Faydalı Bilgiler

Evdeki Karıncalardan Kurtulmak İçin 8 Doğal Çözüm

Karıncalar neye gelmez? Karınca nasıl yok edilir? İşte evdeki karıncalardan kurtulmak için 9 doğal ve kesin çözüm.

Evdeki karıncalardan kurtulmak için, ilk olarak onları evinize çeken nedeni bulmalısınız. Tezgahın üzerine damlayan bir damla bal veya halının üzerinde bulunan ekmek kırıntıları karıncaları evinize geçmiş olabilir. Ayrıca karıncaların evinizi istila etmesinin nedeni nemli bir ortam olabilir. Suya ihtiyaçları olduğu zaman nemli ortamları severler ve depolamak için arkadaşlarına haber verirler.

Mutfak tezgahı veya pencere pervazında karınca gördüğünüzde paniğe kapılmanıza gerek yok. Karıncalar sinir bozucu olsa da, onlardan kurtulmak zor değildir. Evdeki karıncalardan kalıcı olarak nasıl kurtulacağınıza dair çözüm yollarını uygularsanız, onları öldürmeden gönderebilirsiniz.

Karıncalar Neye Gelmez?

evdeki karıncalar nasıl gider

Karıncalar genellikle evdeki tatlı şeylere gelirler. Bal, reçel, ekmek taneleri veya herhangi bir tatlı şeyin olduğu yeri koklayarak bulur, arkadaşlarına haber verir ve bir süre sonra topluca akın ederler. Karıncaların gelmesini engellemek için ilk olarak nedeni bulmak gerekir. Karıncaları eve çeken şeyin nedeni nedir? Bunun cevabını bulduktan sonra onları evden uzaklaştırmak için işinizi daha kolaylaşmış olacak.

Ekolojik yaşam uzmanı Erkan Şamcı‘ya göre karıncalar tarçın konusundan nefret ediyor. Karıncalardan kesin olarak kurtulmanın doğal yöntemlerini sizler için araştırdık. Kimyasal kullanmadan evdeki malzemeleri kullanarak karıncaları öldürmeden kurtulabilirsiniz.

Karıncalar gelmediği şeyler şunlardır:

 • Kahve Kokusu
 • Nane Kokusu
 • Tarçın Kokusu
 • Limon
 • Elma Sirkesi
 • Tebeşir
 • Karabiber
 • Tuz

Evdeki Karıncalar Nasıl Yok Edilir? 8 Kesin Çözüm

Evdeki karıncaları öldürmeden, doğal yöntemleri kullanarak yok edebilirsiniz. Karıncaların koku hissi oldukça güçlü olduğu için, onları rahatsız oldukları kokularla uzaklaştırabilirsiniz.

Portakal veya Limon Kabukları

Portakal ve limon kabukları, evi istila eden karıncaları kovmak için kullanılabilir. Limon kabuklarını karıncaların gelmiş olduğu noktalara yerleştirirseniz, koku alan karıncalar orayı terk edecektir. Daha etkin çözüm almak için limon kabuklarını, karıncaların çevresine veya geldiği noktalara sürerek koku bırakabilirsiniz. Karıncalar limon kokusundan nefret ettiği için evinizi terktedeceklerdir.

karıncaları yok etmek için limon kabukları

Tarçın Tozu

2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre tarçının karıncaları uzaklaştırdığı anlaşılmıştır. Karıncalar koku ile haberleştikleri için tarçın kokusunu alan rahatsız olacak ve evinizi terk edecektir. Karıncanın yuvasından çıkmış olduğu alana veya dolaştıkları bölgeye çizgi halinde tarçın tozunu serpiştirin. Bir süre sonra karıncalar evinizden uzaklaşacaktır.

karıncalardan kurtulmak için tarçın tozu

Nane Yağı

Karıncaları doğal olarak ortadan kaldırmak için nane yağı kullanabilirsiniz. Bir çay bardağı su ile bir kaç damla nane yağını karıştırın ve bu karışımı sprey şişenin içerisine alın. Hazırlamış olduğunuz karışımı pencere pervazları, mutfak tezgahı, kapı girişi gibi karıncaların girebileceği noktalara püskürtün. Karıncalar nane kokusunu hiç sevmediği için bir süre sonra kaybolduklarını göreceksiniz.

evdeki karıncalardan kurtulmak için nane yağı

Elma Sirkesi

Evde karıncalardan kurtulmanın bir yolu da elma sirkesi kullanmaktır. Bu yöntem, karıncaları evinizden uzaklaştırmak için etkili bir çözümdür. Elma sirkesi ve suyu eşit ölçekte karıştırıp sprey şişesine koyun. Karıncaların bulunduğu ve geldikleri bölgeye bu karışımı püskürtün. Bu yöntemle, evinizdeki karıncalardan kurtulabilirsiniz.

karıcalardan kurtulmak için elma sirkesi

Tebeşir

Tebeşir içerisinde kalsiyum karbonat bulunur. Karıncalar bunun kokusunu hiç sevmezler. Bu nedenle kalın bir çizgi halinde karıncanın gelmiş olduğu noktaya çizgi çizildiğinde, bir süre sonra yok olduklarını göreceksiniz. En iyi sonuç için, karıncaların geldiği noktalara tebeşirle kalın bir çizgi çizin.

karıncaları yok etmek için tebeşir

Tuz

Karıncaların geldiği noktalara tuz serpmek, onlardan kurtulmanın en kolay yollarından biridir. Bir tencereye 1 su bardağı su koyun ve içerisine 1 yemek kaşığı tuz ekleyin. Suyu kaynatın ve karıştırarak tuzun erimesini sağlayın. Bir sprey şişenin içerisine tuzlu suyu ekleyin, karıncaların bulunduğu alana ve gelmiş olduğu yöne püskürtün. Sofa tuzu, karıncalardan doğal olarak kurtulmanın en iyi ve en ucuz yoludur.

karıncaları yok etmek için tuz

Karabiber

Karıncalar koku ile birbirlerine haber saldıkları için onlar için kokunun önemi büyüktür. Biber kokusundan rahatsız olan karıncalar ortamdan uzaklaşır. Eve karıncaların girmesini engellemek için süpürgeliklerin etrafına, mutfak tezgahının arka bölümüne karabiber veya kırmızıbiber serpebilirsiniz.

evdeki karıncalardan kurtulmak için karabiber

Kahve

Kahve kokusu, karıncaların çok rahatsız olduğu kukulardan biridir. Karıncaların bulunduğu alana ve geldikleri bölgeye kahve koyarsanız, kokusundan rahatsız olacaklar ve bir süre sonra evinizi terk edecekler. Karıncalar koku ile haberleştikleri için, artık evinize gelmeleri için birbirlerine haber vermeyecekler. Böylelikle doğal yöntemle karıncalara çözüm bulmuş olacaksınız.

karıncaları yok etmek için kahve

Karıncaları Evinizden Nasıl Uzak Tutabilirsiniz?

 • Karıncaların eve girebileceği tüm giriş noktalarını kapatın. Kapı ve pencere aralarında herhangi bir çatlak varsa kapatın. Duvar çatlakları aralarından karıncalar girebileceği için tamir edilmesi gerekir.
 • Karıncalar tatlı ve şekerli olan her şeyi çok sever. Bu nedenle tatlı olan yiyecekleri hava almayan saklama kaplarında saklayın.
 • Tezgah, halı ve parkelerin üzerinde bulunan kalıntılar nedeniyle karıncalar eve doluşabilir. Bu nedenle evi düzenli bir şekilde temizleyin.
 • Çöp kovasını düzenli bir şekilde dökmeniz gerekmektedir. Çöp kovasının içerisinde herhangi bir atık kalmamalı. Özellikle de tatlı olan şeylere karıncalar akın eder. Bu nedenle çöp kovasını boşalttıktan sonra içerisine tatlı şeylerin damlama olasılığını göz önünde bulundurarak, iyice yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu