Dekorasyon Haberleri

Jakuzi Dekorasyonu Nasıl Olmalı? En İyi Fikirler

Ev dekorasyonlarında çoğu zaman insanlar farklılık aramaktadır. Jakuzi dekorasyonu da bu farklılıklardan biridir. Genellikle banyo da tercih edilen jakuziler, ortama şık ve gösterişli bir hava katar. Banyoların yanı sıra isteğe göre yatak odaları içinde tasarlanmaktadır. Her iki alanda da oldukça hoş bir görüntü yaratacaktır. En çok merak edilen sorulardan biri jakuzi dekorasyonun nasıl yapıldığı ile ilgilidir.

jakuzi dekorasyonu

Jakuzi dekorasyonu banyolar için kolay bir tasarımdır. Ancak yatak odasında jakuzi isteniyorsa o biraz daha işleri zorlaştırmaktadır. Bu arada ev inşaat halindeyken jakuzi yaptırmanızda fayda var diyebiliriz. Ev inşaatı bitip eve yerleştikten sonra tekrar fayans ve duvarların kırılması gerekebilir. Zorlu bir süreç olacağı için sizi yoracaktır. Bu yüzden en iyisi inşaat halindeyken karar vermek. Gelelim jakuzi dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna.

Jakuzi Dekorasyonu Hakkında Bilgiler

Jakuzi Seçimi Nasıl Olmalı?

Jakuzi dekorasyonuna başlarken ilk adım, jakuzi modelini ve tipini seçmektir. Jakuzi modelleri farklı boyutlarda, şekillerde ve özelliklerde gelir. Alanınıza uygun bir jakuzi seçmek, dekorasyon sürecini başarıyla yönlendirmenin ilk adımıdır. Ayrıca, jakuzi teknolojisinin özelliklerini göz önünde bulundurarak masaj özellikleri, su jetleri ve diğer özel fonksiyonları değerlendirebilirsiniz.

jakuzi dekorasyonu

Jakuzi seçimi yaparken banyonuzun ya da yatak odanızın boyutlarının büyük olması sizin için bir avantaj olacaktır. Jakuziyi koyacağınız alana sığması önemli bir durumdur. Ayrıca dikdörtgen, yuvarlak gibi farklı şekillere sahip jakuziler olduğu için işiniz biraz daha kolay olacaktır.

Jakuzi Çevresini Dekore Etmek

Jakuzi, genellikle banyo alanının odak noktasıdır. Jakuzi çevresini dekore etmek, genel atmosferi belirlemede kritik bir role sahiptir. Jakuzi çevresinde kullanılacak malzemeler, renkler ve dokular, rahat ve şık bir atmosfer yaratmaya yönelik olmalıdır. Ahşap kaplamalar, doğal taşlar veya fayanslar, jakuzi çevresini zenginleştirecek malzemeler arasında yer alabilir.

jakuzi dekorasyonu

Genellikle banyolarda kullanılan jakuziler, hoş ve loş bir ortam yaratmak için çevresine güzel oda kokuları ve mumlar ile de dekorasyonu desteklenebilir. Banyo duvarına yakın bir yere konumlandırılan jakuzi için duvar dekorasyonu şık bir atmosfer katacaktır.

Aydınlatma Seçimi

Jakuzi alanının aydınlatması, dekorasyonun önemli bir unsuru olarak düşünülmelidir. Hafif bir aydınlatma, rahatlatıcı bir atmosfer yaratmanın yanı sıra jakuzi çevresini vurgular. LED şeritler, gömme spot ışıklar veya özel aydınlatma armatürleri, jakuzi bölgesinde farklı atmosferler oluşturabilir. Mumlar da jakuzi dekorasyonu için hoş bir aydınlatma seçeneği olabilir.

jakuzi dekorasyonu

Jakuzinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Günümüzde popüler spa öğelerinden biri olan jakuzilerin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Bakalım jakuzilerin avantajları ve dezavantajları nelermiş. Birlikte inceleyelim.

Avantajlar

 • Jakuzilerin içerisinde bulunan hidroterapi ve sıcak su sayesinde gerilmiş kasları ve vücudu rahatlarak stresi en aza indirebilir.
 • Su içerisinde yapılan hareketler ve su jetlerin kasların gevşemesine yardımcı olacaktır. Bu sayede fiziksel anlamda yorgunluk hızlı bir şekilde azalacaktır.
 • Jakuzi içerisinde geçirdiğiniz zamanda sıcak su kan dolaşımını artıracak ve bu dokulara daha çok oksijen gitmesini sağlayacaktır.
 • Vücut sıcaklığının hızlı bir şekilde yükselip düşmesi sayesinde uykuya geçişiniz hızlanacaktır.
 • Su içerisinde oluşana hava kabarcıkları masaj etkisi yaratır ve cildi ölü hücrelerden arındırabilir.
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon için de kullanılabilmektedir. Özellikle suyun kaldırma kuvveti sayesinde eklem ve kas ağrılarının iyileşme ihtimali artar.

jakuzi dekorasyonu

Dezavantajlar

 • Jakuzi de en büyük dezavantajlardan biri maliyetidir. Jakuziyi almak ve kurmak oldukça maliyetli bir iştir. Kurulum için yapılan alt yapı çalışmaları da profesyoneller tarafından olacağı için ekstra bir ödeme çıkacaktır.
 • Sıcak su üretmek için enerjiye ihtiyaç duyması da büyük bir maliyete sebep olmaktadır.
 • Jakuzi kullanılmaya başlandıktan sonra düzenli bakıma ihtiyaç duyacaktır. Su kalitesini korumak, temizlemek ve cihazın düzgün çalışmasını sağlamak için periyodik bakım oldukça önemlidir.
 • Jakuzi içerisinde uzun saatler kalınması ciltte kuruluk sorunu yaratabilir. Suyun içinde kimyasal maddeler olduğu unutulmamalı.
 • Jakuzi kullanımı çocuk ve yaşlılar için tehlikeli olabilir. Jakuzi çevresi için uygun güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Jakuzi Fiyatları Nelerdir?

Jakuzi fiyatları özellikleri ve ölçülerinden dolayı oldukça farklı fiyatlarda satılmaktadır. Ancak alacağınız jakuzinin iyi kalitede ve uzun ömürlü bir model olduğundan emin olmanızda fayda var. Boyutları ve özellikleri göz önünde bulundurularak en uygun jakuzi fiyatı 30.000 TL’den başlamaktadır. En pahalı jakuzi fiyatı ise yaklaşık 350.000 TL – 400.000 TL aralığında diyebiliriz. Siz bütçenize ve evinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu