Faydalı Bilgiler

Elektrikli Battaniye Ne Kadar Elektrik Yakar?

Soğuk kış günlerinde ısınmak için alternatif olarak kullanılan elektrikli battaniye ne kadar elektrik yakar? Elektrikli battaniye kaç Watt elektrik harcar?

Soğuk günlerde hem ısınıp hem tasarruf etmek için elektrikli battaniyeler iyi bir tercihtir. Çabuk ısınan ve yatağın sıcacık olmasını sağlayan elektrikli battaniyenin sıcaklığını ayarlamak da kolaydır. Tüm yüzeye eşit olacak şekilde ısı yayan elektrikli battaniyelerin temel görevi, yatağı yatmadan önce ısıtmaktır.

Bir çok kişi tasarruflu olması nedeni ile yatmadan önce yatağı ısıtmak için elektrikli battaniye kullanır. Elektrikli battaniyeler diğer ısıtıcılar gibi elektrik faturasının kabarık gelmesine neden olmaz. Tüketmiş olduğu elektrik, elektrik faturasında hayal kırıklığına uğratmaz. Farklı ısı seviyelerinde ayarlanması nedeni ile düşük miktarda elektrik tüketimi vardır.

Elektrikli Battaniye

Elektrikli battaniyeler tek kişilik ve çift kişilik ölçülerde üretilir. Elektrik tüketimi ölçülere göre farklılık göstermektedir. Ayrıca kullanılan ısı seviyesi de harcanan elektrik ile doğrudan orantılıdır. Peki bir elektrikli battaniye kaç Watt? Elektrikli battaniye ne kadar elektrik yakar?

İlginizi Çekebilir: Az Yakan Elektrikli Isıtıcı Tavsiye

Elektrikli Battaniye Kaç Watt?

Elektrikli battaniyeler genellikle 60 ile 100 watt arasında güce sahiptir. Uygun bir şekilde kullanıldığı taktirde çok fazla elektrik tüketmez. Ilık modda kullanılan elektrikli battaniyenin tüketimi yarıdan yarıya azalır. Elektrikli battaniyenin ölçüsü harcanan elektrik ile doğrudan orantılıdır. Çift kişilik elektrikli battaniyeler tek kişilik elektrikli battaniyeye göre daha büyük olduğu için daha fazla elektrik harcar.

Markaların farklı ölçülerde üretmiş olduğu elektrikli battaniyeler vardır. Her elektrikli battaniye aynı oranda elektrik harcamaz. Elektrikli battaniyenin yakmış olduğu elektrik farklılık gösterebilir. Ancak hangi marka olursa olsun elektrikli battaniyeler genel olarak çok fazla elektrik tüketmez. Kullanılan elektrik ortalama olarak 60 ile 100 watt arasında olacağı için elektrik faturası kabarık gelmez.

Elektrikli Battaniye Kaç Watt
Elektrikli Battaniye Kaç Watt: Elektrikli battaniyeler ortalama 60 Watt ile 100 Watt arasında güce sahiptir.

Elektrikli Battaniye Çok Elektrik Yakar Mı?

Elektrikli battaniyeler genel olarak çok fazla elektrik yakmaz. Ne kadar yüksek bir ayar seçildiğine bağlı olarak, elektrikli battaniye kullanırken elektrik faturası sadece biraz fazla gelir. Bir elektrikli battaniye ne kadar düşük modda çalıştırılırsa o kadar az elektrik harcar. Ayrıca yatak ısındıktan sonra kapatmak, kullanılan elektrik tüketimini önemli bir miktarda azaltır. Bir çok kullanıcı en düşük seviyede dahi yeterli sıcaklığa ulaştığını belirtiyor.

Elektrikli battaniyeler elektrikli ısıtıcı, klima, fön makinası, fırın ve su ısıtıcılar gibi çok fazla elektrik yakmaz. Kullanıldığı taktirde elektrik faturasında şaşırılacak bir fark oluşmaz. Soğuk kış günlerinde sıcacık yatağa girerek rahat bir uyku keyfi yaşamak istiyorsanız gönül rahatlığı ile elektrikli battaniye tercih edebilirsiniz.

Elektrikli Battaniye Çok Elektrik Yakar Mı
Elektrikli Battaniye Çok Elektrik Yakar Mı?: Elektrikli battaniyeler diğer elektrikli ev aletleri gibi çok elektrik yakmaz.

Elektrikli Battaniye Ne Kadar Elektrik Harcar?

Genellikle yatağı ısıtmak için tercih edilen elektrikli battaniyelerin harcamış olduğu elektrik oldukça azdır. Elektrikli battaniyenin elektrik tüketimi, battaniyenin türü ve ne kadar süre çalıştığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bir elektrikli battaniye ılık modda ortalama 40 Watt, sıcak modda ise ortalama olarak 90 Watt elektrik tüketir. Diğer elektrikli ev eşyaları ile kıyaslama yapıldığı zaman bu elektrik tüketimi oldukça azdır. Soğuk günlerde elektrik battaniye kullanımı yıllık elektrik tüketiminin ortalama %1,37’si kadardır.

Ürün farklılıkları nedeniyle bir elektrikli battaniyenin tam olarak ne kadar elektrik yaktığını söylemek zor olsa da, çok fazla elektrik yakmadığını söyleyebiliriz. Çift kişilik elektrikli battaniye tek kişilik elektrik battaniyeye göre biraz daha fazla elektrik tüketir. Ancak bu fark kullanıcıları maddi açıdan zorlayacak bir miktar değildir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir kış boyunca elektrikli battaniye kullandım. Elektrik faturasına çok büyük bir etki etmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu