Faydalı Bilgiler

Parfüm Batch Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Orijinal parfüm ve kozmetik ürünleri kontrol etmek için batch kodunu sorgula. Son kullanma ve üretim tarihlerini öğren.

Satın alınan ürünlerin orijinalliğini öğrenmek isteyen kullanıcılar, çeşitli yöntemler deniyor. Bu yöntemlerin başında batch kodu sorgulama işlemi geliyor. Batch kodu, parfüm ve kozmetik ürünlerin üzerinde yer alan ve ürünün üretildiği tarih, seri numarası ve diğer bilgileri içeren bir koddur. Ürünlerin orijinal olup olmadığını merak edenler, bu kodu kontrol ederek sorgulama işlemi gerçekleştirebiliyor. Markaların yüksek fiyatlı ürünlerini almak isteyenler, sahte ürünlerle bol miktarda para harcamamak için bu yöntemi tercih ediyor.

Batch Kodu Nedir?

Parfüm veya kozmetik ürünlerin kutusu veya şişesinin altına basılan seri numaraya batch kodu denir. Bu seri numara, harf ve rakamlardan oluşabilir. Parti kodu olarak da bilinen kod, şişe veya kutuya uygulanabilir. Seri numara, kabartma veya baskı yöntemiyle uygulanır. Numara genellikle 4 veya daha fazla karakterden oluşur. Bu kod ile parfümlerin üretim ve son kullanma tarihleri öğrenilebilir.

batch kodu

Batch kodu olmayan parfüm veya kozmetik ürünlerinin sahte olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle, güvendiğiniz mağazalarda satılan ve üzerinde barkod kodu ile batch kodu bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. Ürünün son kullanma ve üretim tarihlerini öğrenmek için internet siteleri üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Mağazada parfüm almadan önce telefonunuzu kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Parfüm Batch Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Batch kodu sorgulamanın en kolay yolu, internet sitelerinden kontrol etmektir. Bu işlemi gerçekleştirmek için, parfüm veya kozmetik ürünü almadan önce telefonunuzla sorgulama sitesine girip kodu yazmanız yeterlidir.


Batch kodu sorgulama işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

  1. Parfüm veya kozmetik ürünün üzerinde yer alan batch kodunu öğrenin.
  2. CheckFresh.com adresine gidin ve marka seçimi yapın.
  3. “Batch Code” alanına elinizdeki ürünün kodunu yazın.
  4. “Sorgula” butonuna basarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  5. Sorgulama işleminin ardından karşınıza üretim ve son kullanma tarihi gibi bilgiler çıkacaktır.
Batch Kodu Sorgula
Batch Kodu Sorgulama Ekranı

Görselde görüldüğü gibi, Gucci Bloom Edp Kadın Parfüm’ün “8095” numaralı seri kodunu sorguladığımızda, üretim tarihinin 2018.04.05 olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, ürün 2018 Nisan ayında üretilmiştir.

Batch kodu sorgulama, parfümlerin orijinal olup olmadığının bir göstergesi olabilir. Ancak, sadece bu bilgiye dayanarak karar vermek doğru değildir. Ürünü satın alırken, bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Parfüm şişesinin görünümü, rengi, kıvamı, barkodu ve fiyatı, karar vermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, sahte parfüme tonlarca para harcamamak için tanınmış parfüm satıcılarını tercih edebilirsiniz.

parfüm batch kodu sorgulama
Parfüm batch kodu şişenin ve kutunun üzerinde kabartma halinde bulunur.

Parfüm batch kodu sorgulama işlemini cosmetic.momoko.hk adresinden de yapabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra ilk alanda parfüm markasını seçin. İkinci alana ise batch kodunu girin. “Check!” butonuna tıklayarak parfüm üretim tarihini öğrenebilirsiniz.

The Ordinary Orijinallik Sorgulama

Son zamanlarda popülerleşen cilt bakım markalarından biri olan The Ordinary, cilt bakımı destekleyici ürünleriyle birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Kullanıcılar genellikle internet üzerinden satın aldıkları The Ordinary ürünlerinin orijinal olup olmadığını anlamak için lot numarası sorgulama işlemi yapmak istiyor. Biz de onlara sorgulama işlemini nasıl yapacaklarını göstermeye çalıştık.

The Ordinary Orijinallik Sorgulama

The Ordinary orijinallik sorgulama işlemi için CheckFresh.com adresine girdik. “Batch Code” alanına kodu girip “Check” butonuna tıkladık. Karşımıza çıkan ekranda, sorgulamış olduğumuz ürünün 2020 yılının 6. ayında üretildiği bilgisini gördük.

Parfüm Batch Kodu Sorgulama ile Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

batch kodu sorgulama

Batch kodu, parfüm ve kozmetik ürünlerinin şişe ve kutularında bulunan seri numarasıdır. Bu numara ile belirli web siteleri üzerinden batch kodu sorgulama işlemi yapılır ve üretim ve son kullanma tarihi gibi bilgileri içerir. Markanın ürünleri bu sitelerin altyapılarına önceden eklenmişse, sorgulama sonrasında üretim tarihi bilgisi görüntülenir. Ancak bu sorgulama sonucunda ürünün kesinlikle sahte veya orijinal olup olmadığı anlaşılamaz.

Batch kodu sorgulama işlemi, ürün bilgilerine erişmek için bir yöntem olsa da, sahte ürün üreticileri bu yöntemi de düşünerek sahte kodlar ekleyebilirler. Bu nedenle, aldığınız parfümün orijinalliğinden emin olmak için kendini kanıtlamış marka olan parfüm ve kozmetik satıcılarından alışveriş yapmanız önemlidir.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu