Ev Dekorasyonu

Pencere Önü Sedir Modelleri Nelerdir?

Ev dekorasyonuna estetik ve farklı dokunuşlar katmak için birçok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Bu seçeneklerden biri de pencere önü sedir modelleri olabilir. Sedir, geçmişte birçok evde bulunan pencere önüne konulan oturma gruplarıdır. Kültürümüzde de var olan sedir modelleri, son zamanlarda yine kendini göstermeye başladı. Geçmişe nazaran daha modern formlarda ev dekorasyonuna bütünlük sağlamaktadır. Özellikle pencere önünü daha farklı dekore etmek isteyenler için sedir çok iyi bir fikir olacaktır.

Kullanım olarak oldukça fonksiyonel ve işlevsel mobilyalardır. Konulduğu alanı aynı zamanda depolama açısından da güçlendirir. Ev dekorasyonunda hem sıcak ve samimi bir ortam isteyenler için hem de şık ve modern bir görüntü için pencere önü sedir modelleri severek kullanılabilir. Camların önüne koyacağınız sedirler ile manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Sizin için küçük bir yapılış videosu hazırladık;

Sedir Çeşitleri Nelerdir?

Pencerenizin ve odanızın ölçülerine göre birçok sedir modeli tasarlayabilirsiniz. İlk olarak hangi odaya sedir yapmak istediğinize karar vermekle işe başlayabilirsiniz. Yatak odaları için küçük dikdörtgen sedirler daha kullanışlı olmaktadır. Salonlarda ise büyük dikdörtgen modeller tercih edebilirsiniz. Hem kalabalık misafirleriniz için ekstra bir oturma alanı yaratmış olursunuz hem de salonunuza farklı bir hava katabilirsiniz.

Diğer odalar içinde odanın boyutuna ve modeline göre farklı çeşitlerde sedirler tasarlayabilirsiniz. Odanızın büyük olması sedir uygulaması yapmak için daha iyi olacaktır. Küçük odalar içinde kare sedirler tercih edebilirsiniz. Odanızın daha küçük görünmesini engellemek için iyi bir yöntemdir.

Pencere Sedir Modelleri Kullanım Alanları

Eskiye duyulan özlem ve modern dokunuşlar ile son yılları sevilen tasarımlarından biridir sedirler. Farklı ahşap çeşitleri ve renk seçenekleri ile ev dekorasyon tarzınıza en uygun olan modeli tasarlayabilirsiniz. Son zamanlarda genellikle sedir modelleri, kitap köşeleri için ya da kahve köşeleri için kullanılıyor. Evde huzurlu bir atmosfer yaratmak için bu kullanım alanlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca bebek odası dekorasyonlarında da çok tatlı bir tasarım ve aynı zamanda depolama alanı olarak sedirleri kullanabilirsiniz.

Sedir Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sedirler yapılan tasarıma göre temizlik açısından biraz titizlik isteyebilir. Açık raflar yapılırsa eğer kısa sürede toz olmasından kaynaklı olarak düzenli bir temizlik ihtiyacı yaratabilir. Ayrıca pencere önü olması da bir dezavantaj olduğu için ekstra temizlik yapmak gerekebilir. Bir diğer önemli durum ise tasarım odanın ölçülerine uyum sağlamalıdır. Aksi halde oda karanlık ve küçük bir alana dönüşebilir.

Pencere Önü Sedir Model Örnekleri Nelerdir?

Alternatif bir oturma planı isteyenler için sedir modelleri sevilerek kullanılmaktadır. Oturma odası, mutfak, çocuk odası gibi evin birçok odasında bu tasarımı uygulayabilirsiniz. Bebek ve çocuk odalarında pencere önüne koyacağınız sediri sadece oturma alanı yerine depolama alanı olarak da kullanabilirsiniz. Sedirin altını kapaklı dolap yanlarını da açık raf şeklinde tasarlayabilirsiniz. Özellikler pencere önü sedir için en güzel fikirler de çok estetik durmakta.

Kitap köşesi içinde pencere önü sedir modelleri severek kullanılmaktadır. Bebek odası için tasarlayacağınız sediri kitap köşesi içinde kullanabilirsiniz. Sedirin raf kısımlarına kitaplarınızı ve dekoratif aksesuarlarını koyabilirsiniz. Kitap okuyacağınız zaman sedirinize oturarak hem kitabınızın hem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Küçük alanlarda ise size şöyle bir tavsiye verebiliriz. Duvarınızdaki pencereleri artırarak jaluzi perde ile odanın aydınlatmasını artırabilirsiniz. Ekstra dolap yerine de sadece sedir oturma grubunu kullanmanızda fayda var. Bunun yanı sıra sedirin uzunluğunu ve genişliği kısa tutmalısınız. Bu sayede odanızın alanını küçültmemiş olursunuz.

Çalışma odası içinde sedir modellerini önerebiliriz. Uzun süre çalıştıktan sonra dinlenmek isteyenler için iyi bir alternatif olabilir. Hem ekonomik hem de pratik tasarımlardan biridir. Ayrıca çalışmak için ihtiyacınız olan araç gereçleri sedirlerin dolap bölümlerinde saklayabilirsiniz. Bir püf nokta daha vermek gerekirse camlarını fransız cam tarzında yapmanız sedir tasarımları için daha iyi olacaktır.

Sedir Modellerinde Montaj ve Bakım

Çoğunlukla sedir modelleri özel tasarım ile yapılmaktadır. Mağazalarda beğenip eve almak istediğinizde aynı ölçülerde ve boyutlarda olmadığı için uyum sağlamıyor. Bu yüzden özel ölçülerde yaptırmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Pencere önü sedir modelleri genellikle kolay montaj ve bakım özelliklerine sahiptir. Bu, kullanıcıların mobilyalarını rahatlıkla kurmalarını ve uzun ömürlü bir kullanım elde etmelerini sağlar.

Bazı modeller, içerisine entegre edilmiş masa üstleri, içecek tutucular veya okuma lambaları gibi fonksiyonel aksesuarlar içerebilir. Bu, kullanıcıların mobilyayı daha etkili bir şekilde kullanmalarına yardımcı olur. Pencere önü sedir modelleri, geniş bir kullanıcı kitlesi için çeşitli seçenekler sunarak iç mekanlara değer katan ve konforu artıran özel tasarım mobilyalardır. Estetik ve fonksiyonellik bakımından zengin seçenekleri ile bu modeller, mekan tasarımlarını kişiselleştirmek isteyenler için ideal bir tercih olabilir.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu