Mobilya

Yuvarlak Yemek Masası Dekorasyonu

Evin yemek yeme alanı için önemli olan mobilyalarından biri masalardır. Masa seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken masanın boyutlarıdır. Yuvarlak yemek masası kare yemek masası ya da dikdörtgen modellerden birini eviniz için seçebilirsiniz. Her modelinde kendine göre farklı artı ve eksileri vardır. Özellikleri bildiğinizde yemek masalarını evinizde dekore etmeniz daha iyi olacaktır.

yuvarlak yemek masası

Küçük ev dekorasyonunda yuvarlak yemek masaları oldukça kullanışlıdır. Yaşam alanınıza estetik ve fonksiyonel bir tasarım oluşturur. Bu tarz masalar sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturur. Ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte hoş sohbetler edeceğiniz, güzel yemekler yiyeceğiniz yuvarlak yemek masası dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Doğru renk seçimleri ve aksesuarlar ile dekorasyonunuzu şekillendirebilirsiniz. Şimdi birlikte yemek masası dekorasyonunu tasarlayalım.

Yuvarlak Yemek Masası Dekorasyonunda Renk Seçimi

Masa seçiminde renk önemli bir etkendir. Odanın genel renk paletiyle uyumlu bir renk seçmelisiniz. Ahşap tonlar, mermer, siyah ve gri renkler yemek masaları için ideal renklerdir. Bunların yanı sıra beyaz ve krem renkleri de çok kullanmaktadır. Yuvarlak yemek masası dekorasyonlarında en sevilerek kullanılan renk genellikle krem ve bej tonlarıdır. Sizde ev dekorasyonunuza en uygun olan rengi tercih edebilirsiniz.

yuvarlak yemek masası

Masa Örtüsü ve Runner Kullanımı

Yuvarlak masa dekorasyonunda görüntüyü tamamlamak için masa örtüsü ve runner tercih edebilirsiniz. Dantel, keten, pamuklu kumaşlardan yapılmış şık, zarif masa örtülerini veya runner modellerini kullanabilirsiniz. Runner ve masa örtüleri ile sevdiklerinize ve ailenize keyifli sofralar yaratabilirsiniz. Ancak masa örtülerinin çok uzun olmamasına dikkat etmelisiniz.

yuvarlak yemek masası

Aydınlatma Modelleri Nasıl Olmalı?

Yuvarlak yemek masası üzerine sarkıt avize veya sarkıt lamba dekorasyonu tamamlayan önemli faktörlerden biridir. Lamba seçerken masanın boyutuna ve çapına uygun olacak bir model tercih etmelisiniz. Modern bir yuvarlak yemek masası görünümü için metalik ve geometrik tasarımlar kullanabilirsiniz. Yuvarlak yemek masası dekorasyonunda kullanacağınız aydınlatma seçeneklerinden biri de lambader ya da duvar aplikleri olabilir.

yuvarlak yemek masası

Yemek Masası Sandalye Modelleri

Yuvarlak yemek masası etrafında kullanılacak sandalyeler, masanın tarzını ve odanın genel estetiğini belirler. Konforlu ve şık sandalye tasarımları seçerek, yemek alanına karakter katabilirsiniz. Farklı renklerdeki veya tarzdaki sandalyelerle oynamak da odanın dinamiklerini artırabilir. Aynı zamanda seçeceğiniz sandalyelerin oturma alanlarının geniş olmamasına dikkat etmelisiniz.

yuvarlak yemek masası

Tabak ve Servis Elemanları

Yemek masasında servis elemanları önemli bir rol oynar. Şık ve modern amerikan servisler, kaşık – çatal takımları, zarif peçeteler ile dekorasyona hoş bir dokunuş katabilirsiniz. Zarif porselen tabaklar, özel yemek sunumları için idealdir. Şık çatal ve bıçak setleri, masa düzenini tamamlar ve yemeğin sunumunu görsel olarak zenginleştirir.

yuvarlak yemek masası

Masa Merkezi ve Dekoratif Aksesuar Kullanımı

Yuvarlak masanın merkezi olan orta noktaya yerleştirilen vazo ya da mum gibi dekoratif aksesuarlar yemek masalarınızın dekorasyonuna şıklık katacaktır. Taze çiçekler, yapay çiçekler veya mevsime uygun dekoratif öğelerle masa merkezi oluşturabilirsiniz. Bu detaylar, masanın üzerinde hoş bir vurgu yaratır. Dekorasyonunuz içinde bütünlük sağlayacaktır.

yuvarlak yemek masası

Masa Altı Halısı

Yuvarlak yemek masanızın altına uygun ölçülerde bir halı tercih edebilirsiniz. Hem estetik hem de rahatlık açısından masa altı halısı yemek masası dekorasyonunuzu tamamlayacaktır. Masanın altında oluşan boşluğu doldurarak zarif ve sıcak bir ortam yaratır. Halı modelini isterseniz masanız gibi yuvarlak isterseniz de kare tercih edebilirsiniz.

yuvarlak yemek masası

Yuvarlak Yemek Masası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru yuvarlak yemek masasını seçmek için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Gelin birlikte detayları inceleyelim.

yuvarlak yemek masası

Mekanın Büyüklüğü

Yuvarlak masa satın almadan önce ilk dikkat etmeniz gereken masayı koyacağınız yerin büyüklüğüdür. Yuvarlak masa, odanın düzenini yumuşatma özelliğine sahip olduğundan, kare veya dikdörtgen bir odaya daha iyi uyabilir. Yuvarlak masalar genellikle daha çok küçük alanlara sahip odalarda kullanılmaktadır.

Masanın Oturma Kapasitesi

Masa seçerken kaç kişinin oturabileceğini iyi bir şekilde ayarlamak gerekmektedir. Masanın çapı, masa etrafına konulacak sandalye sayısını belirler. Masanın etrafındaki oturma düzenini düşünerek, rahat bir yemek deneyimi sağlamak için yeterli alanın olup olmadığına emin olun.

 Masanın Yüksekliği

Yemek masasının yüksekliği de dikkat edilmesi gereken püf noktalardan biridir. Masanın yüksekliği konfor ve düzen açısından da önemlidir. Standart masaların yüksekliği genellikle 75-80 cm arasında değişiklik göstermektedir. Ancak bunun yanı sıra sandalye ve bacak boyuna da dikkat etmek gerekmektedir. Masanın yüksekliği sandalyelerle uyumlu olmalı ki rahat bir oturma alanı oluşsun.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu