Salon Dekorasyonu

TV Ünitesi Süsleme Fikirleri 2024

Evlerimizin vazgeçilmez bir mobilyası olan TV üniteleri, hem işlevsellik hem de estetik açıdan oldukça önemlidirler. Görsel olarak göze hitap ettikleri için TV ünitesi süsleme fikirleri arasından tasarımları, evimizdeki diğer mobilyalarla uyumlu ve şık olanlar tercih edilmektedir.

TV Ünitesi Fikirleri

Televizyon üniteniz için doğru boyutu seçmek, televizyonunuzu korurken aynı zamanda televizyonunuzu saklamak için yeterli alan sağlar. Ünitenizin taban ve duvar kaplama renkleri için nötr veya tamamlayıcı renkler seçebilirsiniz. Televizyon setinizdeki belirli özellikleri vurgulamak için dekoratif öğeler de ekleyebilirsiniz.

  • Koyu renkli, kapaklı, alçak dolaplı üniteler
  • Açık ve kapalı depolama alanına sahip dolaplı üniteler
  • Endüstriyel tarzda üniteler
  • Küçük bir kitaplığı bulunan tarzda üniteler
  • Parlak efektli mobilyalar
  • Vitrin ve TV dolabı şeklindeki üniteler
  • Dekoratif panel tarzındaki üniteler
  • Televizyon rafı şeklindeki üniteler

TV Ünitesine Dekorasyonu

Evlerimizde oldukça dikkat çekmesi, kullanışlı olması gibi sebeplerden dolayı oturma odalarının ve salonların vazgeçilmezi olan TV üniteleri dekorasyonu oldukça önemlidir. Evde yaratılmak istenen atmosfer konusunda oldukça öneme sahip üniteler, dekore edilirken kullanılacak bazı fikirler vardır.

Ünitelerin dekorasyonu yapılırken ünitelerde sevdiğimiz bazı fotoğraflar sergilenebilir. Hem bizim için oldukça anlamlı olurken hem de evimizin havasını değiştirecektir.

Kitap okumayı sevenler için küçük bir kütüphane ile de zenginleştirilebilen TV üniteleri, dekorasyon konusunda bir farklılık yaratmaktadır.

Kimi aksesuarlar yardımıyla benimsenen tarz güçlendirilebilmektedir. Hem tercih eden kişinin tarzını yansıtırken hem de estetik bir hava katmaktadır.

TV ünitelerinin tasarımı kadar aynı zamanda TV ünitesi duvarı dekorasyonu da oldukça önem arz etmektedir.

TV üniteleri kişinin bitkileri sevmesine bağlı olarak bitkiler yardımıyla da dekore edilebilirler. Bunun için kimi zaman küçük saksılar kullanılırken kimi zaman da ünitelerin etrafını çevreleyen sarmaşıklar kullanılabilmektedir.

TV Ünitesi Konumuna Göre Dekorasyonu

Genel olarak salonlarda ya da oturma odalarında tercih edilen TV üniteleri, bulundukları konuma göre farklılık göstermektedir. Konumlandığı mekanda bulunan diğer mobilya takımları ile gerek renk gerek malzeme yapısı gerekse boyut olarak uyum içinde olmalıdır. Eğer uyum içinde olmazsa bir bütünlük oluşturmayacağı için estetik bir kaygı oluşturur. Bu sebeple ev dekorasyonunun kalanında benimsenen tarzda TV üniteleri tercih edilmektedir.

Konumlandırılacak olan TV ünitesi için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da bulunduğu odanın büyüklüğü ve şeklidir. Odanın küçük olması halinde daha minimal bir ünite tercih edilirken odanın büyük ve geniş tavanlı olması halinde de büyük, yüksek bir ünite tercih edilmektedir.

https://www.dekorgetir.com/salon-boya-renkleri/

başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Evin diğer odalarındaki kalan mobilyaların konumlandırılması kadar TV ünitelerinin konumlandırılması da oldukça önemlidir. Kimi zaman yemek masalarına karşı olması istenirken kimi zaman güzel bir seyir zevki için oturma grubuna uygun bir şekilde konumlandırılmaktadır. Bunun için de dikkat edilen diğer etki oturma gruplarıyla TV ünitesi arası mesafedir. Bu mesafe doğrudan televizyon izlerken konforu etkilediği için çokça dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Dekorasyona oldukça önem veren kişiler için TV ünitesi çok büyük öneme sahiptir. Sade veya gösterişli bir salon görünümü demek evin geri kalanı hakkında da bilgi verdiği için dekore edilirken çok önem verilir. Dekorasyon yalnızca renk, model, boyut gibi dış görünüşle olmadığı için TV ünitesinin konumu da önemsenmektedir.

TV Ünitesi Süsleme Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçilecek olan TV ünitesinde dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu konular göz önüne alınırsa hem işlevsellik hem de estetik açıdan en doğru TV ünitesini seçilebilir.

Bunlardan ilki TV ünitesi ölçüleridir. Bu ölçüler için önemli olan iki unsur vardır. Bunlar; TV ünitesi genişliği ve TV ünitesi yüksekliğidir.

Bir diğer unsur ise TV ünitesinin rengidir. TV ünitesinin rengi evin diğer mobilyaları ile uyumlu olmalıdır. Günümüzde tezat renklerin uyumundan da yararlanılmaktadır. Mobilya modasının renklerine bakacak olursak, bu aralar TV ünitelerinde tercih edilen renkler arasında beyaz tv ünitesi, gümüş tv ünitesi, altın renkli tv ünitesi modelleri sıkça kullanılmaktadır.

TV ünitesinin görünüşü kadar içeriği de oldukça önemlidir. Malzemesinin kalitesi göz önünde bulundurulursa MDF, sunta ve ahşap tercih edilmektedir. Eğer ki önemli olan sağlamlığı ise MDF tercih edilirken; önemli olan eğer bütçe ise tercih edilen sunta olmaktadır.

Ekstra depolama alanı fazla olup bir de şık gözüken TV üniteleri çokça tercih edilmektedir. Hem salonun daha düzenli görünmesi için fazladan yer açıp hem de şık bir görünüşe sahip olan ünitelere birçok talep bulunmaktadır.

Seçilecek olan TV ünitesinin ne tarzda olduğu da önemli bir diğer unsurdur. Örneğin kimileri tarafından minimal bir tarz benimsenirken kimi zaman avangart tarzda TV ünitelerine talep olmaktadır. Ev dekorasyonunu modern olarak benimseyenlerin tercihi modern tarzda bir TV ünitesiyken; evin kalan dekorasyonunda klasik modeller kullananların tercihi klasik TV ünitelerinden yana olmuştur. Bu sebeple seçilecek olan TV ünitesi salon dekorasyonunun geri kalanına uygun şekilde seçilmelidir.

Aslı Korkmaz

Doğa ve çiçekler konusunda tutkulu bir yazarım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımı ve çoğaltılması hakkında bilgi vermek, okuyucularımın hayatlarına renk katmak için elimden geleni yapıyorum. Uzun yıllardır çiçek yetiştiriyorum ve her zaman yeni çiçek türleri ve bahçe tasarımları denemeye açığım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımları, çeşitleri, çoğaltılması ve hastalıklarla mücadeleyi ele alıyorum. Umarım yazılarımda keyifli vakit geçirirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu