ediliyor. Bakımı kolay olan bu bitki, istenildiği taktirde evlerdeki saksılarda yetiştirilir.

Bitki Türü: Çok Yıllık
Çiçeklenme Zamanı: Yaz Ayları
Güneş İhtiyacı: Yarı Gölge

Bitkilerle ilgili ilginizi çekecek diğer konular:

Yaz Kış Kurumayan 12 Bahçe Çiçeği
Güneşe Dayanıklı 15 Balkon Çiçeği

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu