Temizlik Önerileri

Herhangi Bir Yüzeyden Etiket Yapışkanı Nasıl Çıkar?

Herhangi bir yüzeydeki etiket yapışkanını hasar vermeden çıkarmak kimi zaman zor olabilir. Peki mobilya, plastik, kavanoz, cam, pencere ve diğer yüzeylerden etiket yapışkanı nasıl çıkar?

Satın alanınan mobilyalar, kıyafetler, cam kavanozlar, ev aletleri gibi her türlü ürünün üzerine etiketi yapıştırılmış. Bu etiketleri çıkarmak göründüğü kadar kolay değil. Ancak neyse ki, herhangi bir hasar vermeden kağıt etiketleri çıkarmanın yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemler ile bir etiketi çıkarmaya çalıştığınız zaman çıkmayan kalıntıları temizleyebilirsiniz. Bu kalıntıları temizlemek için kesinlikle bıçak ve benzeri ürünleri kullanmayın. Çünkü etiket yapışkanını kazıyarak çıkarmak ürüne zarar verebilir.

Yapışkanlı Etiket Nasıl Çıkarılır?
Yapışkanlı Etiket Nasıl Çıkarılır?

Mobilya, plastik, cam veya metal olsun hiç farketmez tüm yüzeylerdeki etiket yapışkanlarını zorlanmadan bir kaç basit yöntemle çıkarabilirsiniz. Evde bulunan ürünlerin üzerindeki etiketlerin yapışkanlarını güvenli bir şekilde çıkarmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kıyafetlerdeki Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yapışkanlı Etiket Nasıl Çıkarılır?

Cam, mobilya, plastik veya pencerelerdeki etiket yapışkanlarını çıkarmak istiyorsanız, aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

Cam şişelerdeki etiketi çıkarmak için bir kovayı sıcak su ve bulaşık deterjanı ile doldurup cam şişeyi bunun içerisine koyun. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra bulaşık süngeri ile etiket yapışkanını çıkarabilirsiniz.

Plastikten yapışkan veya bant izini çıkarmak için bir kovayı sıcak su ile doldurun ve içerisine 1 bardak beyaz sirke ile 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Bu karışımı karıştırdıktan sonra yaklaşık olarak 30 dakika bekleyin. Parmaklarınızla ovalayacak etiket yapışkanlarını çıkarın.

Mobilyalarda bulunan etiketleri çıkarmak için saç kurutma makinesi ile yapışkanlı etiketi ısıtın. Isıtma işleminden sonra etiket kalıntılarını elinizle ovalayarak çıkarın. Yüzeydeki yapışkan gidene kadar ovalamaya deva edin. Eon son mikrofiber bez ile silerek kalıntıları temizleyin.

Gelin şimdi mobilya, plastik, cam kavanoz, cam yapışkanı, pencere ve kıyafetlerdeki etiket yapışkanı nasıl çıkar yakından inceleyelim.

Mobilyadan Yapışkanlı Kağıt Nasıl Çıkar?

mobilyadan yapışkanlı kağıt nasıl çıkar

Saç kurutma makinesi ile mobilya üzerinde bulunan üzerinde bulunan yapışkanlı etiket alanını ısıtın. Ne kadar fazla ısıtırsanız etiket o kadar yumuşayacağı için çıkması kolay olacaktır. Isıtma işleminden sonra tırnağınızın kenarını takarak veya parmağınızla ovalayacak etiketi çıkarın. Kalan kalıntıları sıcak suyla ıslatılmış nemli mikrofiber bezle temizleyin.

Plastikten Yapışkan Nasıl Çıkar?

plastikten yapışkan nasıl çıkar

Plastikten yapışkan, bant izi ve etiketleri çıkarmak için bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bulaşık deterjanı sıcak su ile birlikte etiketi yumuşatarak rahat çıkmasını sağlayacaktır. Plastik etiketlerini çıkarmak için:

  • Lavabo veya bir kabı sıcak su ile doldurun.
  • İçerisine bulaşık deterjanı ve sirke ekleyin.
  • Suya eklediğiniz karışımları iyice karıştırarak plastik ürünü suyun içerisine daldırın.
  • Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra bulaşık süngeri ile etiket yapışkanını ovalayarak çıkarın.

Kavanozdaki Etiket Nasıl Çıkar?

kavanozdaki etiket nasıl çıkar

Kavanoz üzerindeki etiketleri çıkarmak için aseton, alkol bazlı el dezenfektanı veya bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz.

  • Cam kavanozu sıcak su ile dolu bir kovanın veya lavabonun içerisine koyun. İçerisine bir miktar bulaşık deterjanı koyarak karıştırın. Cam kavanoz bu suyun içerisine tam olarak daldırılmış şekilde 1 sat bekletilmeli. Sonrasında bulaşık süngeri ile etiket yapışkanını çıkarın.
  • Saç kurutma makinesi ile cam kavanoz üzerindeki etiketi iyice ısıtın. Parmağınızla ovalayarak kavanoz üzerindeki etiket yapışkanını çıkarın. Sıcak suyla ıslatılmış mikrofiber bezle yapışkan kalıntılarını temizleyin.
  • Alkol bazlı el dezenfektanı veya asetonu mikrofiber beze dökün. Bu bezle kavanoz üzerindeki etiket yapışkanını ovalayarak çıkarın.

Cam Yapışkanı Nasıl Çıkar?

cam yapışkanı nasıl çıkar

Cam şişeden veya cam yüzeylerden etiket yapışkanını çıkarmak için saç kurutma makinesi ile ısıtma yöntemini kullanın. Etiket iyice ısıtıldıktan sonra el ile ovarak çıkarın. Etiketten kalan yapışkan kalıntılarını ise sıcak suyla ıslatılmış mikrofiber bez ile silerek temizleyin. Etiket yapışkanı saç kurutma makinesi ile ısıtıldığı zaman yumuşayacağı için kolaylıkla çıkacaktır.

Penceredeki Yapışkan Kağıt Nasıl Çıkar?

Pencerelerde bulunan yapışkan kağıdı çıkarmak için bir çok farklı yöntem bulunuyor. Bunları sıralayaca kolursak:

  • Cam Silme Suyu ile Çıkarma
  • Isıtarak Çıkarma
  • Buz Torbası ile Çıkarma

Cam silme suyu ile yapışanlı kağıt alanını iyice ıslatın. 20 dakika iyice yumuşamasını bekledikten sonra ister elinizle, ister mikrofiber bezle ovalayarak etiketi çıkarabilirsiniz. Ayrıca etiket yumuşadıktan sonra tıraş bıçağı ile dikkatli bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Penceredeki sticker yapışkanı veya etiketi çıkarmak için saç kurutma makinesi ile ısıtma yöntemini kullanabilirsiniz. Sticker ısındıktan sonra yumuşayacağından dolayı kolaylıkla çıkacaktır. Isınan sticker el ile ovalanarak veya traş bıçağı ile kazılarak çıkartılabilir. Kalıntılar ile mikrofiber bezle sinilir.

Buz torbası uygulaması bir başka yapışkanlı etiket çıkarma yöntemidir. Etiketin üzerine buz torbasını tutun. Ardından bir jiletle etiketi kazıyın. Buzun soğutma etkisi etiketi serleştirececeği için çıkartılması daha kolay hale gelecektir.

Kıyafetten Etiket Yapışkanı Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerden etiket yapışkanının kalıntıları çıkarmak için bir pamuğun üzerine alkol dökün. Etiketi alkollü pamuk ile ovalayın. Ardından yumuşamış olan etiketi tırnağınızla çıkarın.

NOT: Etiket yapışkanını çıkarmak için kesinlikle sert cisim kullanarak kazıma işlemi yapmayın. Bıçak benzeri ürünlerle kazımak ürünlerinize zarar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu