Dekorasyon Haberleri

Antre Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonunda görüntü olarak tamamlayıcı unsurları ön planda tutmak çok önemlidir. Antre dekorasyonu da odaları birbirine bağlayan bir alan olduğu için evin bütünlüğüne uyum sağlayacak şekilde dekore edilmelidir. Farklı renk ve desen geçişlerinin olduğu bir tarz denemek istiyorsanız da antre denemek için iyi bir alan olabilir. Her odayı dekore ederken farklı şekillerde zorlanmak mümkün. Ancak antre dekorasyonu diğer odalara nazaran dekorasyonu daha çok zor olan bir alandır.

Antre Dekorasyonu

Antrelerde genellikle dekorasyon modelleri çok sık göremeyebilirsiniz. Dar ve dikdörtgen bir şekilde tasarlanmış antrelere, uygun dekorasyon ürünleri koymak zordur. Alanı daha fazla küçültmek istenmediği için duvar aynası ya da gömme dolap şeklinde vestiyerler kullanılır. Bu zor dekorasyona çözüm olması için yazımızda dekorasyon hakkında fikirler vereceğiz.

Antre Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Giriş dekorasyonu genellikle evlerde en çok ihmal edilen dekorasyonlardan biridir. Bu alanlar doğru dekore edildiğinde evi hem bir bütün olarak gösterir hem de çok fonksiyonlu bir alana dönüşebilir. Peki bu doğru dekorasyon nasıl yapılır?

Antre Dekorasyonu

Antre dekorasyonu için ilk olarak işe ölçü alarak başlamalısınız. Genellikle herkes ana mobilyalarını ve aksesuarları alarak antreyi daha küçük bir alana dönüştürüyor. Atrenizin boyutlarına göre bir dekorasyon hazırlamalısınız. Örneğin dar uzun bir koridorunuz varsa eğer gömme dolap bu antre için daha kullanışlı olacaktır. Ve mutlaka ayna aksesuarını kullanmalısınız. Dar alanları daha geniş göstermek için size yardımcı olacaktır.

Geniş bir antreye sahipseniz eğer, şık bir dresuar ve vestiyer tercih edebilirsiniz. Dresuar sayesinde evinizde daha modern bir görüntü yaratabilirsiniz. Ayrıca yine antrenizin ölçülerine göre dresuarın yanına küçük bir tabure veya sandalye tercih edebilirsiniz. Ayakkabıları giyip çıkarırken yardımcı olacaktır.

Giriş Dekorasyonu İçin Farklı Fikirler

Antre dekorasyonu için farklı ve güzel fikirler arıyorsanız ufak detayları da göz önünde bulundurmalısınız. Giriş dekorasyonu fikirleri arasında dolap, vestiyer tasarımları, desenli duvar kağıdı uygulamaları, aydınlatma seçenekleri, dekoratif ayna modelleri ve antre duvar süsleri gibi ürünlerle dekorasyona farklı bir hava katabilirsiniz.

Antre Dekorasyonu

Dar antre ve geniş antre dekorasyonlarında bazı değişiklikler illa ki olacaktır. Önemli olan bu farklılıkları doğru bir şekilde değerlendirebilmek. Bu sayede hem evin bütünlüğüne katkı sağlamış olacaksınız hem de evin depolama alanını artırmış olacaksınız. Koridor süslemeleri ile de giriş dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Antre Duvar Süsleri İle Duvar Dekorasyonu

Antre duvar süsleri ile ilgili birçok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden yola çıkarak antrenize en uygun olan aksesuarları duvarınız için kullanabilirsiniz. Bu duvar süsleri ile ev dekorasyonunuza bütünlük sağlamış olursunuz. Antre duvar dekorasyonunda duvar için kullanılan süsler olmazsa olmazdır. Farklı desen, renk ve modellerde tablolar, saatler, dekoratif aksesuarlar, aynalar, ahşap raflar gibi ürünlerle antre duvarınıza şık bir hava katabilirsiniz.

Antre Dekorasyonu

Antre duvar süslerinde kendinizin veya ailenizin fotoğraflarını çerçeveletip duvarda kullanabilirsiniz. Klasik ve modern çizgilerin ön planda olduğu ev dekorasyonlarında sade, minimalist aksesuarlar ile çok farklı ev atmosferi yaratılabilir. Dar koridorlarda da ahşap duvar raflarından bu minimalist ve hoş görüntüyü elde edebilirsiniz.

Antre Dekorasyonunda Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Antre evin giriş noktası olduğu için doğru aydınlatma seçimi yapılmalıdır. Doğru aydınlatmala seçimleri sayesinde antrenizi daha kullanışlı hale getirir. Antre dekorasyonlarında genel aydınlatma spot, led ya da avizeler kullanarak yapılır. Tavana monte edilen spot, led gibi aydınlatmalar daha çok tercih edilmektedir. Sarkıt avizelerin yerini de yine tavana monte edilen avize modelleri almaktadır. Bu modeller sayesinde antre daha ferah ve geniş bir görüntü yaratır.

Antre Dekorasyonu

Dar ve küçük antrelerde ise yere monte edilen spot ışıkları da tercih edebilirsiniz. Antreyi daha büyük göstermek içinde faydalı bir yöntem olacaktır. Antreniz büyük ve genişse sarkıt avizeleri, duvara monte edilen aplik avizeleri ya da dresuar üzerine koyacağınız abajurları tercih edebilirsiniz.

Antre İçin Halı Modelleri

Antre için halı kullanımı hem dekorasyona uyum sağlamak için hem de pratik bir kullanım için avantajlıdır. Antre için halı seçimini modern çizgilere sahip olan modellerden tercih etmelisiniz. Koyu renk ve yoğun desenler antreye karanlık bir hava katabilir. Modern antre halıları hem fonksiyonel hem de estetik duruşu ile evin giriş alanını şık bir şekilde tamamlar.

Antre Dekorasyonu

Modern tarzından vazgeçilmez özelliklerinden biri yüksek kontrastlı renklerden olan siyah, beyaz uyumudur. Antre de modern ve çarpıcı bir etki yaratmak için yüksek kontrastlı renklerden faydalanabilirsiniz. Antre dekorasyonu için bu halı renkleri çok sevilerek kullanılmaktadır.

Antre Dekorasyonunda Hangi Aynalar Kullanılmalı?

Ayna antre dekorasyonunda çok önemli bir rol oynar. Doğru bir biçimde kullanıldığında alana derinlik kazandırır. Antreler genellikle dar ve dikdörtgen biçimde olduğu için alanı büyük göstermek adına geniş aynalar tercih etmelisiniz. Duvarını büyük bir kısmını kapsayan aynalar eve girdiğiniz anda size ferahlık hissi verir.

Antre Dekorasyonu

Antrede duvara asılan aynalar genellikle eve daha şık bir görünüm kazandırır. Farklı şekillerde çerçeve seçenekleri ile evinizin dekorasyon tarzına kolayca uyum sağlar. Aynı zamanda dekorasyona estetik bir görünüm kazandırır. Çerçevelerde gold, gümüş ya da bakır renkleri de evin girişine lüks bir görüntü kazandırır.

Antre Dolap Modelleri ve Antre İçin Anahtarlık Önerileri

Düzenli ve estetik bir antre girişi için antre dolap modelleri çok önemlidir. Evin depolama ihtiyacının bir kısmını da antre dolapları karşılamaktadır. Özellikle ayakkabı düzenini sağlamak için ayakkabı dolabı çok kullanışlı olacaktır. Kapalı ve şık modeller ile hem antrenin düzenini sağlar hem de ayakkabıları daha temiz bir şekilde muhafaza etmenizi sağlar.

Antre Dekorasyonu

Oturma antre dolap modelleri de hem eşyalarınız için bir depolama alanı olur hem de işlerinizi oturarak rahatça halletmeniz için dinlenme alanı olur. Antre dolap modelleri sadece ayakkabılarını koymak için değil aynı zamanda yer bulamadığınız eşyalar için ekstra bir depolama alanı da olacaktır.

Antre Dekorasyonu

Antre için anahtarlık modelleri ise genellikle duvara monte edilen modellerden oluşmaktadır. Anahtarları düzenli bir şekilde tutmak ve kaybetmemek için anahtarlık antrelerde önemlidir. İsterseniz kişiselleştirilmiş anahtarlıklar özel olarak yaptırabilirsiniz. Antre anahtarlık modellerinde birçok seçenek bulunmaktadır. Ancak genellikle minimal antre anahtarlık modellerini tercih etmenizi öneririz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu