Beyaz Eşya

DemirDöküm Kombi F4 Hatası ve Çözümü

DemirDöküm kombi F4 hatası, gaz gelmeme nedeni ile kaynaklanan ateşleme sorunudur. Gaz kesintisi, iyonizasyon, gaz valfi, ateşleme ve anakart buna neden olabilir.

DemirDöküm, Isıtma, su ısıtma ve klima sektörlerinde faaliyet gösteren bir markadır. 1954 yılında İstanbul’da kurulan marka, yeni nesil kombiler ile ön plana çıkmaktadır. Uzun süreli ve kesintisiz sıcak su konforu sağlayan kombiler, soğuk kış günlerinde evde geçen zamanınızı daha da keyifli hale getiriyor. Kaliteli ürünler ile en fazla bilinen markalardan biri olsa da, kombiler zamanla bazı hatalar verebilmektedir. Hata kodları, kombinin dijital panelinde belirir ve kullanıcıya hata nedenini belirlemeye yardımcı olur.

DemirDöküm kombilerde en sık rastlanılan hata kodu F4 hatasıdır. F4 hatası, kombi kombiye gaz gelmemesinden kaynaklanır ve bu nedenle ateşleme yapmaz. Bu arıza, kombinin ısıtma işlevini yerine getirmesini engeller. Bu hataya en çok neden olan şeylerin başında gaz kesintisi gelir. Eğer herhangi bir gaz kesintisi yoksa, iyonizasyon, gaz valfi, ateşleme ve anakart gibi alanlar kontrol edilmelidir.

Kombilerde karşılaşılan F4 hatası için DemirDöküm servisi ustası ile iletişime geçtik ve detayları sorduk. Gelin şimdi bu hataya neden olan şeyleri ve çözüm yollarına bir göz atalım.

İçindekiler

Demirdöküm Kombi F4 Hatası ve 5 Çözüm Yolu

DemirDöküm kombilerde görülen F4 hatası, kombinin ateşleme yapamamasından kaynaklanır. Bu hata, doğalgaz kesintisi, kombinin gaz valfinde, iyonizasyon elektrodunda, ateşleme elektrodunda veya elektronik kartta bir sorun olduğunu gösterir.

  • Gaz kesintisi: F4 hatası ile karşılaşıldığında, öncelikle gaz vanalarının açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gaz vanaları açıksa ocağın yanıp yanmadığını kontrol edin. Vanalar açık ve ocak yanıyorsa, kombiyi resetleyin ve yeniden başlatın.
  • Ateşleme elektrodu arızalı: DemirDökmüm kombilerin F4 arızası vermesinin nedenlerinden biri de ateşleme elektrodunun arızalanmasıdır. Bu durumda teknik servisten yardım alabilirsiniz.
  • İyonizasyon elektrodu arızalı: Kombinin iyonizasyon elektrodunda bir arıza olması durumunda ateşleme gerçekleşmez. Oluşan alevi algılayarak elektronik karta ileten bu parçanın arızalanması durumunda yenisi ile değiştirmek gerekir.
  • Gaz valfi arızalı: Kombilerde bulunan gaz valfi, şebekeden kombiye gaz akışını sağlayan bir parçadır. Bu parçanın arızalanması durumunda F4 hatası meydana gelir. Teknik servis çağırarak gaz valfini tamir ettirebilir veya yenisi ile değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.
  • Anakart arızalı: Anakart kombinin beynidir. Tüm elektronik devreler bu parçanın üzerinde bulunur. F4 hatasına neden olan şey, anakartta meydana gelen bir arıza olabilir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey teknik servise bilgi vererek anakartı tamir ettirmek veya yenisi ile değiştirmek.

DemirDöküm kombide oluşan F4 hatasını çözüme kavuşturmak için yetkili servis ihtiyacınız olursa, bu içeriği oluşturmamıza yardımcı olan Usta ile iletişime geçmek için 444-5-316 numaralı telefonu 7/24 arayabilirsiniz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu