Ev Tekstili

Çift Kişilik Nevresim Takımı Ölçüleri Nedir?

Çift kişilik nevresim takımı ölçüleri, yatak odasında konforu ve düzeni yakalamak isteyenlerin araştırmış olduğu bir konudur. Yatak boyutuna göre belirlenen nevresim ölçüsü doğru seçildiğinde şık ve rahat bir yatak konforu sunar.

Evlerde tarz ve uyumu yakalamak için kullanılan tüm eşyalara özen gösterilmelidir. Her şeyi birbiri ile uyumlu eşyalar alanların estetiğini üst düzeye çıkarır. Yatak odası dekorasyonunda oldukça etkili olan ürünlerin başında gelen nevresim takımları da dikkatli bir şekilde seçilmesi gereken ev tekstili ürünleridir. Doğru renk, desen ve ölçülerde seçilen nevresim takımının yatak odasında dekorasyonda büyük etkisi vardır.

çift kişilik nevresim takımı ölçüsü

Nevresim takımı seçiminde en çok göz önünde bulundurulması gereken detay ölçüsüdür. Doğru ölçü ile yatak, yorgan ve yastıklar daha gösterişli ve konforlu hale gelir. Çift kişilik nevresim takımı ölçüleri kullanılan yatağın boyutuna bağlıdır. Yatak boyutuna göre nevresim takımı markaları tarafından üretilen farklı boyutlarda takımlar bulunuyor. Eğer çift nevresim takımı almaya karar verdiyseniz yayınladığımız ölçüleri göz önünde bulundurarak bir tercih yapabilirsiniz.

Nevresim Takımı Markaları

Çift Kişilik Nevresim Takımı Ölçüleri

Çift kişilik yataklar standart yatak ölçülerine göre üretilir. Standart yatak ölçüleri ise 160 cm x 200 cm boyutlarındadır. Çift kişilik nevresim takımı ölçüleri ölçüsüne göre belirlenir. Bu nedenle nevresim 200×220 cm, çarşaf 240×260 cm, yastık kılıfı ise 50×70 cm boyutlarını standart çift nevresim takımı ölçüsü olarak kabul edebiliriz.

Yatak ile uygun ölçülerdeki bir nevresim takımı renk ve desenleri ile göz alıcı olurken, ölçüsü ile dekorasyonunuzla uyumlu bir hava yakalar. Çift kişilik nevresim ölçüleri olarak nevresim 200×220 cm, yatak çarşafı 240×260 cm, yastık kılıfı ise 50×70 cm tercih ettiğiniz zaman takım yatağa tam olarak oturur. Böylelikle istenilen görsellik ve konfor sağlanmış olacaktır.

çift kişilik nevresim ölçüleri

Standart Çift Kişilik Nevresim Ölçüsü Nedir?

Çift kişilik yatak ölçüleri standart, battal boy ve king size şeklinde boyutlarına göre sınıflandırılmaktadır. Standart yatak ölçüsü 160×200 cm, battal boy yatak ölçüsü 180×200 cm king size yatak ölçüsü ise 160×200 cm ölçüsündedir. Yatak boyutları farklılık gösterdiğinden dolayı çift kişilik nevresim takımı ölçüleri de farklılık göstermektedir.

Standart Çift Kişilik Nevresim Ölçüleri

Standart çift kişilik yatak ölçüleri 160 cm x 200 cm ölçülerindedir. Yatağa uygun nevresim takımı ölçüleri ise aşağıdaki gibidir.

Standart çift kişilik nevresim ölçüleri şöyledir:

 • Nevresim: 200×220 cm
 • Yatak Örtüsü: 240×260 cm
 • Yastık Kılıfı: 50×70 cm

Battal Boy Nevresim Takımı Ölçüleri

Battal boy çift kişilik yataklar, standart yataklara göre biraz daha geniştir. 180×200 cm ölçülerinde olan battal boy yataklar için tercih edilecek olan nevresim takımları da bu ölçülere uygun olmalıdır.

Battal boy nevresim takımı ölçüleri şöyledir:

 • Nevresim: 220×240 cm
 • Yatak Örtüsü: 240×280 cm
 • Yastık Kılıfı: 50×70 cm

King Size Nevresim Ölçüleri

Çift kişilik king size yataklar 200×200 cm ölçülerindedir. Çift kişilik yatak için nevresim takımı ölçüleri daha büyüktür.

King size nevresim takımı ölçüleri şöyledir:

 • Nevresim: 220×260 cm
 • Yatak Örtüsü: 240×280 cm
 • Yastık Kılıfı: 50×70 cm

Tek Kişilik Nevresim Takımı Ölçüleri 

Çift Kişilik Nevresim Takımı Ölçüsü Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çift kişilik nevresim takımı satın almak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken konu ölçüdür. Doğru ölçüde bir nevresim takımı tercih edilmediği zaman, yatağa tam oturmaz ve ortaya çirkin bir görüntü çıkar. Uygun ölçüde tercih dilecek olan nevresim takımı yatak, yorgan ve yastığa tam olarak oturacaktır.

Çift kişilik nevresim takımı ölçüsü yatağın ölçüsü ile uyumlu olmalıdır. Yatağın ölçüsü baz alınarak kullanılan bir nevresim takımı hem görüntüsü hemde kullanışlı olması nedeni ile konforlu alan oluşturmanıza yardımcı olacak.

Çift kişilik nevresim takımı seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

 1. Yatak ölçüleri: Çift kişilik yatak ölçüleri, standart olarak 200 cm uzunluk ve 160 cm genişliktir. Bu ölçülere uygun bir nevresim takımı seçin, böylece yatak üzerine oturacak ve yatakta rahat edeceksiniz.
 2. Renk ve desenler: Nevresim takımı öğelerinin renkleri ve desenleri yatak odasının dekorasyonuna uyumlu olmalıdır. Örneğin, açık renkli duvar kağıtlarına uygun olarak açık renkli nevresim takımı öğeleri seçebilirsiniz.
 3. Öğelerin özel ihtiyaçlarınızı karşılaması: Eğer özel bir ihtiyacınız varsa, nevresim takımı öğelerinin bu ihtiyacı karşılamasına dikkat etmelisiniz. Örneğin, astım gibi solunum problemleriniz varsa, mikrofiber doldurma maddesiyle üretilmiş yorganlar tercih edebilirsiniz.
 4. Üretici ve marka: Ürünlerin kalitesi, üreticinin ve markanın itibarına göre değişebilir. Kaliteli ürünler seçmek için üreticinin ve markanın itibarına bakarak seçim yapabilirsiniz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu