Ev DekorasyonuNasıl Yapılır

1+1 Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Yaşam alanlarımızda kendimizi huzurlu ve mutlu hissetmemiz için ev dekorasyonu çok önemlidir. Ancak 1+1 ev dekorasyonu bazı temel unsurlara göre şekillenir. Bunlar, kişisel zevklerimiz, ihtiyaçlarımız ve yaşam tarzımıza bağlı durumlardır. Tüm evi dekore etmek çok geniş çaplı ve detaylı bir iştir. Beğendiğiniz dekorasyon tarzını ve ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra evin rengi, mobilyaları, aydınlatmaları ve aksesuarları ile ilgili seçim yapmak gerekir.

Genel olarak 1+1 ev dekorasyonunda, hoş ve güzel bir atmosfer yaratmak, fonksiyonelliği ve işlevselliği artırmak ve yaşam alanınızı kendinize özgü kılmak için dikkat edilmesi gerekli olan püf noktalardan bahsedeceğiz.

Bu evlerde alan çok küçük olduğu için minimal eşyalardan faydalanmanız gerekir. Küçük ve işlevsel olan eşyalar tercih edebilirsiniz. Günümüzde evlerin küçülmesi ve mobilya sektöründeki gelişim sayesinde bu tarz ürünleri kolayca bulabilirsiniz.

1+1 Daire Planı Hakkında Bilgi

Daha az eşya daha az yaşam alanı son yıllarda popülerliğini giderek artırıyor. İnsanlar artık yavaş yavaş minimal bir yaşama geçmeye çalışıyorlar. Bu tarz daireler genellikle çocuksuz ailelerin, üniversite öğrencilerinin ya da tek başına yaşamak isteyen tercihi oluyor.

1+1 daire planı yaparken tüm odaları bir bütün olarak düşünmelisiniz. Ve kendinize bir odak noktası oluşturmalısınız. Bu odak noktaya göre dairenizin planını daha kolay yapabilirsiniz. 1+1 daireler için odak noktası genellikle mutfaktır. Amerikan tarzı mutfaklar bu daire planında en çok kullanılan tasarımlardandır.

Yatak odasıda salon ve mutfağınız ile çok ayrı bir dekorasyona sahip olmamalı. Burada kullanacağınız mobilyalar, aksesuarlar ve renkler salonunuzla bütünlük sağlamalıdır. Küçük alanları en iyi şekilde değerlendirebilmek için işlevsel mobilyalardan faydalanmalısınız. Geçiş alanlarını tespit ederek mobilyaları yerleştirmelisiniz.

1+1 Ev Nasıl Dekore Edilir?

1+1 evler, metropol şehirlerdeki insan sayısının artmasıyla birlikte daha çok inşa edilmeye başlandı. Özellikle tek ya da iki kişinin yaşamak için tercih ettiği bu evler tek oda şeklinde tasarlanmaktadır. Az mobilya ve fonksiyonel eşyalar sayesinde pratik ve minimal yaşamı sunar. 1+1 evleri dekore ederken dikkat edilmesi gereken püf noktaları da unutmamalıyız. Peki nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Bir yatak odası ve bir oturma odası olan bu dairelerde yaşam alanınızı olabildiğince ferah ve işlevsel tutmakta fayda var. İlk olarak duvar renginde pastel tonlar, açık renkler kullanmanız evinizi daha aydınlık ve geniş gösterme konusunda size yardımcı olacaktır.

Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Genellikle oturma odası, amerikan mutfak ile birlikte olacak şekilde tasarlanıyor. Bu yüzden mutfakta bulunan buzdolabı, fırın, ankastre gibi eşyalar ve mutfak dolaplarının rengini beyaz tercih etmelisiniz. Mutfak dolaplarında beyaz yerine farklı bir renk istiyorsanız yine açık renklerden yola çıkarak krem, gri gibi renkleri kullanabilirsiniz.

Beyaz eşyaların sessiz çalıştığından emin olarak satın almalısınız. Salon ve mutfak aynı alanda olduğu için yemek kokularının koltuğunuza, perdelere sinmemesi için aspiratörün çekim gücünün iyi olup olmadığına dikkat edin.

Salonun büyüklüğüne göre L koltuk ya da iki tane ikili koltuk tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken koltukların eninin çok geniş olmaması. Eni geniş olan koltuk modelleri salonda rahat hareket etmenizi engelleyebilir. Ayrıca ortaya küçük bir sehpa koymanız içinde alan kalmış olur.

Yatak odanızda ise fonksiyonel ve işlevsel tasarımlara önem vermelisiniz. Yatağınız bazalı ve yerden yüksek olmalı. Yerden yüksek olan yataklar odayı daha ferah göstermektedir. Dolabınızın çok büyük olmaması için baza depolama anlamında size yardımcı olacaktır. Ayrıca yatağınızın iki yanına da ekleyeceğiniz komodinler sayesinde eşyalarınıza kolayca yer bulabilirsiniz.

1+1 Ev Dekorasyonunda Püf Noktalar

1+1 ev dekorasyonu için olabildiğince minimalist ve sade eşyalar tercih etmelisiniz. Gömme dolaplar ve kulpsuz dolap kapakları kullanırsanız evin ne kadar ferah göründüğünü hemen fark edersiniz. Ayrıca mobilyaların neredeyse hepsinde koyu renkler kullanmaktan kaçının. Küçük boyutlu aksesuarlardan yararlanmalısınız.

Televizyon ünitesi kullanmanız salon için fazladan depolama alanı demektir. Ancak tv ünitesini küçük boyutlarda tercih etmelisiniz. Ayrıca televizyonu ünitenin üzerine koymak yerine duvara monte etmelisiniz. Bu durum evinizi daha ferah gösterecektir. Açılır kapanır sehpalar da sizin işinizi kolaylaştıracak mobilyalardan biri. Misafiriniz geldiğinde yemek masasını dönüştürebilir ve sevdiklerinizle rahat keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. İşiniz bittiğinde yine sehpaya dönüştürebilirsiniz.

Evde en önemli aksesuarlardan biri kesinlikle ayna. Salonda, yatak odasında, koridorda küçükte olsa aynalar kullanmalısınız. Doğal ışığı eve daha güzel bir şekilde dağıtacağı için her odayı ferah ve aydınlık gösterebilir. 1+1 evlerde aydınlatma tercihi genellikle led ya da spot ışıklardan yana olmalıdır. Büyük sarkıt avizeler evi normalden daha kalabalık gösterir. Eğer salonda yeriniz varsa lambader de tercih edebilirsiniz.

Ev dekorasyonu hakkındaki püf noktalar, dikkat edilmesi gerekenler bu şekildedir. Belirttiğimiz püf noktalara dikkat ederek evinizi dekore ederseniz istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu