Faydalı Bilgiler

Parfüm Batch Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parfüm ve kozmetik ürünlerin orijinalliğini kontrol etmek için batch kodu sorgulama ile son kullanma ve üretim tarihini öğrenebilirsiniz.

Satın alınan ürünlerin orjinal olup olmadığını öğrenmek için kullanıcılar çeşitli yöntemler deniyorlar. Bu yöntemlerin başında batch kodu sorgulama işlemi geliyor. Ürünlerin orijinal olup olmadığını merak edenler parfüm ve kozmetik ürünlerin üzerinde yer alan batch kodunu kontrol ederek sorgulama işlemi gerçekleştiriyorlar. Markaların yüksek fiyatlı ürünlerini almak isteyenler sahte ürünlerle bol miktarda para harcamamak için bu yöntemi deniyor. Peki nedir bu batch kodu ve ne işe yarar? En çok merak edilenler batch kodu ne demek ve batch kodu sorgulama nasıl yapılır?

Batch Kodu Nedir?

Batch kodu, parfüm veya kozmetik ürünlerde kutunun veya şişenin altına damgalanan bir seri numarasıdır. Bu seri numarası harf ve rakamlardan oluşmaktadır. Batch kodu şişeye veya kutusuna uygulanabilir. Seri numarası kabartma veya baskı yöntemi ile uygulanmaktadır. Numara genellikle 4 veya daha fazla karakterden oluşmaktadır. Batch kodu ile parfümlerin üretim ve son kullanma tarihlerini öğrenebilirsiniz.

batch kodu nedir

Batch kodu yazmayan bir parfüm veya kozmetik ürünü muhtemelen sahte olacaktır. Güvenmiş olduğunuz mağazalarda satılan ve üzerinde barkod kodu ile batch kodu yer alan ürünleri tercih etmelisiniz. Batch kodu işlemini internet siteleri üzerinden yaparak ürünün son kullanma ve üretim tarihlerini öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemini mağazada parfüm alırken telefonunuzu kullanarak yapabilirsiniz.

Batch Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Batch kodu sorgulamanın en kolay yolu, sorgulama işlemi yapılan internet sitelerinden kontrol etmektir. Bunu, bir parfüm veya kozmetik ürün almadan önce telefonunuzla internet sitesine girip batch kodunu yazarak yapabilirsiniz.

Batch kodu sorgulama işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Parfüm veya kozmetik ürünün üzerinde yer alan batch kodunu öğrenin.
  • CheckFresh.com adresine girin ve marka seçimi yapın.
  • Batch Code” alanına elinizdeki ürünün kodunu yazın.
  • “Cechk” butonuna basarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Sorgulama işleminin ardından karşınıza üretim ve son kullanma tarihi gibi bilgiler çıkacaktır.
Batch Kodu Sorgula
Batch Kodu Sorgulama Ekranı

Görselde olduğu gibi Gucci Bloom Edp Kadın Parfüm sorgulamasını “8095” batch kodu ile sorguladığımız zaman, üretim tarihi olarak 2018.04.05 tarihi ile karşılaşıyoruz. Yani bu ürün 2018 Nisan ayında üretilmiştir.

Batch kodu sorgulama, parfümlerin orjinal olup olmadığının bir göstergesi olabilir. Ancak sadece buna güvenerek orijinal olup olmadığına karar vermek doğru değildir. Ürünü satın alırken bir bütün olarak değerlendirmeniz gerekmektedir. Parfüm şişesinin görünümü, rengi, kıvamı, barkodu ve fiyatı karar vermenizde yardımcı olacaktır. Ayrıca parfüm satın alırken, sahte parfüme tonlarca para harcamamak için tanınmış parfüm satıcılarını tercih edebilirsiniz.

Parfüm Batch Kodu Sorgulama

parfüm batch kodu sorgulama
Parfüm batch kodu şişenin ve kutunun üzerinde kabartma halinde bulunur.

Parfüm kutularının ve şişelerinin üzerinde yer alan batch kodu ile sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Mağazadayken parfüm şişesini elinize alın ve üzerinde batch kodu olup olmadığına bakın. Eğer batch kodunu gördüyseniz aşağıdaki adımları takip ederek sorgulama yapabilirsiniz. Parfüm Batch Kodu sorgulama işlemi bu şekilde yapılır:

  • Parfüm batch kodunu öğrenin.
  • checkcosmetic.net adresine girin.
  • Sol menüde yer alan “Select brand” alanından marka seçimi yapın.
  • “Enter code” alanına parfüm batch kodunu girin.
  • “Calculate” butonuna tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer parfüm batch kodu sorgulama işlemini cosmetic.momoko.hk adresinden yapabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra ilk alandan parfüm markası seçimi yapın. İkinci alana ise batch kodunu girin. “Check!” butonuna tıklamanızla birlikte karşınıza parfüm üretim tarihi çıkacaktır.

The Ordinary Orijinallik Sorgulama

Son zamanların popüler cilt bakım markalarından biri olan The Ordinary, cilt bakımı destekleyici ürünleri ile bir çok kişi tarafından tercih ediliyor. Kullanıcılar genellikle internet sitesi üzerinden satın almış oldukları The Ordinary ürünlerinin orjinal olup olmadığını anlamak için batch kodu sorgulama işlemi yapmak istiyor. Bizde onlara sorgulama işlemini nasıl yapacaklarını göstermeye çalıştık.

The Ordinary Orijinallik Sorgulama

The Ordinary Orijinallik Sorgulama işlemi için CheckFresh.com adresine girdik ve “Batch Code” alanına kodu girip “Check” butonuna tıkladık. Karşımıza çıkan ekranda sorgulamış olduğumuz ürünün 2020 yılının 6. ayında üretildiği bilgisine ulaştık.

Parfüm Batch Kodu Sorgulama ile Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

batch kodu sorgulama

Batch kodu parfüm ve kozmetik şişelerinde ve kutularında yer alan seri numarasıdır. Bu numara ile belirli siteler üzerinden batch kodu sorgulama işlemi yapılıyor. Batch kodu ile üretim ve son kullanma tarihi gibi bilgilere yer verilmektedir. Markaların ürünleri eğer bu sitelerin altyapılarına daha önceden eklenmişse sorgulama sonrasında karşınıza üretim tarihi bilgileri çıkar. Bu sorgulama sonucunda ürünün kesinlikle sahte veya orjinal olup olmadığı anlaşılmaz.

Her ne kadar batch kodu sorgulaması ile ürün bilgilerine ulaşılabilse de, sahte ürünler üretimi yapanlar muhtemelen bunu da düşünüp ürünlerin üzerine sahte kodlar ekleyebilirler. Aldığınız parfümün orijinalliğinden şüphe etmemek için kendini kanıtlamış marka olan parfüm ve kozmetik satıcılarından alışveriş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu