Faydalı Bilgiler

Halıların Kaymaması İçin Ne Yapılır? 6 Pratik Yöntem

Halıların kayması ev kazalarına neden olabileceğinden dolayı önemli bir konudur. Halıların kaymasını önlemek için pratik yöntemler kullanabilirsiniz.

Halılar ne kadar kaliteli olursa olsun kayar. Özellikle de çocukların koşturmacası sonrası büyük halılar bile kayar. Halının kayması can sıkıcı bir durum olabileceği gibi ciddi ev kazalarına da sebebiyet verebilir. Bu nedenle halıların kayması engellenmelidir.

Halıların kaymasının bir çok farklı nedenleri vardır. İşte onlardan bazıları:

  • Yüzey: Halıların kayması, halının yerleştirildiği yüzeyin kaygan olmasından kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, parke veya fayans gibi kaygan zeminlerde halılar kayabilir.
  • Halının Boyutu: Halının boyutu, halının kaymasına neden olabilir. Küçük bir halının kayması büyük halıya oranla daha yüksektir.
  • Halının Yapısı: Halının yapısı, kaymasına neden olabilir. Alt tarafında kaygan malzeme kullanılan halılar ve yıpranmış halılar kayabilir.
  • Trafik: Halının üzerinden yüksek insan trafiği geçiyorsa halılar daha kolay kayabilir. Özellikle de çocuklu evlerde halıların daha çok kaydığını söyleyebiliriz.

Halıların kaymasını önlemek için uygulanan yöntemlerden birini kullanarak ev kazası oluşma riskini azaltabilirsiniz.

Halının Kaymaması İçin Ne Yapılır?

Halının Kaymaması İçin Ne Yapılır

Halının kaymaması için halı kaydırmaz, çift taraflı bant ve silikon uygulaması yapabilirsiniz. Bu işlemler halıyı sabit tutarak kaymasını engelleyecektir. Halı ve kilimler ister büyük olsun ister küçük, doğru uygulamalar ile kaymaları engellenebilir.

Halı Kaydırmaz Kullanın

Halıların kaymasını engellemek için en yaygın kullanılan ürün halı kaydırmazdır. Zemine zarar vermeden halının kaymasını engelleyen halı kaydırmaz halının altına yerleştirilerek kayması engellenir. Farklı boyutlarda ve şekilerde halının altına yerleştirilebilen kaydırmaz ürünler vardır. Halı kaydırmaz kilim ve halıların kaymasını engelleyerek yerinde tutan mükemmel bir üründür.

Çift Taraflı Halı Bandı

Halının köşelerine uygulanacak olan çift taraflı bant ile halının kaymasını engelleyebilirsiniz. Özellikle küçük halılarda oldukça işe yarayacak olan çift taraflı bant, halıların kaymasını engellemek için en ucuz yoldur. Farklı boyutlarda satılan çift taraflı bandın her iki tarafı da yapışkanlı olduğu için halıyı zemine yapıştıracaktır.

Çift taraflı bant parke ve fayans gibi yüzeyler için uygundur. Küçük halı ve kilimlerin kaymasını engellemek için kullanılabilir.

Lastikli Halı Örtüsünün Kaymaması İçin Halı Kaydırmaz Bant

Lastikli halı örtüsünün halının üzerinden toplanmaması için örtü tutucu veya halı kaydırmaz bant kullanabilirsiniz. Örtünün kenarında bulunan lastikler halıya doğru yerleştirirse genellikle toplanma olmaz. Ancak örtü halıdan çok büyükse kayma ve toplanma olabilir. Bu durumun kazalara sebebiyet vermemesi için örtü tutucu veya kaydırmaz bant kullanılmalıdır.

Silikon Uygulaması

Silikon halının alt tarafına uygulanırsa kaymasını engeller. Kullanım alanı oldukça geniş olan silikon, büyük halıların kaymaması için kullanılabilir. Ancak kullanılmadan önce zemine zarar vermeyeceğinden emin olmalısınız. Ayrıca uygulama yapılacağı zaman sadece halının dört bir yanına uygulanmalıdır.

Mobilyaları Kullanın

Halıların kaymasını engellemek için mobilyaları kullanabilirsiniz. Halıyı mobilyaların ayaklarının altına yerleştirirseniz kaymayacaktır. Eğer halınız büyükse bu işlem etkili olacaktır. Fakat kilim ve küçük halıları mobilyaların altına yerleştiremeyeceğiniz için etkili bir yöntem değildir.

Halı Altı Cırt Bant

Halı ve kilimin altına uygulanacak olan cırt bant kaymayı engeller. Ucuz yollu bir yöntem arıyorsanız cırt cırt uygulaması işinize yarayacaktır. Ancak zemine zarar verip vermeyeceğini önceden kontrol etmeniz gerekir. Eğer zemine zarar vermiyorsa uygulamaya başlayabilirsiniz.

Evde Halı Yıkarken Sararmaması İçin Ne Yapmalı?
Halı Ölçüsü Nasıl Alınır? Standart Halı Ölçüleri
En İyi Halı Markaları

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu