Beyaz Eşya

Klima Sıcak ve Soğuk Ayarı Nasıl Yapılır?

Klima kumandasındaki MODE tuşuna basarak soğutma (COOL) veya ısıtma (HEAT) modunu seçerek yazlık ve kışlık ayar yapabilirsiniz.

Klima kullanıcıları için sıcaklık ve soğukluk ayarları genellikle aynı sembollerle gerçekleştirilir. Hatta semboller farklı olsa bile genellikle benzerdir. Klima kumandasındaki sembollerin ne anlama geldiğini bilmeyenler, kış veya yaz modunu nasıl ayarlayacaklarını merak ediyor. Klimalar benzer semboller kullanmalarına rağmen, bazı kumandalar farklı tuşlara sahip olabilir, bu da kafa karışıklığına neden olabilir.

Bu rehberde, klimanızı kış veya yaz moduna nasıl ayarlayacağınızı ayrıntılı olarak açıklıyoruz. Birçok klima markasının kumandalarında bulunan sembollerin ne anlama geldiğini öğreneceksiniz. Sadece birkaç tıklama ile klimanızı istediğiniz modda çalıştırarak soğuk veya sıcak hava üflemesini sağlayabilirsiniz. Klima kullanımını daha iyi anlamak ve sıcaklık ayarlarını yapmak için bu rehberi takip ederek, evinizde daha konforlu bir iklim oluşturabilirsiniz.

Kış aylarında doğalgazın yetesiz geldiği zamanlar elektrik faturasının kabarık gelmemesi için tasarruflu elektrikli ısıtıcılar tavsiyesi listesini inceleyerek evinize uygun bir ısıtıcı satın alabilirsiniz.

Çoğu klima, beş farklı çalışma moduna sahiptir: soğutma, otomatik, nem alma, ısıtma ve fan modu. Klimanın çalışma modu, klima kumandası üzerinde bulunan düğmelerle ayarlanır. Samsung, Arçelik, Beko, LG, Bosch, Vestel ve diğer markaların klimalarında ayar nasıl yapılır rehberde yer alıyor.

Klima Sıcak Ayarı Nasıl Yapılır?

Klima Sıcak Ayarı
Klima Sıcak Ayarı İçin Kullanılan Sembol Güneş Sembolüdür

Klimanızı kışlık moda ayarlamak için klima kumandasının MOD tuşuna basın. Ekranda Güneş sembolü veya HEAT yazısı görünene kadar tuşuna basmaya devam edin. Klima kışlık moda geçtiğinde sıcak hava üflemeye başlayacaktır. Aşağı yukarı yönlerdeki oklara basarak istediğiniz sıcaklığı ayarlayın. Bazı klima kumandalarında ISIT ve SOĞUT tuşları bulunur. Bu klimalarda sıcaklık ayarı bu tuşlar sayesinde yapılır. Kış aylarında klima sıcaklık ayarı 20-24 derece arasında olmalıdır. Bu ayar, oda sıcaklığını konforlu bir seviyede tutacaktır.

Klima Soğuk Ayarı Nasıl Yapılır?

Klima Soğuk Ayarı
Klima Soğuk Ayarı İçin Kullanılan Sembol Kar Tanesi Sembolüdür.

Klima soğuk ayarı, ortamın sıcaklığını istenilen dereceye düşürmek için yapılır. Yaz aylarında, ortam sıcaklığını düşürmek için soğutma modu kullanılır. Bu modda, klima iç ortamdaki sıcak havayı dışarı atarak ortamı soğutur. Klima soğuk ayarı yapmak için, kumandada bulunan MODE tuşuna basılarak ekranda COOL veya Kar Tanesi sembolü gelene kadar devam edilir. Bu sembollerden birinin görünmesi durumunda klima soğutma moduna geçer ve ortam soğumaya başlar.

Klimada Heat Ne Demek?

HEAT modu, klimanın sıcak hava üflemesi için kullanılan moddur. Klima kumandası üzerinden “güneş” simgesi ile gösterilir. HEAT modunu kullanmak için klima kumandası üzerinden MODE tuşuna basarak HEAT moduna gelinir. Ardından, klimanın sıcaklık ayarı yapılır.

Isıtma modunda klima kumandası üzerinden 16-30 derece arasında bir sıcaklık seçilebilmektedir. Ortalama 20-22 derecelik bir sıcaklık, ortamda konforlu bir sıcaklık sağlar.

Klimada Cool Ne Demek?

Klimalarda bulunan COOL modu, ortamı soğutmak için kullanılan moddur. Yaz aylarında ortamın sıcaklığını azaltmak için klima soğuk moda alınır. Bu işlem içinde kumanda üzerindeki MODE tuşu ile klimanın modunu COOL olarak ayarlamak gerekmektedir.

Birçok klima üreticisi COOL modunu “kar tanesi” sembolü ile göstermektedir. Bu sembol klimanın soğutma modunda olduğunu gösterir. Klimanızın COOL modunu kullanmak için öncelikle kumanda üzerinde bulunan MODE tuşuna basın. Ardından COOL modunu seçtiğinizde klimanız soğutma moduna geçecektir.

Klima Kış Modu ve Yaz Modu Ayarlaması Nasıl Yapılır?

Klima Kış Modu ve Yaz Modu Ayarlaması
Klima Kış Modu ve Yaz Modu Ayarlaması Kumanda Üzerinde Bulunan Mode Tuşu İle Yapılmaktadır.

Arçelik Klima Sıcak Soğuk Ayarı

Arçelik klimaların sıcaklık ayarı kumanda üzerinde bulunan MODE tuşu ile yapılır. Mode tuşuna basıldığında Kar Tanesi işareti varsa klima yazlık moddadır. Tekrar tıklama ile Güneş işareti gelmesi durumunda klima kışlık moda alınmış olur. Arçelik klima sıcaklık ayarı için kullanınan kumanda düğmesi MODE tuşudur.

Beko Klima Kumandası ile Sıcak Soğuk Ayarı

Beko klimalarda bulunan MODE düğmesi ile klima kışlık moda veya yazlık moda alınabiliyor. MODE tuşuna tıkladığınız zaman yukarıda Kar Tanesi göründüğünde klima yazlık moddadır. Güneş sembolü göründüğünde ise klima kışlık moddadır. Sıcak ve soğuk ayarı klima kumandası üzerinde bulunan MODE tuşu ile yapılır.

Samsung Klima Sıcak ve Soğuk Modu Ayarlama

Samsung klimalarda ısıtma ve soğutma ayarı MOD tuşu ile yapılır. MOD tuşuna bastığınız zaman ekranda çıkacak olan Kar Tanesi sembolü veya COOL yazısı ile klima soğuk moda alınmış olur. Güneş sembolü veya HEAT yazısı çıktığı zaman ise klima sıcak moda alınmış olur. Yani sıcak ayarı için HEAT mod, soğuk ayarı için ise klimanın COOL modda çalışması gerekmektedir. Yazlık ayarda soğuk üflemesini istediğimiz için klimayı COOL moda, kışlık ayarda sıcak üflemesini istediğimiz için HEAT modda çalıştırmamız gerekiyor.

LG Klima Kumandası Sıcak ve Soğuk Ayarı

Genellikle standart olarak mod tuşu ile klima sıcak ayarı yapılıyor. Her ne kadar bazı klimalarda Soğut ve Sıcak tuşları bulunsa da, bir çok klimanın kumandasının üzerinde MODE tuşunu görüyoruz. Bu tuş ile klimanın modunu sıcak veya soğuk ayara getirebilirsiniz. LG klima kumandası üzerinde bulunan MODE tuşuna tıklayarak klimayı COOL moda alırsanız klimanız soğuk üfler. Cool modu genellikle Kar Tanesi sembolü ile gösterilir. HEAT moduna aldığınızda ise klimanız sıcak hava üfler. HEAT modu genellikle Güneş sembolü ile gösterilir.

Demirdöküm Klima Sıcak ve Soğuk Ayarı

Demirdöküm klima kumandasının üzerinde MODE tuşu bulunuyor. Bu tuş ile klimanızı yaz modu ve kış moduna alabilirsiniz. Kar simgesine aldığınız zaman klimanız 16 dereceye kadar soğutma yapıyor. Damla moduna aldığınız zaman içerideki nemi dışarı atar. Fan simgesini seçtiğiniz zaman sadece iç ünite fanı çalışır. Güneş simgesine aldığınız zaman ise 30 dereceye kadar alıp içeriyi ısıtabilirsiniz. Otomatik moda alırsanız, ortam seçmiş olduğunuz sıcaklıkta kalır. Demirdöküm klima sıcak ayarı MODE tuşu ile yapılıyor.

Altus Klima Kumandası Sıcaklık ve Soğukluk Ayarı

Altus klima kumandası üzerindeki MODE tuşu ile sıcaklık ve soğukluk ayarı yapabilirsiniz. MODE tuşuna basılarak Kar Tanesi seçildiğinde yazlık ayar yapılmış olur ve klima soğutmaya başlar. Güneş sembolü seçildiği zaman ise klimanın ısıtma özelliği devreye girerek ortamı ısıtmaya başlayacaktır. Ayrıca Otomatik moda alırsanız istenilen sıcaklıkta ortam kalır. Damla sembolünün seçilmesi durumunda ise ortamdaki nemin alınması sağlanır.

Vestel Klima Sıcak ve Soğuk Ayarı

Vestel klimalarda sıcak ayarı ve soğuk ayarı kumanda üzerinde bulunan Soğut – Isıt tuşları veya MODE tuşu ile yapılmaktadır. Klima sıcak ayarı için Kar Tanesi (Cool) seçildiği zaman klimanın soğutma özelliği devreye girer, Güneş (Heat) seçildiği zaman klimanın ısıtma özelliği devreye girer. Yazlık mod için soğutma devreye alınır, kışlık mod için ise ısıtma özelliği devreye alınır.

Baymak Klima Sıcaklık Ayarı

Baymak klima kumandası üzerinde bulunan COOL tuşu ile klima yazlık moda alınır, HEAT tuşu ile kışlık moda alınır. Cool tuşuna bastığınız zaman klima soğuk, heat tuşuna bastığınız zaman klima sıcak üfler.

Toshiba Klima Sıcak ve Soğuk Ayarı

Toshiba klimalarda MODE tuşu ile klimayı soğutma veya ısıtma moduna alabilirsiniz. Güneş simgesi seçili olduğu zaman klima sıcak üfler, Kar Tanesi simgesi seçildiği zaman klima soğuk üfler. Klima sıcak ayarı için MODE tuşuna tıklamanız yeterlidir. Daha sonra aşağı yukarı ok işaretleri ile istediğiniz dereceyi seçebilirsiniz.

Bosch Klima Kumandası ile Sıcak Soğuk Ayarı

Bosch klima kumandası ile sıcak ayarı MODE tuşu ile yapılmaktadır. COOL seçili olduğu zaman klima yazlık moda alınmıştır. Heat seçili olduğu zaman ise klima kışlık moda alınmıştır.

Mitsubishi Klima Sıcak ve Soğuk Ayarı

Mitsubishi klimaların sıcaklık ayarı MODE tuşu ile yapılmaktadır. MODE tuşuna basıldığı zaman ekrana gelen otomatik göstergesi, ortamın belirlenen sıcaklıkta kalmasını sağlar. Damla işareti ortamdaki nemin alınmasını, Kar Tanesi işareti ortama soğuk hava verilmesini, Güneş işareti ise klimanın ısıtmasını sağlar.

Klimada Sıcak ve Soğuk İşareti Ne Anlama Gelir?

Klimalarda genel olarak sıcaklık ve soğukluğu ifade etmek için kullanılan işaretler vardır. Bu işaretlerde genellikle “Güneş” ve “Kar Tanesi” işaretidir. Güneş, yani sıcak işareti seçildiği zaman klima kışlık moda alınmış olur. Yani klima artık sıcak üflemeye başlayacaktır. Kar tanesi, yani soğuk işareti seçildiği zaman klima yazlık moda alınmış olur. Yani klima artık soğuk üflemeye başlayacaktır.

Klima kumandasında sıcaklığı ifade etmek için bulunan “Güneş” sembolü kış modunu, “Kart Tanesi” sembolü ise yaz modunu ifade etmektedir. Bu tüm klimalarda standarttır. Güneşi seçince sıcak, karı seçinde soğuk hava üflemeye başlar.

Klima Kumanda İşaretleri ve Anlamları

Klima kumandası işaretleri her marka ve modele göre farklılık gösterebilir. Kimi kumandalarda sadece Mode, Fan, Swing gibi bir kaç tuş bulunurken, kimi kumandalarda daha çok fonksiyon için işaretler bulunmaktadır.

Klima Kumandası İşaretleri
Klima Kumandası İşaretleri – Beko 30925, 31225, 31825 klima modellerinin kullanma kılavuzundan alınmıştır.

Mode – Klima kumandası üzerinde bulunan Mode tuşu klimanın çalışma modunu ayarlar. Yazlık mod ve kışlık moda bu tuş ile alınır. Soğutma modu, ısıtma modu, nem giderme ve hava sirkülasyonu modlarına Mode tuşu ile geçiş yapılır.

Swing – Klima kumandasında bulunan Swing tuşu, klima kanatlarının yukarı aşağı, veya sağa sola yön değiştirmesini sağlar.

Fan – Klima kumandasında bulunan Fan işareti fan hızını ayarlamak için kullanılır.

DRY – Klimalarda bulunan DRY modu, alanın neminin ideal düzeye gelmesini sağlar. Yani ortamın aşırı nemli olmasını engeller.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu