Duvar Boyası Renkleri

Camgöbeği Rengi Nedir, Camgöbeği Renginin Anlamı ve Özellikleri

Camgöbeği rengi mavi ve yeşilin karışımı ile ortaya çıkan bir renktir. Yeşilimsi mavi olarak ifade edilen bu renk #00FFFF koduna sahiptir.

Camgöbeği rengi mavi ve yeşil renklerinin karışımını içermektedir. Dünyadaki birçok insan onu yeşilimsi mavi veya hatta mavimsi yeşil olarak bilir. Suyun ve denizin rengine oldukça yakın bir renk olan camgöbeği, huzur veren bir ton olduğundan dolayı insanlar tarafından çok beğenilmektedir.

Camgöbeği Rengi

Camgöbeği Rengi
Camgöbeği Rengi

Camgöbeği rengi, yeşile çalan mavi renktir. Renklerin dünyasında renk kodu #00ffff şeklinde ifade edilir.

Camgöbeği; *RGB renk uzayında %0 kırmızı, %100 yeşil ve %100 mavi renk karışımlarını kullanarak elde edilmektedir.

Koyu grimsi camgöbeği, çoğunlukla doymamış koyu camgöbeği, koyu orta camgöbeği, orta camgöbeği, güçlü camgöbeği ve canlı camgöbeği renkleri bu rengin tonlarındandır.

İlk kez; bilimsel adı Centaurea olan Peygamber Çiçeği bitkisinin alt sınıfından Mavi Kantaron çiçeğinin pigmentlerinden elde edildiği tahmin edilir. Bu bağlamda antik dünyadan beri varolduğunu da söyleyebiliriz. 19. y.y.da bir renk adı olarak ilk kez İngilizce’de kullanılmıştır.

Camgöbeği ismi; Antik Yunanca’da “lacivert minesi” anlamına gelen “kyanos” sözcüğünden türemiştir. 20. y.y.a kadar camgöbeği mavisi olarak anılmış ve şu an isim kayıtlarda “camgöbeği” olarak geçmektedir.

Camgöbeği Nasıl Yazılır?

“Cam göbeği mi?” yoksa “Camgöbeği mi?” Nasıl Yazılır? Bu renk genellikle Cam Göbeği şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Camgöbeği şeklinde olmalıdır.

Camgöbeği Rengi ile Dekorasyon

Camgöbeği rengi, modern ev dekorasyonunda tercih edilebilecek en güzel renklerden biridir. Hem mavi hemde yeşil rengin yansımaları olan bu renk kullanıldığı alana canlılık ve enerji verir. Yalnız camgöbeği rengi her alanda kullanılabilen bir renk değildir.

Camgöbeği rengi oturma odaları, mutfak ve yatak odalarında öyle rahat bir şekilde kullanılacak bir renk değildir. Ancak ofis, mağaza, dükkan, çocuk odası, genç odası gibi alanlara enerji ve heyecan katacağı gibi tercih edebilebilir. Mavi ve yeşil renk tonlarının yansıması olduğu için dinlendirici özelliği bulunuyor. Evinizde nerede kullanabileceğinize karar vereceğiniz zaman camgöbeği renginin canlılık veren etkisini unutmamalısınız.

Camgöbeği rengi, içine kapanık bir renk olduğundan dolayı diğer renk tonları ile uyum sağlarken sıkıntı yaşayabilir. Kendinden olmayan renklerle arası hiç iyi değildir. Bu renk ile en uyumlu olan renkler pastel tonlardır.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu