Beyaz Eşya

En İyi Çamaşır Kurutma Makineleri ve Fiyatları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte evde kullanılan beyaz eşyalarda büyük bir değişim yaşanıyor. Çamaşır makineleri işimizi oldukça kolaylaştırırken bir de çamaşır kurutma makinesi eklendi. Çok uzun zamandır hayatımızda olan bu makineler ilk çamaşır makinesi içerisinde kurutma özelliği ile çıktı. Sonrasında yaşadığı teknolojik değişimler ile ayrı bir makine üretildi. Son 10 yıldır aileler için vazgeçilmez bir eşya olarak yerini almayı başardı. Özellikle yoğun iş temposu yaşayan ya da evinde çamaşır kurutacak bir alanı, balkonu bulunmayan, evinde oluşan tozda şikayet eden herkesin vazgeçilmez yardımcısı haline geldi.

En İyi Çamaşır Kurutma Makineleri ve Fiyatları

Kış aylarında da işinizi oldukça kolaylaştırmasının yanı sıra acil kuruma ihtiyacı olan giysilerinizi makinenizde bulunan belirli programlarda çalıştırdığınız da istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Çamaşır kurutma makineleri avantajlarından sıkça bahsedilirken merak edilen iki konu var. Biri en iyi makine hangisi diğeri ise kurutma makinelerinin fiyat konusu. Bu iki konuyu sizler için detaylı bir şekilde değineceğiz.

Çamaşır Kurutma Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurutma makineleri de en az çamaşır makineleri kadar çok programlı beyaz eşyalardır. Görüntü olarak da çamaşır makinesinden hiçbir farkları yoktur. Neredeyse tüm beyaz eşya markaları çamaşır kurutma makinesi üretimi yapmaktadır. Kurutmaların iki modeli vardır. Biri çamaşır makinesinin içerisine ek olarak yapılmış olan kurutma sistemi diğeri ise çamaşır makinesi haricinde yeni bir kurutma makinesi olarak yapılmış olan model. Siz öncellikle bu modellerden hangisini seçmek istediğinize karar vererek işe başlayabilirsiniz. Kullanıcıların çoğu ayrı olarak üretilmiş olan kurutma modellerinden daha memnun kaldıklarını belirtmektedir. Ancak siz makineyi koyacağınız yerin büyüklüğüne göre de hareket edebilirsiniz.

En İyi Çamaşır Kurutma Makineleri ve Fiyatları

Kurutma makineleri için iki farklı modelin yanı sıra bir de iki farklı tip vardır. Biri ısı bacalı diğeri ise yoğuşmalıdır. Isı bacalı olanlarda ekstra bir bacaya ihtiyaç duyacaksınız. Kurutma işlemi bittikten sonra makinenin çıkan buhar ve nemi atması için bir ısı bacasına ihtiyacı olacaktır. Eğer bağlayacak bir baca yoksa yoğuşmalı almanız daha iyi. Yoğuşmalı olan makine, nem ve buharı suya çevirerek bir haznede depolanmasını sağlar. Depolanan suyu sonrasında dökmeniz gerekmektedir. Bazı kurutma makineleri ise kendi kendini temizleme özelliği ile tasarlanmıştır. Onları da inceleyerek tercih edebilirsiniz.

Makine Program ve Ayarları

Kurutma makineleri genellikle battaniye, yorgan tarzı büyük parçalar için çok kurtarıcıdır. Ancak kıyafet, kilim, perde tarzı şeyler için de kullanılmaktadır. Makine de bulunan birçok program sayesinde evinizde yıkadığınız her eşyayı kolayca kurutma makinesine atabilirsiniz. Bu sayede kurutmaya attığınız birçok ürünün zarar görmesinden yana herhangi bir korkunuz olmaz. Birçok makinede programlar neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Ancak makine üzerinde programlar ikiye ayrılır. Sentetikler ve Pamuklular şeklinde. Kurutma makineleri içinde bulunan programlar şu şekildedir;

Sentetikler

 • Ekstra kuru
 • Dolap kuruluğunda
 • Ütü kuruluğunda
 • Gömlek / Bluz
 • Süper kısa
 • Yünlüler final
 • İç giyim

Pamuklular

 • Ekstra kuru
 • Dolap kuruluğunda
 • Ütü kuruluğunda
 • Outdoor
 • Havlu
 • Mix

Genel olarak  çamaşır kurutma makineleri bu programlara sahiptir. Ayrıca içerisinde iki program daha vardır. Biri kurutma diğeri ise havalandırma. Siz yıkadığınız ürüne uygun olacak şekilde kurutma işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Gürültü ve Enerji

Çamaşır kurutma makineleri ilk çıktığı yıllarda çok sesli çalışıyordu ancak gelişen teknoloji sayesinde şuan sesi en aza indirildi. Şu an kurutma makinelerinin çoğu 60-70 Db gibi ortalama bir ses çıkarıyor. Eğer sürekli kurutma makinesi ile aynı ortamda değilseniz sizi rahatsız etmeyecek bir ses diyebiliriz. Yine satın alırken bu konu hakkında bilgi sahibi olan kişilere sormakta fayda var.

En İyi Çamaşır Kurutma Makineleri ve Fiyatları

Çamaşır kurutma makinelerininde diğer beyaz eşyalar gibi tek dezavantajı yüksek enerji tüketimi yapıyor olması. Kurutma makinesini alırken enerji tüketimini en aza indirgemek için kesinlikle A+++ almanızı tavsiye ediyoruz. Ancak fiyat konusunda bu modeller yüksek olabiliyor. Onun yerine A+ ya da A++ ürünleri de tercih edebilirsiniz. Makine yarı dolu iken ya da tıka basa dolu iken çalıştırmayı tavsiye etmiyoruz. Belirli bir oranda çamaşır atmanız hem makineniz hem de kıyafetleriniz açısından faydalı olur.

En İyi Çamaşır Kurutma Makineleri ve Fiyatları Nelerdir?

Gelelim asıl merak edilen soruya. 4 farklı çamaşır makinesi 2023 yılının en iyi, en sevilen makineleri arasına girmiş. Bakalım bu modeller hangileri ve fiyatları neymiş?

1-Bosch WTW85410TR Serie 6

Kapasitesi 8 kg’dır. Kullanıcılardan en yüksek puanları alan ürünlerden biridir. A++ enerji tasarrufuna sahip bu makine, çamaşırınızı 60 dakika boyunca kırışmadan muhafaza edebiliyor. Ayrıca 24 saat bitiş zamanı erteleme programları da bulunuyor. İçerisinde 14 farklı program bulundurmasıyla da eşya kurutma seçeneğinizi artırıyor. Güncel fiyatı 30.000 TL ile 40.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Çamaşır kurutma makineleri

2-Electrolux EW8H3966IB PerfectCare 800 

Kapasitesi 10 kg’dır. B enerji verimlilik sınıfına sahip olan çamaşır kurutma makinesi, sıkma hızını 1600 devire kadar ayarlayabiliyor. Bu kurutma makinesi diğer makinelere göre birçok özelliğe ve teknolojiye sahiptir. İçerisinde bulunan DelicateCare teknolojisi sayesinde en hassas çamaşırlarınızı bile gönül rahatlığıyla kurutabilirsiniz. Uzun yıllar sorunsuz kullanmak isteyenler için de 10 yıllık motor garantisinin olduğunu belirtelim. Güncel fiyatı 10.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Çamaşır kurutma makineleri

3-Vestel KM 9701 

Yılın en tutulan bütçe dostu makinelerinden biri diyebiliriz. A++ enerji tüketimi, 15 farklı program seçeneği ve fiyatı ile kullanan herkesin memnuniyet duyduğu bir ürün. İçerisinde bulunan Aktif İyon Teknolojisi sayesinde çamaşırlarınızda oluşan kötü kokuları giderme konusunda baya başarılı bir ürün. Güncel fiyatı 10.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Çamaşır kurutma makineleri

4-Hoover Hlx H9A2TE-S 

Hoover marka çamaşır kurutma makineleri de son zamanlarda birçok kişi tarafından çok seviliyor. Enerji sınıfı ve çoklu programlarına bir de uygun fiyat ekleyince olumlu yorum alan bir beyaz eşya olarak karşımıza çıkıyor. Kullanan çoğu kişiden olumlu yorum almış olan Hoover’a detaylı bir bakmanızı tavsiye ederiz. Güncel fiyatı 10.000 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Çamaşır kurutma makineleri

Çamaşır kurutma makinelerinin özellikleri, dikkat edilmesi gereken püf noktaları ve fiyatları bu şekildedir. Umarız size kurutma makinesi seçimi konusunda yardımcı olabilmişizdir.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu