Mobilya

Tasarımlarıyla Dikkat Çeken Ahşap Sandalye Modelleri

Yaşam alanlarında en sık kullandığımız mobilyalardan biri sandalyelerdir. Salonlarda yemek odası takımları, mutfakta yemek masası ya da yatak odasında makyaj masası için genellikle dekorasyona uyum sağlayacak sandalye modelleri tercih ediliyor. Son yıllarda ise ahşap sandalye modelleri en çok kullanılan mobilyalar arasında. Ahşap sandalyeler birçok dekorasyona hem uyum sağladığı hem de şık ve modern bir görünüm kazandırdığı için severek kullanılıyor. Özellikle modern ve minimalist salon dekorasyonu için yemek masasına kullanacağınız sandalyeleri ahşap modellerden seçmenizi tavsiye ediyoruz. Ahşap sandalyeler de en çok merak edilen sorulardan biri yapımında hangi ahşap çeşitlerinin kullanıldığı ile ilgili. Gelin bu soruya birlikte cevap verelim.

ahşap sandalye modelleri 1

Sandalyelerde Kullanılan Ahşap Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde neredeyse her sektörde ahşap çeşitlerini kullanmaktayız. Ev, ofis ve bahçe mobilyaları gibi birçok alanda ahşap ürünlere denk gelmekteyiz. Genellikle de bu ürünler ahşap sandalyeler olmaktadır. Ofis ve bahçe dekorasyonlarında ahşap sandalye modelleri çok sık kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise ahşap malzemesinin uzun ömürlü bir yapıya sahip olmasıdır. Peki ahşap çeşitleri nelerdir? Bunları birlikte inceleyelim.

ahşap sandalye modelleri

Masif Ahşap

Mobilyalarda kullanılan ahşap denildiğinde ilk akla gelen genellikle masif ahşap olmaktadır. Kimyasal ya da mekanik herhangi bir işlemden geçirilmeyen bu ahşap tamamen doğaldır. Isı ve nem dayanıklılığı ağacın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak çam ve meşe ağaçları, kavak ağacına göre daha uzun ömürlüdür.

Formika

Ahşap çeşitleri arasında kağıt forma sahip olan tek çeşit formikadır. Reçineden üretilmiş olan selüloz kağıtlarını birleştirme sonucu üretilir. Dış etkenlere yüksek düzeyde dayanıklıdır ve kaplama malzemesi işlevi görmektedir. Son derece kolay biçimde boyanır ve temizlenir. Formikaya dilediğiniz gibi form kazandırabilirsiniz.

MDF

Ağaç liflerinin yüksek ısı sonucu presenmesi ile levha formu oluşur. Doğru biçimde dağılan lifler sayesinde malzemede boşluklar meydana gelmez. Rahatça şekil verilebilen bir ahşap çeşididir. Çivi ve vida tutma gücü oldukça yüksek olduğu için mobilyalarda sıkça kullanılır. Uzun ömürlü ahşap çeşitlerinden biridir. Senelerce eskimemesi ve yıpranmaması da çok fazla tercih edilmesinin sebeplerindendir.

ahşap sandalye modelleri

Sunta (Yonga Levha)

Odun artıklarından meydana gelen ahşaplara sunta denilmektedir. Sunta tam anlamıyla bir geri dönüşüm malzemesi diyebiliriz. Eskiden ısı ve su direnci düşük suntalar üretilirken teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzun ömürlü suntalar da üretilmeye başlandı.

Kontratabla

İnce bir levhadan oluşan kontratabla, üst üste yapıştırılan levhalardan meydana gelmektedir. Bu sayede zaman içerisinde biçim değiştirmesi ve çatlaması da engellenmiş olmaktadır. Su geçirmez ve dayanıklı bir ahşap çeşididir. Nem konusunda da oldukça dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Kontrplak

Belirli kalınlıklarda olan levhaların üst üste birleşmesi ile oluşan ahşap çeşidine kontrplak denilmektedir. Levhaların lif kısımları birbirine paralel tutturularak liflerin her açıdan birbirini tutması sağlanır. Bu sayede direnci daha da artmış olur. Zaman içerisinde de kolay kolay formu bozulmaz. Aslında kontrplakların kaplanmamış hali doğal ahşaptır. Bu yönüyle de masif ahşaba benzemektedir. Ahşap sandalye modelleri ve masalarda sıkça kullanılan bir çeşittir.

ahşap sandalye modelleri

Ahşap Sandalye Modelleri Hangi Dekorasyonlara Uyum Sağlar?

Sandalye seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken evin dekorasyon bütünlüğüne uyum sağlayıp sağlayamayacağı ile ilgilidir. Eviniz hangi dekorasyon tarzına sahipse ona göre sandalyeler seçmelisiniz. Belmino Mobilya’ya ait ahşap sandalye modelleri hangi dekorasyonlarda sevilerek kullanılıyor detaylı bir şekilde inceleyelim.

Rustik Tarzda Dekorasyon

Doğal ve geleneksel unsurları bir arada bulunduran hem sade hem de şık bir dekorasyon tarzıdır. Sıcak ve samimi bir ortam yaratmak için en çok tercih edilen dekorasyon tarzlarındandır. Yaşam alanınıza doğallık ve sade bir hava katar. Rustik dekorasyonda ahşap sandalye modelleri de severek kullanılmaktadır. Genellikle hasırlı ahşap sandalye modellerini bu dekorasyon da görmeniz mümkün. Yemek masası için ya da mutfağınız için sade ve şık bir alan yaratmak istiyorsanız ahşap sandalyeleri tercih etmelisiniz. Örneğin Zion Hasırlı Ahşap Sandalye bu dekorasyon için idealdir.

ahşap sandalye modelleri

Modern Tarzda Dekorasyon

Minimalist tasarım, estetik görüntü, işlevsellik ve temiz hatları bir arada bulunduran dekorasyon tarzlarından biridir. Ev dekorasyonunda çağdaş bir atmosfer yaratmak için modern dekorasyonu tercih edebilirsiniz. Mekanın dingin ve sakin bir atmosfere sahip olması için açık renkleri ve ahşap eşyaları görmek mümkün. Bu yüzden bu tarz dekorasyonlarda da genellikle nötr renkler, ahşap sandalye modelleri kullanılmaktadır. Sade ve minimal bir görüntü elde etmek için Alegra Hasır  Ahşap Sandalye modelini tercih edebilirsiniz.

ahşap sandalye modelleri

Country Tarzda Dekorasyon

Rustik dekorasyonda olduğu gibi sıcak ve samimi bir ortam yaratmak isteyen herkesin severek kullanabileceği dekorasyonlardan biridir. Ancak rustik dekorasyona göre biraz daha geleneksel ve kırsal havası vardır. Doğal ahşap malzemeleri, açık renklerin ve geleneksel detayların kullanıldığı bir tarzdır. Bu ev dekorasyonuna sahipseniz eğer sizde ahşap sandalye modelleri tercih edebilirsiniz. Evinizin yemek odasında, mutfağında, bebek odasında ya da yatak odanızda rahatça kullanabileceğiniz ve dekorasyona kolayca uyum sağlayabilecek sandalye modellerindendir. Country tarz için sandalye önerimiz ise Mezo Hasırlı Ahşap Sandalye modeli olacaktır.

ahşap sandalye modelleri

 

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu