Salon DekorasyonuNasıl Yapılır

Rustik Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Rustik salon dekorasyonu herkesin sevdiği ve ilgilendiği bir alan. Herkes evini dekore ederken birçok özelliğe dikkat ederek ayarlamalar yapıyor. Hangi tarzda bir tasarım olmalı, evin büyüklüğüne uygun hangi mobilyalar kullanılmalı ya da hangi renge boyanmalı gibi sorulara sorarak yol almaya çalışılıyor. Son zamanlarda da salon dekorasyonunda rustik bir hava hakim. Hatta bu tarz için çağımızın dekorasyon trendlerinden biri deniliyor. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ahşap ve açık renklerin sıkça kullanılmasından dolayıdır. Evin atmosferine sıcak ve şık bir hava katıyor.

Rustik Salon Dekorasyonu

Rustik salon dekorasyonu, doğal, nostaljik ve sade şıklığı sayesinde herkesin gözdesi. Yaşam alanlarına verdiği huzur sayesinde günümüzde modern şehir yaşamında da sıkça kullanılmakta. Peki bu dekorasyon nasıl yapılıyor? En merak edilen sorulardan biri bu. Ahşap, beyaz renkler ve birkaç unsuru bir araya getirince hemen olacak zannediyorsunuz ancak bazı püf noktalar mevcut. Bu yazımızda sizlere dikkat edilmesi gereken o püf noktalardan bahsedeceğiz.

Doğayla Bütünleşme

Bu dekorasyon tarzının amacı doğada kullanılan ham maddeler ile evinize huzur veren alanlar kazandırmak. Normalde rustik salon dekorasyonu Avrupa’nın kırsal kesiminde sıkça görülürken günümüzde modern şehirlere de gelmiş durumda. Bu dekorasyonda genellikle toprak tonları ve ahşap kullanımı ile kendinizi tabiatın içerisinde hissedebilirsiniz. Örgülü ürünler, ham odunlar, hasır ya da hazeran sandalyeler, eskimiş tablolar, tek renk kilimler ve eskitme tarzı dekoratif aksesuarlar rustik salon dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

Rustik dekorasyonda temel amaç eskitme tarzı olan ürünleri açık renkli eşyalarla bir araya getirmektir. Ancak günümüze biraz değişime uğrayarak gelmiştir. Modern ev dekorasyonlarının da etkisiyle bazı eşyalarda çoğu zaman değişikliğe gidilmektedir. Endüstriyel tarzdan da bazı esintiler görmeniz mümkün. Metal masa ya da metal objeler rustik tarzda da şık durabilir.

Rustik Salon Ahşap Kullanımı

Rustik salon dekorasyonunun kilit noktası ahşap ürünlerin kullanılmasıdır. Değişen dekorasyon tasarımları sayesinde son zamanlarda ahşap ürünlerin kullanımı çok fazla arttı. Ahşap mobilyalar, aksesuarlar ya da ahşap tavan görüntüsü gibi şeyler dikkat çekmeye başladı. Bu dekorasyonu ön plana çıkaran unsurlar bunlardır. Ahşap eşyaları, beyaz renk duvar boyası, açık renk koltuk takımları ve açık – koyu renk karışık dekoratif aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz. Bir de bu tarza şömine çok yakışır. Odunlu ya da elektrikli şömine tercih edebilirsiniz. Ev dekorasyonunuza uyacak şekilde karar vermelisiniz.

Rustik Salon Dekorasyonu

Antika Eşyalar

Rustik bir atmosfer yaratmak için genellikle ahşap ve açık renkli eşyaların yanı sıra antika dekoratif aksesuarlar ya da mobilyalarda kullanılabilir. Bu bir şamdan da olabilir kilim de. Önemli olan vintage tarzda duruyor olabilmesi. Eskitme bir berjer de bu dekorasyon tarzında sevilerek kullanılan eşyalardandır. Bu tarz ürünleri antika satan mağazalardan ya da eskicilerden bulmanız mümkün.

Doğal Taş

Rustik salon dekorasyonuna doğal taşlar farklı bir hava katar. Seramik, mermer ya da beton tarzı taşları salonunuzun yerleri için düşünebilirsiniz. Ya da duvarınızın belirli bir kısmını seramik taşlardan tasarlayabilirsiniz. Dekorasyonda kullanacağınız doğal taşlar sayesinde evinize doğa esintisini katabilirsiniz. Mermerden yapılmış yemek masası ya da orta bu dekorasyona uyum sağlayacaktır. Seramik vazolar, dekoratif mumlar, mermer tepsiler ve farklı duvar süsleri ile modern bir şıklık yakalayabilirsiniz.

Rustik Salon Dekorasyonu

Şömine İle Bütünleştirin

Rustik tarzda dekorasyon denilince doğal taşlarla bütünleşen şömine genellikle akla gelir. Şömine bu dekorasyonun olmazsa olmaz parçalarından biridir. Eve sıcak, samimi ve hoş görüntüyü veren genellikle şömine olmaktadır. Özellikle kış dönemlerinde yaşam alanlarına bambaşka bir hava katar. Normalde doğal şömineleri görmeye alışmıştık ancak son zamanlarda şık ve modern elektrikli şömineler çıkmaya başladı. Doğal şömine yaptıramıyorsanız elektrikli şömineleri tercih edebilirsiniz. İsterseniz tv altına isterseniz de sehpa üzerine koyabileceğiniz taşınabilir şömineler mevcut.

Rustik salon dekorasyonu genel olarak bahsettiğimiz gibi. Sadece bazı dikkat edilmesi gereken püf noktalar var. Duvar renginin kesinlikle açık renk olmasına özen göstermelisiniz. Ahşap kesinlikle evin bir bölümünde kullanılmış olmalı. Bu iki özellik rustik dekorasyonu oluşturan ana unsurlardır. Sonrasında baktığınızda dekorasyon için kullanacağınız ürünleri bulmak daha kolay olacaktır. Ancak zaten bütünüyle bakıldığında çok zor bir ev dekorasyonu değil diyebiliriz. İsteyen herkes kolayca bu dekorasyonu uygulayabilir. Umarız evinizi dekore ederken yazımız size yardımcı olur.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu