Ev Dekorasyonu

Ayna Dekorasyonları

Aynalar geçmişte ve günümüzde sadece kendinizi görebilmenizin için kullanılmamaktadır. Odadaki ışığı doğru şekilde yansıtıp daha aydınlık bir görünüme kavuşmayı ve odayı daha geniş gösterip göz alıcı bir dekorasyon elde etmek içinde kullanılmaktadır. Hem işlevsellik hem de ayna dekorasyonları fikirleri açısından aynalar evlerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Estetik güzelliğe bu denli önem verilen bu çağda, aynalara evin her köşesinde rastlamak mümkündür.

Ayna Dekorasyonları

Evde Ayna Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

İnsanlar her geçen gün ev dekorasyonlarına önem vermektedir. Ev dekorasyon ürünlerinin vazgeçilmezi olan aynaların evlerde doğru kullanımı için dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır.

Küçük ev veya odaların en iyi arkadaşlarından biri olan aynaların bol bol kullanımı o bölgeyi olduğundan daha büyük gösterir

 • Tek düze olan duvarlar dekoratif aynalar ile hareketlendirmeyi sağlayarak evin sıkıcı görünümünden kurtarır.
 • Aynaların ışığı yansıtması sayesinde karanlık ve kasvetli olan odalar aydınlık bir görünüm sağlanır.
 • Evin duvarlarındaki kapanması gereken hatalar veya kusurlar aynalar yardımı ile gizlenebilmektedir.

Yaratıcı Ayna Dekorasyonları

O bilinen klasik aynaların aksine birçok boyutta, şekilde ve renkte ayna çeşitleri bulunmaktadır. Alışılmışın dışına çıkarak kullanılan bu farklı ayna modelleri ile tarzınızı her odada yansıtabilirsiniz.

 • Mutfak duvarına yerleştirilen otantik tabakların yanına aynalar asabilirsiniz.
 • Giyinme odasının kapısını tamamen boydan aynayla kaplatıp yerden tasarruf sağlamakla kalmayıp odayı olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz.
 • Pencerenin karşısına konumlandıran aynalar yansıma ile penceredeki manzarayı odamıza taşımamızı sağlamaktadır.
 • Tavanını ayna ile kaplatılan bir oda ile farklı bir görünüm yakalayabilirsiniz.
 • Merdiven basamaklarına yerleştirilen farklı şekil ve renkteki aynalar ile benzersiz ve eğlenceli bir görünüm sağlayabilirsiniz.
 • Aynalara hasırdan yapılan çerçeve ile aynaların sıkıcı görünümünden kurtularak evlere hareket katabiliriz.
 • Üst kısmı aynadan yapılan masalar farklı masa fikirlerine de örnek olmaktadır.
 • Kirişlere yerleştiren boydan aynalar ile tek düze görüntüden kurtulup kirişlerin odaları daraltmasını engelleyebilmesini sağlayabilir.

Koridor Ayna Dekorasyonu

Evlerin genellikle dar ve ışıksız bölgelerinden olan koridorların sıkıcı ve ruhsuz hallerinden çıkması için aynalar sıkça kullanılmaktadır. Koridor ayna dekorasyonu, dresuar ve üstüne konumlandırılmış oval veya yuvarlak bir ayna ile oluşturulabilmektedir. Burada seçilen aynanın çerçevelenmesi ile duvara güzel bir hareket katabiliriz.

Ayna Dekorasyonları

Yuvarlak veya oval seçilen bu koridor ayna modelleri duvarın keskin bir bitişli değil de daha yumuşak bir geçiş sağlamamızda yardımcı olmaktadır. Dresuar üstüne eklenen mum veya saksı fikirleri de koridorumuzu renklendirmektedir.

Salon Ayna Dekorasyonu

Salonlar, evlerde misafirlerin de en fazla kullandığı mekanlar olduğu için salonlardaki estetik kaygısı diğer odalara göre daha fazla olmaktadır. Bunun için salon ayna dekorasyonları evler de büyük önem arz etmektedir.

Ayna Dekorasyonları

Salonlara eklenen büyük ve geniş aynalar salonu olduğundan daha büyük ve aydınlık göstermemizi sağlar. Salonun bir duvarını, tamamen baklava deseninden oluşan duvar ayna modeli ile kaplattırılarak da salonlarda zengin bir görünümüne sahip olabiliriz. Salonlarımızda bulunulan ve eve uyum sağlamayan kirişler var ise bunları ayna ile kaplayıp o görüntüden sıyrılmamız sağlanılabilir.

Yatak Odası Ayna Dekorasyonu

Huzurlu ve kişisel alanımız olan yatak odalarında ayna kullanımı diğer odalara göre biraz farklılık sağlamaktadır. Bunun nedeni aynaların yatağa bakması veya yatak çevresinde olması kötü rüyalara ve verimsiz bir uykuya neden olduğuna inanılmaktadır. Bunun için yatak odası ayna dekorasyonu  yapılırken giyinme bölümünde boy aynası kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu boy aynalarını sarmaşık ile süsleyip doğal ve huzurlu bir görüntü yakalayabiliriz. Daha oval bir boydan ayna seçimi odada daha yumuşak bir ayna görünümünü yakalamamızı sağlar.

Ayna Dekorasyonları

Banyo Ayna Dekorasyonu

Banyolarda ayna dekorasyonu hoş bir görüntünün yanı sıra işlevselliği de yanında bulundurmaktadır. Kendimize bakmamız gereken yerlerden biri olan banyolarda aynalar da ilk istenilen özellik düzgün yansıma yapmasıdır. Kendimizi olduğumuzdan farklı gördüğümüz aynaları buralarda kullanmak doğru ve uygun değildir.

https://www.dekorgetir.com/giyinme-odasi-duzeni/

başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

Feng Shui öğretisine göre banyoda kullanılan aynanın tuvalete bakmaması gerektiğini öne sürmektedir. Aynanın tuvalete bakması kurtulmak istenilen şeylerin ikiye katlanıp çoğalacağına inanılmaktadır. Bu yüzden banyoda ayna kullanımına dikkat etmemiz gerekir.

Yemek Odası Ayna Dekorasyonu

Evinizde pahalı ve gösterişli bir ayna kullanmayı planlıyorsanız bunu yemek odasında kullanmalısınız. Bereketin ve kişisel servetin odak noktasında yemek odası yer almaktadır. Yemek odasında zengin bir görünüm yakalamak ve daha aydınlık bir odaya sahip olmamız için yemek odasındaki ayna dekorasyonunu farklı bir önem arz etmektedir. Yemek odasından farklı bir renge boyanmış bir duvara yerleştirilen konsolun üstüne seçilen bu aynalar ile evinizin enerjisini farklı bir boyuta taşımaktadır.

Ayna Dekorasyonları

Balkon Ayna Dekorasyonu

Balkonlar keyifli ve hoş bir vakit geçirmek için dışarıya açılan bir kapı görevini üstelenir. Bunun yüzünden balkon dekor fikirleri günümüzde fazlaca dikkat çekmektedir. Bu fikirlerde tabii ki de aynalar olmazsa olmazlardandır. Boş balkon duvarlarına yerleştirilen farklı boyutlardaki çokça aynalar balkona hareket katar. Aynalara yapılan hasırdan çerçeveler balkona bohem bir hava katar.

Aslı Korkmaz

Doğa ve çiçekler konusunda tutkulu bir yazarım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımı ve çoğaltılması hakkında bilgi vermek, okuyucularımın hayatlarına renk katmak için elimden geleni yapıyorum. Uzun yıllardır çiçek yetiştiriyorum ve her zaman yeni çiçek türleri ve bahçe tasarımları denemeye açığım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımları, çeşitleri, çoğaltılması ve hastalıklarla mücadeleyi ele alıyorum. Umarım yazılarımda keyifli vakit geçirirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu