Çiçekler

Bebek Odasında Hangi Bitkiler Yetiştirilir?

Evin en tatlı odalarından biri olan bebek odasında birçok eğlenceli ve renkli aksesuarlar bulunmaktadır. Makromeden yapılan dekoratif aksesuarlar, eğlenceli duvar kağıtları, hayvan figürlü abajurlar gibi eşyalar odaya sıcaklık ve tatlı bir görüntü sağlar. Bunların yanı sıra odaya biraz canlılık ve yeşillik katmak için en iyi yöntem çeşitli bitkilerden yararlanmaktır. Ancak bebek odasına bitki koymak istediğinizde dikkat edilmesi gereken bazı önemli unsurlar vardır.

Bebek Odasında Hangi Bitkiler Yetiştirilir?

Bebekler için hava temizleyici özelliğe sahip olan bitkiler, bebek odalarının dekorasyonuna hem görsel canlılık hem de bebekler için sağlıklı bir ortam oluşumuna destek olur. Bebek odasında bitki kullanımı bebeğiniz için özel bir alan yaratır. Bu sebeple birçok ebeveyn bebek odasında bitki kullanımına özen göstermektedir. Gelelim asıl soruya bebek odasında hangi bitkiler yetiştirilir.

Bebek Odasında Yetiştirilen Bitkiler

Bebek odası dekorasyonunda bitkiler, ebeveynlerin çevre dostu bir atmosfer yaratma arzusuyla örtüşür. Bitkiler, odaya sadece doğal bir dokunuş eklemekle kalmaz, aynı zamanda hava kalitesini artırarak oksijen üretir ve zararlı maddeleri filtreleyebilir.

Bebek Odasında Hangi Bitkiler Yetiştirilir?

 • Aloe Vera: Görüntüsü ve içeriğindeki faydalı maddeler sayesinde bebek odasında gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bitkilerden biridir. Aloe vera bitkisi, şifa özellikleriyle tanınır. Ayrıca, içeriğinde bulunan jel, bebeklerin hassas cildine doğal bir bakım sağlayabilir.
 • Kılıç Çiçeği: Paşa kılıcı veya Peygamber kılıcı olarak bilinen bu bitki akşamları da fotosentez yapması ile bilinir. Bu sayede odada bulunan karbondioksiti alarak oksijen üretmeye ve odanın ferah kalmasına katkı sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalara göre Kılıç çiçeği depresyona da iyi gelmektedir.
 • Yasemin: Bilinen en önemli özelliklerinden biri kaygı durum bozukluklarını giderdiği ve insanları sakinleştirmeye yardımcı olduğu yönünde. Yasemin bitkisinin bulunduğu odadaki insanlar kokusu sayesinde güzel bir uyku çeker. Bebeğinizin sağlıklı uykusu içinde yasemin çiçeğini tercih edebilirsiniz.
 • Eğrelti Otu: Değeri çok fazla bilinmeyen bitkilerden biridir. Ancak içerisinde bulunduğu odayı temizleyen, yüksek miktarda klorofil ve hücrelerin zarar görmesini engelleyen antioksidanlar bulundurur. Bu yüzden bebeğinizin odasında rahatça kullanabileceğiniz bir bitkidir.
 • Lavanta: Kokusu herkes tarafından sevilen bir bitkidir. Lavanta kokusu bulunduğu ortama sakinleştirici bir etki yapar. Lavantanın bulunduğu odada uyuduğunuz zaman güne hafiflemiş ve sakinlemiş bir şekilde başlayabilirsiniz. Bu yüzden bebek odalarında sevilerek tercih edilir.

Bitkilerin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Bitkiler fotosentez işlemi sayesinde odada bulunan zararlı maddelerin yok olmasına ve daha sağlıklı, temiz bir hava oluşmasına yardımcı olur. Bu nedenle bebek odalarında bitki kullanmanız çok önemlidir. Bebeğinizin sağlıklı ve temiz bir odada büyümesini sağlar. Bitkilerin bebeklere olan faydaları sadece bunlar değildir. Gelin birlikte yakından inceleyelim.

Bebek Odasında Hangi Bitkiler Yetiştirilir?

 1. Ortamı sakinleştirir
 2. Odaklanmayı artırır
 3. Temiz ve sağlıklı bir hava ortamı hazırlar
 4. Alerjik bebeklerin rahatlamasını sağlar
 5. Gevşemeyi ve rahatlamaya yardımcı olur

Bitkilerin bir diğer güzel özelliği ise aldıkları suyun %97’sini geri bırakarak doğal bir nemlendiriciye dönüşmeleridir. Kısacası bitkilerin bebek odasına eklenmesi, sadece estetik bir dokunuş değil, aynı zamanda doğal bir hava temizleyici ve oksijen kaynağı sağlar.

Bebekler İçin Dikkat Edilmesi Gereken Bitkiler

Bitkiler faydalı oldukları kadar dikkat edilmesi gereken bazı noktaları vardır. Bitkilerin seçimi konusunda dikkatli olunmalı ve evcil hayvanlar veya çocuklar için toksik olabilen bitkilerden kaçınılmalıdır. Bitkilerin bakımı düzenli olarak yapılmalı ve odadaki ışık ve sıcaklık gibi büyüme koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

Bebek Odasında Hangi Bitkiler Yetiştirilir?

 • Bitki sayısını az tutmanızda fayda vardır. Rahatlatıcı bir etki yaratıcağını düşünerek aşırıya kaçılmamalıdır. Çok fazla bitki odada bir süre sonra kaotik bir ortam yaratabilir. Tek bir büyük ya da iki farklı bitki bebek odası için yeterli olacaktır.
 • Minik bebekler için dikenli olan bitkiler kaçınmalısınız. Bebekler farkında olmadan bu bitkilere dokunarak ellerini incitebilir. Pürüzsüz ve kenarlı keskin olmayan bitkiler bebekler için daha faydalı olacaktır.
 • Zehirli bitkileri kesinlikle bebek odalarında bulundurmamalısınız. Bu tarz bitkiler bebekler için tehlike yaratabilir.
 • Bakımı kolay bitkiler tercih etmenizde bebek odaları için daha iyi olacaktır. Çok fazla su, ışık ve ek bakıma ihtiyaç duyulmayan bitkiler işinizi kolaylaştırır.

Bebek Odasında Hangi Bitkiler Yetiştirilir?

Bebek odasında bitki seçimi en az mobilya seçimi kadar önemlidir. Bu yüzden olabildiğince özen göstermenizde fayda var. Hem sizin hem de çocuğunuz için önemli.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu