Mutfak Dekorasyonu

Amerikan Mutfağı Kapatmak İçin En İyi 6 Fikir

Amerikan mutfağınızı kapatmak için fikir mi arıyorsunuz? İşte salon ve mutfağı birbirinden ayırmanın 6 pratik ve şık yolu.

Amerikan mutfak, salon ile mutfağın bir arada kullanıldığı mutfaktır. Arada herhangi bir bölme olmadığı için mutfak ve yaşam alanı birlikte kullanılır. Bu tür mutfaklar yeni ev inşaatlarında ve küçük ev projelerinde popüler olarak tercih edilmektedir. Ev sahipleri mevcut bir mutfağı yeniden şekillendirmeyi seçtiğinde alanı bölerek kapalı mutfağa dönüştürmek istiyor.

Amerikan mutfak, açık bir mutfak düzeninde olduğu için geniş ve ferah bir alan hissi yaratsa da, bazı durumlarda mutfak ve salonun birbirinden ayrılması gerekebilir. Yemek kokuları veya dekorasyon tercihleri nedeniyle mutfak ve salonun birbirinden ayrılması gerekebilir. Açık bir mutfağı salondan ayırmanın ve kapatmanın birçok yolu vardır. Bu yöntemler, mutfağın büyüklüğüne, salonun büyüklüğüne ve dekorasyon tercihlerine göre değişiklik gösterir.

Açık mutfağınızı tamamen veya kısmen kapatmanın çeşitli yolları vardır. Evinizde amerikan mutfağınız varsa ve bunu kapalı bir mutfağa dönüştürmek istiyorsanız, işte size yardımcı olacak harika fikirler.

Amerikan Mutfağı Kapatmanın 6 Yolu

Şimdi size açık mutfağınızı nasıl böleceğinizi anlatalım. Bu 6 yöntem, açık mutfağı nasıl kapatacağınız konusunda size fikir verecek.

1. Cam Kapılar

mutfak cam kapı

Açık mutfağınızı kapatmak için pratik ve estetik bir çözüm arıyorsanız, cam kapılar tam size göre. Cam kapılar, yemek yaparken doğal ışığı yansıtır, çevrenizi görmeye yardımcı olur ve aynı zamanda yemek kokularının oturma alanına geçişini engeller.

Mutfak ve salonu ayırmak için ister sürgülü cam kapı, ister açılıp kapanan bir cam kapı kullanabilirsiniz. Amerikan mutfağı bölmek için çerçeveli veya çerçevesiz cam kapıları tercih edebilirsiniz. 

Cam kapıların başlıca avantajları şunlardır:

  • Yemek kokularının salona yayılmasını önler.
  • Gürültü kirliliğini azaltır.
  • Mutfak ve salon arasında bir bölme oluşturur.
  • Dekorasyona katkıda bulunur.

2. Sürgülü Kapılar

mutfak sürgülü kapı

Sürgülü kapılar, açık bir mutfağı bölmek için popüler bir seçenektir. Yerden tasarruf sağlayan, estetik ve kolayca açılabilen özellikleri ile oldukça kullanışlıdır. Mutfaktaki yemekleri oturma alanına taşırken kapıları kaydırarak açabilirsiniz.

İhtiyaca göre farklı tasarımlarda sürgülü kapı üretilmektedir. Şeffaf bir cam kullanırsanız alanları görmeniz kolaylaşır. Hem yaşam alanında hem de mutfakta doğal ışığı yansıtmanıza yardımcı olur.

3. Seperatör

mutfak seperatör

Seperatör ve paravanlar, amerikan mutfağı bölmek için çözüm sunar. İhtiyaç duyulduğunda kolaylıkla açılarak kapanabilme özelliğine sahiptir. Bu bölücüler, alanları birbirinden ayırmak için oldukça ucuz bir yöntemdir. Cam, ahşap veya metal gibi farklı malzemelerden üretilen seperatör, istenilen boyutlarda tasarlanır.

4. Ahşap Dekoratif Bölme Panelleri

dekoratif mutfak bölme panelleri

Amerikan mutfak kapatma panelleri, mutfak ve salon arasında bir duvar görevi görür. Alanları birbirinden ayırmak için tercih edilen ahşap paneller aynı zamanda dekorasyona katkıda bulunur. Bu tasarımın hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Avantajları arasında, mutfak ve salonun daha geniş ve ferah görünmesi, yemek pişirirken misafirlerle sohbet edebilme gibi özellikler sayılabilir. Dezavantajları arasında ise, yemek kokularının salona yayılması, gürültü kirliliği gibi sorunlar yer alır.

5. Perdeler

mutfağı perde ile ayırma

Perde, mutfak ile oturma odası arasında bir bölme görevi görerek, iki alanı birbirinden ayırmaya yardımcı olur. Ancak, perdeyi açarak, bu iki alan tekrar birbirine bağlanabilir. Bu sayede, mutfak ve oturma odası, daha kullanışlı alana dönüşür.

İki alanı daha işlevsel bir şekilde kullanmak istiyorsanız, pratik ve kolay bir çözüm perdeyi tercih edebilirsiniz. Sadece korniş ve perde mutfak ile oturma alanını ayırmak için yeterli olacaktır.

6. Kısmi Duvar

mutfağı duvarla ayırma

Kısmi duvar, mutfak ve oturma alanını birbirinden ayırmak için kullanılan, yarım yüksekliğe sahip bir duvardır. Kısmi duvarlar, mutfak ve oturma alanının birbirinden ayrılmasını sağlar. Maliyeti ve dekorasyonu göz önünde bulundurarak ister yarım duvar isterseniz de tam duvar örerek alanları birbirinden ayırabilirsiniz.

Avantaj ve Dezavantajları ile Amerikan Mutfak Kapatma Yöntemleri

SeçenekAvantajlarDezavantajlar
Cam kapılarIşık geçirir, açıklık hissini korur, temizlenmesi kolaydırDaha maliyetli
Sürgülü kapılarYer kaplamaz, pratiktirDaha maliyetli
SeperatörFarklı malzemelerden üretilebilir, dekorasyon seçenekleri sunarMutfak kokusu ve ses gibi rahatsız edici faktörleri önlemez
Dekoratif panellerFarklı malzemelerden üretilebilir, estetik görünüm sunarMutfak kokusu ve ses gibi rahatsız edici faktörleri tamamen önlemez
PerdelerPratik, kolay, ekonomikMutfak ve oturma odasını tamamen ayırmaz, mutfak kokusu ve ses gibi rahatsız edici faktörler devam eder.
Kısmi duvarPratik, ekonomik, dekorasyon seçenekleri sunarMutfak ve oturma odasını tamamen ayırmaz, mutfak kokusu ve ses gibi rahatsız edici faktörleri tamamen önlemez

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu