Kendin Yap

Bakır Bileklik Faydaları Nelerdir?

Bakır bilekliklerin, eklem ağrılarını ve şişlikleri hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Özelliklede romatoid artrit ağrısını hafifletebileceği iddia edilen bakır bileklik faydaları nelerdir?

Bakır bileklik, insanlar tarafından yüzyıllardır şifa için tercih edilen ve aksesuar olarak el bileği veya ayak bileğine takılan bir aksesuardır. Her ne kadar sağlık açısından faydalı olduğu bilinsede, tüm bu iddiaların ortak yanı, onları ispatlayacak veya çürütecek yeterli bilimsel kanıtın olmamasıdır. 

saf bakır bileklik faydaları

İnsanların sağlık nedeni ile bakır bileklik tercih etmeleri uzun yıllardan beri devam ediyor. Bakır bileklik takma sonucunda, cildin küçük bakır parçacıklarını emdiği öne sürülüyor. Bakır vücutta olması gereken hayati bir besin olduğu için eklemlerdeki iltihaplaşmayı azaltmaya yardımcı oluğu biliniyor. Şimdi sizlere bakır bileklik takmanın gerçekten sağlığa faydası var mı? Yoksa bu inanç sadede bir hurafeden ibaret mi anlatmaya çalışacağız.

Bakır Bileklik Takmanın İddia Edilen Faydaları Nelerdir?

bakır bilezik faydaları

Bakır bileklik takmanın halk arasında bilinen faydaları uzun yıllardır tartışılıyor. Özellikle de eklem ağrılarına iyi geldiği düşünülen bakır bileklikleri tercih edenlerin sayısı günümüzde azımsanmayacak kadar fazla. Bakır bileklik taktığı zaman ağrılarından kurtulacağını düşünen insanlar faydalarını şöyle biliyor;

Bakır bileklik faydaları aşağıda listelenmiştir:

 • Artritin neden olduğu ağrı ve iltihabı hafifletir.
 • Antibakteriyel özelliğinden dolayı yaraları erken iyileştirir.
 • Bağışıklık sistemini geliştirir.
 • Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
 • Bir antioksidan olarak çalışır.

Saf bakır bileklik faydaları olarak artrit ağrısı, şişlikler, sinir sistemi hastalıkları tedavisi olarak bilinsede bununla ilgili herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Artrit

Bakır bilezik faydaları arasında en çok bilinen artrit ağrılarına iyi gelmesi ve şişliklerin önlenmesidir. Bununla ilgili yapılan araştırmalarda bakır bileklik takan hastalarda ağrıların azaldığına dair herhangi bir sonuca ulaşılmamıştır.

Kardiyovasküler Hastalıklar

Bakır insan sağlığı için hayati önem taşıyan bir mineraldir. Bakır mineralinin fazlalığı ise düzensiz kalp atışlarına neden olabilir. Kalp hastalıklarına iyi geldiği düşünülen bakır bileklik hakkında ise herhangi bir sağlık tavsiyesi bulunmamaktadır.

Antibakteriyel Özelliği

Bakırın antibakteriyel özelliği uzun yıllardır biliniyor. Ancak bu demek değildir ki bakır bileklik taktığımız zaman, kanımıza bakır karışacak ve bizi bakterilerden koruyacak. Günlük olarak almış olduğumuz besinler arasında zaten bakır bulunuyor. Aşağıda hangi besinlerde bakır var onları da açıkladık.

Bağışıklık Sistemi

Bakır mineralinin, bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rolü vardır. Bağışıklık sistemi için bakır minerali almak istiyorsanız tercih edeceğiniz şey bakır bileklik değil de besinler olmalıdır. Hastalığınız ile ilgili doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Bakır bilekliğin bağışıklık sistemine faydasının olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Antioksidan

Bakır mineralinin antioksidan özelliği bulunuyor. Bakır minerali içeren besinlerden tüketmeniz yerine bakır bileklik takmanızın size herhangi bir faydası olmayacaktır. Çünkü bakır bilekliğin insan sağlığına faydası olduğuna dair herhangi bir olumlu çalışma bulunmamaktadır.

Bakır Minerali Bulunan Besinler

Bakır minerali açısından zengin olan besinler aşağıda listelenmiştir:

 • Esmer ekmek
 • Badem
 • Portakal
 • Ceviz
 • Pancar
 • Arpa
 • Pekmez
 • Fasulye
 • Kuzu ciğeri
 • Bezelye
 • Bal
 • Üzüm
 • Brokoli
 • Zeytin
 • Fındık

Bakır eksikliği için bileklik takmak yerine doktorunuza danışarak içerisinde bakır minerali bulunan besinlerden tüketebilirsiniz.

Bakır Bileklikler Hakkındaki Gerçek

bakır bileklik

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre romatoid artritli kişilerde dört bakır bilezik ve manyetik bileziklerin ağrı kesici etkilerini test edilmiş ve 5 ay geçtikten sonra deneklerin artrit ağrılarında ekstra bir rahatlama hissetmedikleri tesbit edilmiştir.

Bakır bilekliklerin, vücudunuza fiziksel sağlık yararları olmayabilir. Ancak zihinsel durumunuzu düzeltmeye yardımcı olan plasebo görevi görebilirler. Ağrınızın yoğunluğunu azaltmazlar.

Bakır bileklikleri size herhangi bir zararının olmaması durumunda, sadece aksesuar olarak tercih edebilirsiniz. Harika tasarımlarda bakır bileklikler bulunuyor. Uygun fiyatlı olduğundan dolayı bakır bileklikleri aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

Bakır bileklik faydaları makalesi bilgilendirme amacı ile yayınlanmıştır. Makalede tedavi amacı ile herhangi bir bilgiye yer verilmemiştir. Bakır eksikliği ve diğer hastalıklar için mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Bakır bileklik görselleri wirewrapart sayfasından alınmıştır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. ETNA markasıyla yıllar önce piyasadaydı bakır bileklikler. Rahmetli babacığım da takmıştı ağrılarına iyi geliyordu söylediğine göre.Düz beş altı milim genişliğinde ayarlanabilen bileklikti. Şimdi model geliştirmişler tekrar piyasada

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu