Temizlik Önerileri

Ev Temizliğinde Kullanılan 10 Doğal Leke Çıkarıcı

Her evde bulunan birçok doğal ürün temizlik ürünü olarak kullanılabilir. Böylelikle kimyasal temizlik ürünlerine para harcamadan çevre dostu bir temizlik yapabilirsiniz.

Ev temizliği sırasında karşılaştığınız lekelerle baş etmek bazen zorlayıcı olabilir. Bu lekelerin ne tür olduğu ve hangi yüzeyde bulunduğuna bağlı olarak farklı temizlik yöntemleri kullanmak gerekir. Aslında birçok zorlu lekelerle başa çıkmak için doğal leke çıkarıcı birçok zorlu lekeyle başa çıkmak için etkili ve sağlıklı bir seçenektir. İnatçı lekelerle başa çıkmak için karbonat, beyaz sirke ve limon suyu gibi her evde bulunan doğal ürünler kullanılır. Bu ürünler, sadece inatçı lekeleri daha uygun bir maliyetle çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı ve doğal ev temizliği yapmanıza olanak tanır.

Piyasada leke çıkarıcı olarak satın yüzlerce kimyasal temizlik ürünü satılıyor. Peki doğal temizlik ürünü kullanmak yerine neden kimyasalı tercih ediyorsunuz? Doğal temizlik ürünleri, ev temizliği ve çamaşır temizliğinde oldukça etkilidir. Bu ürünler, giysiler, halı, dolap, parke, tezgah gibi şeylerin temizliğinde lekeleri gidermek için doğal asitler içerir. Hassas cildi tahriş edebilecek, giysiye veya yüzeye zarar verecek ve kötü koku bırakacak kimyasal ürünler yerine doğal ürünler kullanarak inatçı lekelerden kurtulabilirsiniz. Doğal leke çıkarıcılar, kimyasal ürünlere göre daha güvenlidir.

Leke çıkarmada temizlik uzmanlarının önermiş olduğu doğal ürünleri listeledik. Halıdaki mürekkep lekesini ve tezgahtaki yağ lekesini çıkarmak için bu doğal malzemeleri mutlaka kullanın. İşte, ev temizliğinde lekeleri ve kötü kokuları etkili bir şekilde giderme gidermenize yardımcı olacak 10 doğal ürün .

Karbonat

karbonat ile temizlik

Karbonat, ev temizliğinde kullanılan mükemmel bir doğal ürünüdür. Halılardaki yağlı lekeler, çamaşırlardaki kötü kokular, tezgahtaki yağ lekeleri gibi inatçı lekelerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Kabartma tozu ile suyu karıştırıp macun haline getirdikten sonra, lekeli yüzeyi bu karışımla silin, silmeden önce bir kaç dakika bekletin. Lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Limon Suyu

limon suyu ile temizlik

Limon suyu ev temizliğinde en çok tercih edilen doğal ürünlerden biridir. Kan lekesi, mürekkep lekesi, pas lekesi ve inatçı yağ lekelerini çıkarmak için limon suyu kullanabilirsiniz. Asidik olması nedeniyle lekeyi yumuşatarak çıkarır. Ancak, bu özelliği yüzeylerin ağarmasına neden olabileceğinden dolayı dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Limon suyunu doğrudan leke olan bölgeye uygulayın ve yaklaşık olarak 30 dakika bekleyin. Daha sonra bir fırça ile lekeli bölgeyi ovalayın.

Beyaz Sirke

beyaz sirke ile temizlik

Birçok lekeleri çıkarmada etkili olan beyaz sirke, hemen hemen her evde bulunan sihirli bir leke çıkarıcıdır. Yağ lekesi ve kahve lekesinde oldukça etkilidir. Ev temizliğinde sirkenin büyüleyici gücünden faydalanabilirsiniz. Uygun maliyetli olmasının yanı sıra, zararlı kimyasallar içermiyor.

Temizlik uzmanlarının vermiş olduğu önerilerde beyaz sirke ve su karıştırılarak temizlik ürünü olarak kullanılabilir. Halı, koltuk takımı, tezgah, buzdolabı ve hatta parkelerin temizliğinde kullanılmaktadır.

Sofra Tuzu

sofra tuzu ile temizlik

Sofra tuzu, çamaşırlarda ve yüzeylerdeki inatçı lekelerle başa çıkmak için oldukça etkilidir. Özellikle kan lekesi ve mürekkep lekesi gibi sıvı lekelerin üzerine bol miktarda sofra tuzu serpin. Tuz sıvıyı emecek ve bulunduğu bölgedeki lekeleri çıkaracaktır.

Pas lekeleri, kan lekeleri ve yağ lekeleri için tuzu suyla karıştırarak macun haline getirin. Hazırlamış olduğunuz karışım lekenin üzerine fırça yardımı ile uygulayın.

Mısır Nişastası

mısır nişastası ile temizlik

Mısır nişastası yağ lekeleri çıkarmayı kolaylaştırır. Yağ dökülen bölgeye mısır nişastası serpin ve 15 dakika bekleyin. Mısır nişastası sıvıyı emdikten sonra yüzeyi fırçalayın. Leke kalırsa, bölgeye karbonat serpin ve leke çıkana kadar ovalayın. Son olarak bölgeyi beyaz bir havluyla kurulayın.

Gliserin

gliserin ile temizlik

Doğal leke çıkarıcı olarak gliserin uzun yıllardır kullanılıyor. Gliserini 1/2 ölçüde suyla karıştırın ve lekelerin üzerine uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra bölgeyi temiz suyla yıkayın. Lekelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Doğal Sabun

doğal sabun ile temizlik

Bazı lekelerin çıkarılması için aslında çok basit bir ürüne ihtiyacınız vardır. Bir kalıp sabun inatçı yağ lekelerinde etkilidir. Doğal yapılan sabunları, ev temizliğinde kullanarak lekeleri çıkarabilirsiniz. Ancak, meyve suyu, kahve ve meyve lekelerinde kullanılması önerilmiyor.

Aspirin

aspirin ile temizlik

Aspirin, genellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaç olarak kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca asetilsalisilik asit olarak bilinir. Ancak, aspirin aynı zamanda bazı lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilecek güçlü bir leke çıkarıcı olarak da kullanılabilir.

İki aspirin tabletini alın ve bir havanda veya benzer bir yüzeyde ezin. Toz haline getirin. Toz haline getirdiğiniz aspirini bir kaseye veya bardağa alın. Üzerine birkaç damla su damlatın ve aspirin tozunu su ile karıştırın. Hedef, bir macun kıvamı elde etmektir. Karışımın koyu bir macun haline geldiğinden emin olun. Lekeyi temizlemek istediğiniz yüzeye aspirin karışımını uygulayın. Leke üzerine yoğun bir şekilde sürün. Aspirin karışımını lekede yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Bu süre boyunca karışım lekeyi çözmeye ve çıkarmaya yardımcı olacaktır. Bekleme süresi sona erdikten sonra lekeyi bir bez veya sünger yardımıyla silin. Eğer leke hala tamamen çıkmadıysa, işlemi tekrarlayabilirsiniz. Lekenin çıktığından emin olduktan sonra temiz su ile yüzeyi iyice durulayın.

Boraks

boraks ile temizlik

Borax, toz halinde bulunan popüler bir temizlik ürünüdür. Sodyum, bor, oksijen ve sudan oluşan doğal olarak oluşur. Özellikle çamaşırlardaki lekeleri çıkarma konusunda oldukça etkilidir.

Buz Küpleri

buz ile temizlik

Halıdaki sakız ve damlayan mum lekesini çıkarmak için buz kullanabilirsiniz. Öncelikle mum veya sakızı yüzeye zarar vermeden kazıyın. Daha sonra buz dolabı torbayı üzerine yerleştirerek sertleşmesini sağlayın. Sertleşme gerçekleştikten sonra kazıyıcı kullanarak parçaları tamamen temizleyin. Eğer lekeler devam ederse sirkesi suyla kaybolana kadar silin.

İlginizi çekebilecek temizlik konuları:

Saç Boyası Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar? Evde 6 Kolay Çözüm
Yatakta Sarı Lekeler Nasıl Çıkar? 6 Kolay Çözüm
Tahta Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar? 6 Kesin Çözüm
Yanmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir? 5 Kesin Çözüm
Kıyafetlerdeki Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu