Beyaz Eşya

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar ve Nereye Konur?

Bulaşıklarınızın eskisi kadar temiz çıkmadığını, çizildiğini ve bulanık bardakların olduğunu fark ettiğiniz zaman bulaşık makinesi tuzu seviyesi azalmış olabilir.

Bulaşıkların iyi bir şekilde temizlenebilmesi için kullanılan suyun yumuşak su olması gerekmektedir. Bulaşık makinesi tuzu da tam olarak bu noktada devreye girer. Çünkü bulaşık makinesi tuzu kireçli olan tuzun yumuşamasını sağlayarak bulaşıkların daha iyi bir şekilde temizlenmesini sağlar. Makinelerde kullanılan tuz haznesine koyulan tuz suyu yumuşatacağı için, sudaki kirecin bulaşıkları çizmesi, lekeli bırakması ve makineye zarar vermesinin önüne geçilmiş olur.

Bulaşık makinesi tuzunun ne işe yaradığını, nasıl ve nereye koyulduğunu, ne kadar koyulacağını öğrenmek için hazırlanmış olan bu rehber size yardımcı olacak.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık makinesi tuzu, makineye gelen suyu yumuşatıp, bulaşıkların temizlenmesinde daha iyi sonuç elde edilmesini sağlar. Sert su daha fazla kireç içereceğinden dolayı, bulaşık makinesi deterjanının çözülmesi zorlaşır. Bu durumda bulaşıkların temizlenmesi sıkıntıya girebilir. Bulaşık makinesi tuzu kullanarak bardaktaki kalıntılar, tabaktaki çizikler ve bulaşıktaki kireçlerin oluşmasını önleyebilirsiniz.

Bulaşık makinesi tuzunu, makinenin tuz için ayrılan özel bölmesine dökerek tuz seviyesini tamamlayabilirsiniz. Tuzu doldurduktan sonra makineyi çalıştırmadan önce bölmeyi iyi bir şekilde kapattığınızdan emin olun. Bulaşık makinesi tuzu için ayrılan bölgeye sadece bulaşık makinesi tuzu koymalısınız.

Bulaşık makinesi tuzunun faydalarını sıralayacak olursak:

  • Kireçli suyu yumuşatıp makinenin kireçli sudan zarar görmesini engeller. Böylelikle kireçli sudan dolayı makinenin arızalanmasının önüne geçilmiş olur.
  • Bulaşık makinesi tuzu kullanılması durumunda, makinenin parçaları kireçlenmeden dolayı herhangi bir zarar görmez ve makine daha uzun ömürlü olur.
  • Kireçli olan sert suyu yumuşatacağı için, makinedeki bulaşıkların çizilmeden yıkanmasına neden olur.
  • Bulaşık makinesi tuzu kireçli suyu yumuşatacağı için, bulaşık deterjanının bulaşıklar üzerindeki temizliğinin daha etkin olmasını sağlar. Bu durumda bulaşıklar istenilen biçimde temizlenmiş olur.
  • Bulaşık makinesinin yıkama işleminden sonra tabak, bardak, çatal-kaşık-bıçak üzerinde kireç izleri oluşmaz. Makineden çıkarılan bulaşıklar istenildiği an gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl Kullanılır ve Nereye Konur?

Bulaşık makinesinin tuz işareti yanması durumunda, tuz koyulan bölmeyi açarak içerisine bulaşık makinesi tuzu ekleyin. Bu hazine içerisinde su varsa siz bulaşık makinesi tuzunu yine de ekleyebilirsiniz. Bulaşık makinesini çalıştırmadan önce bölmeyi iyice kapattığınızdan emin olmalısınız.

Bulaşık makinesi tuz bölümünü tuz doldururken, tamamını doldurmaya özen gösterin. Bölmenin içerisinde su olması herhangi bir sorunun olduğu anlamına gelmez ve tuzu doldurmanız için engel değildir. Bu bölmeye sadece bulaşık makinesi tuzu koymalısınız.

Bulaşık makinesi tuzu hazinesi, makine sepetinin alt bölümünde yer almaktadır. Hazinenin kapağı açılarak içerisine kolaylıkla makine tuzu doldurulabilir. Tuzu doldurduktan sonra kapağı iyice kapatıp makineyi öyle çalıştırmalısınız.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne Kadar Konur?

Bulaşık makinesi tuzu miktarı, makineye gelen suyun sertlik düzeyine göre farklılık gösterebilir. Su ne kadar sert olursa, bulaşık makinesi tuzu miktarı o kadar fazla olmalıdır. Ancak bulaşık makinesinin tuz bölümünün tamamının doldurulması önerilmektedir.

Bulaşık makinesi tuzu hazinesi, genellikle makinenin alt bölümünde bulunur. Hazinenin kapağı açılarak bulaşık makinesi tuzu doldurulur. Eklenmesi gereken tuz miktarı için belirlenmiş olan herhangi bir miktar yoktur. İçerisinde su varsa bile siz tuz doldurduğunuz zaman hazinedeki su dışarı akacaktır ve herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Bulaşık Makinesi Tuz İşareti

Bulaşık makinesi tuzu azaldığı veya bittiği durumlarda makine üzerinde işaret yanar. Bu durumda eksik olan bulaşık makinesi tuzunun tamamlanması gerekir. Aksi halde kireçli olan su yumuşamadığı zaman bulaşıklar istenilen şekilde temizlenmez.

Bulaşık makinesi tuz ışığı yanmasının ardından makine sepeti açılır ve alt bölümde yer alan tuz haznesinin kapağı açılır. Hazinenin tamamı bulaşık makinesi tuzu ile doldurularak kapak kapatılır. Hazineye istenilen kadar tuz eklenebilir fakat önerilen tamamının doldurulmasıdır.

Bulaşık Makinesi Tuzu Hakkında En Çok Merak Edilenler

Bulaşık makinesine tuz koymazsak ne olur?

Bulaşık makinelerinin yumuşak suya ihtiyacı olduğu için, suyu yumuşatmak için bulaşık makinesi tuzu kullanılır. Tuz kullanılmaması durumunda kireçli su gelir ve bulaşıkların üzerinde kireç görülebilir. Tabaklar ve bardaklar çizilebilir. Su kireçli ise ve bulaşık makinesi tuzu kullanılmazsa makineye zarar verebilir.

Bulaşık makinesi tuzu nasıl boşaltılır?

Bulaşık makinesi hazinesinde bulunan tuzu süpürge makinesi yardımı veya ıslak bir bez yardımı ile boşaltabilirsiniz. Ama yanlışlıkla bu hazineye farklı bir deterjan koymanız durumunda önerimiz bir usta çağırarak bölgedeki deterjanı tamamen temizletmenizdir.

Bulaşık makinesine kaya tuzu konur mu?

Bulaşık makinesi tuzu, granül kaya tuzudur. Makinenize tuz koyacaksanız firmalar tarafından üretilen bulaşık makinesi tuzu koymanızı öneriyoruz. Makinenin herhangi bir sorunla karşılaşmasını engellemek için özel üretilen tuzlardan kullanmanız önerilmektedir.

Bulaşık makinesi tuzu neden çabuk biter?

Bulaşık makinesine koymuş olduğunuz tuzun gerektiğinden erken bittiğini düşünüyorsanız bir sorun olabilir. Tuz haznesinin kapağının tam kapalı olmaması haznedeki tuzu erken bitirebilir. Ayrıca hazineyi tam doldurmuyorsanız bulaşık makinesi tuzu erken bitebilir.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu