Genel

Modern ve Farklı Dış Cephe Kaplama Modelleri

Evlerin dış cephe kaplamaları, mimari tasarımın yanı sıra dayanıklılık ve koruma açısından önemli bir rol oynar. Dış cephe kaplama modelleri, ev sahiplerine geniş bir yelpazede seçenek sunarak hem estetik hem de pratik ihtiyaçları karşılar. Dışarıdan bakıldığında da yaşadığınız yeri estetik açıdan modern ve güzel göstermek için de önemlidir.

Modern ve Farklı Dış Cephe Kaplama Modelleri

Dış cephe kaplama modelleri, evlerin stilini belirlemenin yanı sıra hava koşullarına karşı dayanıklılığı da sağlar. Ev sahipleri, konutlarının mimarisine uygun olarak dış cephe kaplama modelleri arasında seçim yapabilir ve mekanlarını kişiselleştirebilirler. Her bir kaplama seçeneği, özel avantajlar sunarak evlerin öne çıkan birer tasarım öğesi olmalarını sağlar. Dış cephe hakkında detayları birlikte inceleyelim.

Dış Cephe Kaplama Nedir?

Dış cephe yaşadığınız binanın, evin makyajı diyebiliriz. Dış cephe kaplamalar dışarıdan gelebilecek her şeye karşı binayı koruma amaçlı yapılmaktadır. Aynı zamanda ısı yalıtımını artırmak ve binaya estetik bir görüntü kazandırmak için kullanılır. Binanın dışı için kaplama yaptırmak önemli bir durumdur. Birçok dış cephe kaplama seçeneği olduğu için de bina için hangisi en uygun olacaksa onu tercih edebilirsiniz. Şimdi birlikte bu modeller nelermiş onları inceleyelim.

Modern ve Farklı Dış Cephe Kaplama Modelleri

Dış Cephe Kaplama Modelleri Nelerdir?

Dış cephelerde birçok kaplama çeşidi bulunmaktadır. Sizlere en çok kullanılanları sıralayacağız. Bunlar ;

 • Mekanik duvar kaplama
 • Düz levha ile kaplama
 • Alüminyum kompozit panel kaplama
 • Fugalı kaplama
 • Prekast Kaplama
 • Ahşap görünümlü kaplama
 • Doğal taş cephe kaplama
 • Yalı baskı kaplama
 • Tuğla duvar kaplama
 • Betopan kaplama
 • Amerikan siding kaplama
 • Fibercement kaplama
 • PVC kaplama

olarak sıralanmaktadır.

Mekanik Duvar Kaplama

Taş kaplama malzemelerinin kullanıldığı kaplama modellerinden biridir. Taş kaplama malzemeleri yapı yüzeyine kanca ve ankraj ile tutturularak yapılan dış cephe kaplamalarıdır. Taşlar, çok katlı yapılara yapıştırma yöntemi ile uygulanmamalıdır. Bu yöntem ile uygulanan taşın düşme riski çok yüksektir. Bu tarz dış cephe kaplama malzemeleri genellikle endüstriyel ya da ticari binalarda tercih edilmektedir. Kolay temizlenebilme özelliğine de sahiptir.

mekanik dış cephe kaplama

Düz Levha ile Kaplama

Dış cephede herhangi bir desenin olmadığı kaplamalara düz levha kaplama denir. Mantolama işleminde EPS, XPS ve taşyünü kullanılmaktadır. Kaplama işlemi tamamlandıktan sonra dış cephe boyası ya da dekoratif sıva kullanılarak tamamlanır. Bu tarz cephelerde boya rengi birkaç sene sonra azalma gösterebildiği için kalite bir dış cephe boyası kullanılmasında fayda vardır.

düz levha dış cephe kaplama

Alüminyum Kompozit Panel Kaplama

İki alüminyum levha arasına yerleştirilen polietilen tabakadan oluşmaktadır. İleri teknoloji ile üretilen bu kaplama modelleri genellikle bina cephe giydirme sistemlerinde kullanılmaktadır. Modern mimarilerde gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Kullanılan yapılarda modern ve şık bir görüntü sağlar.

Alüminyum Kompozit Panel Kaplama

Fugalı Kaplama Modelleri

Son yıllarda sıkça kullanılan kaplama modellerinden biridir. Dış cephe kaplaması için kullanılan levhaların yaratılan boşluklar ile fuga aracılığıyla bölünmesi sonucu oluşur. Dış cephede kullanılan fuga sayesinde birçok farklı tasarım oluşturulur.

Fugalı Dış Cephe Kaplama Modelleri

Prekast Dış Cephe Kaplaması

Yüksek dayanıklılığa sahip beton kaplamadır. Prekast denilen malzeme silis kumu ve beyaz çimento karışımından oluşturulur. Türkiye de kullanımı son yıllarda yaygınlaşan prekast kaplama tüm binalara uygulanmaktadır. Nem, su, ısı ve ses yalıtımı olarak oldukça dayanıklı bir kaplama modelidir.

Prekast Dış Cephe Kaplaması

Ahşap Görünümlü Kaplama

Isı yalıtım plakaları ile oluşturulan kaplama modellerine ahşap görünümlü denilmektedir. EPS levhaları üretilirken üzerine ahşap deseni verilmektedir. Bu levhaların ahşap renklerine boyanması sonucunda yüzeyinde ahşap deseni görüntüsü oluştmaktadır. Dış cephede ahşap görünümü isteyenler için güzel bir alternatif olacaktır. Aynı zamanda ısı yalıtımı evin sıcaklığını koruyacaktır.

Ahşap Görünümlü dış cephe Kaplama

Doğal Taş Cephe Kaplama

Doğal taş cephe kaplama modelleri genellikle dağ evi, yazlık gibi binalarda tercih edilmektedir. Dışarıdan bakıldığında yapıyı huzurlu ve sıcak gösterme konusunda başarılı bir kaplama modelidir. Binanın dışına betonarme olarak taşıyıcı kısmı eklendikten sonra üstüne doğal taşlar kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede maliyet biraz daha azaltılmış oluyor.

Doğal Taş dış Cephe Kaplama

Yalı Baskı Kaplama

Fuga kaplama modelleri ile benzer özelliklere sahip olan kaplama modelidir. Fugalı kaplama modellerinden farklı olarak üst kısım dışa doğru tasarlanmaktadır. Bu yüzden dışarıdan bakıldığında yüzeyi birbiri üzerine binmiş gibi görünmektedir.

Yalı Baskı Dış Cephe Kaplama

Tuğla Duvar Kaplama

Doğal taş kaplama havası veren bir modeldir. Dışarıdan bakıldığında sıcak, samimi bir yapı gibi görünmesini istiyorsanız bu kaplamayı tercih edebilirsiniz. Klasik, country ve rustik tarz evlerde tuğla duvar kaplamayı sıkça görebiliriz. Modası hiçbir zaman geçmeyecek bir modeldir. Eviniz dış cephe kaplaması içinde oldukça uygun fiyatlıdır.

tuğla duvar Dış Cephe Kaplama

Betopan Kaplama

Dış cepheyi uzun süre koruma konusunda oldukça başarılı bir modeldir. Yeni bir sistem olan betopan kaplama, benzer kaplama modellerine göre daha ekonomiktir. Çimento ve ahşabın birleşimiyle oluşmaktadır. Islak ve rutubetli yerlerde zarar görmezler, neme dayanıklıdırlar. Ayrıca ağacın hafiflik sağlaması nedeniyle de depreme dayanıklı kaplama modellerindendir. Yangına karşı da dayanıklıdır.

Betopan Kaplama

Amerikan Siding Kaplama Modelleri

Amerikan siding kaplama modelleri kolay kolay boya ve bakım masrafı gerektirmez. Kötü hava koşullarına karşı dayanıklıdırlar. Alev almama ve kendini söndürme özellikleri vardır. Aynı zamanda suya ve neme karşı da dayanıklı modellerdir. Amerikan siding uygulandıktan sonra kolonları korur ve içerisindeki demirin paslanmasını engeller. Bozulma ihtimali en düşük kaplamalardır.

Amerikan Siding Kaplama Modelleri

Fibercement Kaplama

Takviye edilmiş çimentolu levhalar ve selüloz elyafının birleşmesi sonucu oluşur. İnsan hayatını kolaylaştıran çevreci bir üründür. Sıkça tercih edilir, sevilerek kullanılır. Uygun fiyatı, yanmaz özelliği, dayanıklı yapısından dolayı dış cephelerde çoğu zaman görebiliriz.

Fibercement dış cephe Kaplama

PVC Kaplama Modelleri

Polimer, PVC hammaddeli bir yapıdır. Çok uzun yıllardan beri dış cephe malzemesi olarak kullanılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış bir kaplamadır. Plastik temelli olan bu kaplama su geçirmez özelliğe sahiptir. Isı yalıtımı sağlar ve hafif bir yapısı vardır. Tüm hava koşulları için uygundur. Yangına dayanıklı bir modeldir. Aşınmalara karşı dayanıklı olmasının yanı sıra binayı neme ve paslanmaya karşı da korumaktadır.

pvc kaplama

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu