Faydalı Bilgiler

Yatak ve Baza Gıcırdaması: Nedenleri ve Çözümleri

Yatak gıcırdaması rahat bir uyku çekmek isteyenlerin kabusu gibidir. Peki kaliteli bir uyku alabilmek için yatak ve baza gıcırdaması nasıl geçer?

Herkes rahat bir uyku uyumak ister değil mi? Rahat ve dinlendirici bir uyku için herkesin sessiz bir ortama ihtiyacı vardır. Ancak yataktan çıkan gıcırtı sesleri uykuya dalmamızı engel olabiliyor. Bu seslerden rahatsız olup sağa sola dönmemiz uykuya dalma süresini uzatıyor. Yatakta her hareket edildiği zaman ortaya çıkar gıcırtı sesi sinir bozucudur. Bunun çözümü ise yatağın neden gıcırdadığını anlamak ve gıcırtı sesini ortadan kaldırmak.

Yatak uzmanlarına danışarak gıcırtıya neden olan şeyleri ve nasıl çözüme kavuşturulabileceğini sorduk. Amerika Birleşik Devletleri’nde yatak üretimi yapan Casper, “Yatağınızın neden gıcırdadığını anlamak için, nedeni ortaya çıkarana kadar biraz deneme yanılma yapmanız gerekir” diyor. Gelin şimdi bu sorunun nedenlerini nasıl düzeltebileceğinize dair ipuçlarını inceleyelim.

Yatak Neden Gıcırdar?

yatak gıcırdaması

Yatak gıcırdaması ihtiyaç duyulan uykunun kaliteli alınmasına engel olabilir. Bu gıcırtıların kaynaklandığı neden çok önemlidir. Sorun gidermede gıcırtının nedenini bilmek sorunun çözümünü kolaylaştırır. Yaylı bir yatakta yay sesleri gelebilirken, başka bir yatakta ise gevşek bağlantıdan dolayı yatak gıcırdaması sesi gelir. Yatak ayaklarından bile gıcırdama sesi alabilirsiniz. Yatak gıcırtısı sesi nereden geliyorsa, orayı öğrenmek yatağı sessiz bir dinlenme alanına dönüştürmenize yardımcı olur. Yataktan gıcırdama sesi gelmesinin bazı nedenleri vardır.

İşte yatak gıcırdamasının başlıca nedenleri:

  • Yatak Yayları
  • Yatak Tahtaları
  • Vidalar
  • Yatak Ayakları

Yatak vidaların gevşemesi, yayların eskimesi ve yataktaki sorunlar nedeniyle gıcırdar. Yatak gıcırtı sesini ortadan kaldırmak için bakılması gereken yerler buralardır. Gıcırdayan karyola iyice kontrol edilerek sorun nereden kaynaklanıyorsa ses ortadan kaldırılır.

Yatak Gıcırdaması Nasıl Geçer?

gıcırdayan yatak

Yatak gıcırdaması sesini ortadan kaldırmak için ilk olarak sesin nereden geldiğini tespit etmelisiniz. Ardından sorunu bazı basit yöntemler ile ortadan kaldırabilirsiniz. İşte yatağın gıcırdamasını nasıl durduracağınıza dair yöntemler:

1. Sesin Kaynağını Bulun

İlk olarak yatak gıcırdama sesinin nereden geldiğini öğrenmeniz gerekir. Duyulan seslerin bir kaç farklı nedeni vardır: yatağın kendisi, yaylar ve birleşim noktaları. Ses yatağın kendisinden geliyorsa ve garanti kapsamındaysa satın aldığınız yer ile iletişime geçebilirsiniz. Yatağın üzerindeki çarşafı değiştirerek sesin gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Yatak gıcırdamasına neden olan şey yaylarsa bu yayları yağlayarak çıkan sesin kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Birleşim noktalarındaki vidaların gevşemesinden dolayı ses geliyorsa vidaları sıkarak gelen gıcırtı sesini ortadan kaldırabilirsiniz.

2. Gevşek Vidaları Sıkın

Genellikle yataklardan gelen ses vidaların gevşemesinden kaynaklanmaktadır. Vidalarla birleştirilen alanlar yatak gıcırdama sesinin en çok geldiği noktalardır. Bir tornavida veya anahtar kullanarak yatağınızdaki tüm bağlantı noktalarında bulunan vidaları sıkın.

3. Vidaları Yağlayın

Metal yatakların çevresi vidalama ile birbirine birleştirilmiştir. Vidaları WD-40 gibi yağlama ürünleri ile yağlayarak gürültüyü azaltabilirsiniz. Yatağın bağlantı yerlerini yağlamak gıcırtı sesini gidermediyse muhtemelen sesin geldiği yer farklı bir alandır.

4. Yatak Başlığını Sabitleyim

Yatak başlığı ve yatakta bulunan bağlantı vidalarının gevşemesi durumunda yataktan gıcırtı sesi gelir. Bu vidaları bir tornavida veya anahtar yardımı ile iyice sıktıktan sonra WD-40 gibi bir ürünle yağlayın.

4. Ayakları Sabitleyin

Yatak ayaklarının hareketsiz olup olmadığına dikkat edin. Yatak gıcırdama sesinin geldiği yerlerden biri de ayak kısımlarıdır. Ayaklar hareketli ise sabitlemelisiniz.

Yatak gıcırdama sesinin en çok geldiği yer yatak başlığıdır. Yatak başlığının yatakla birleştirilme noktasındaki vidaların sıkı olduğundan emin olun.

Baza Gıcırtısı Nasıl Geçer?

baza gıcırdaması

Baza gıcırdaması sesi yatak, vidalar, ayaklar ve bağlantı noktalarından gelebilir. İlk olarak sesin hangi alandan geldiğini öğrenmelisiniz. Bunun için adım adım ilerleyerek baza gıcırtısına çözüm bulabilirsiniz.

Baza gıcırtısını geçirmek için:

  • Baza yatağını ters çevirin ve ses gelip gelmediğini kontrol edin.
  • Bağlantı noktalarındaki tüm vidaların gevşek olup olmadığını kontrol edin. Gevşek olanları iyice sıkın.
  • Vidaların birleşim yerini yağlayın.
  • Ayaklı bir baza ise ayaklarının hareketsiz olduğundan emin olun.
  • Sürtünmeden dolayı ses geliyorsa yatak ile baza arasına bir örtü yerleştirin.

Gıcırdayan yatak genellikle vidaların gevşemesinden kaynaklanmaktadır. İlk olarak kontrol etmeniz gereken yerler buralardır. Vidaları sıkıp yağladıktan sonra hala gıcırdama sesi geliyorsa bu defa yatak, yatak ayakları, birleşim yerleri ve yayları kontrol ederek sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu