Duvar Boyası Renkleri

İndigo Mavisi Rengi İle Ev Dekorasyonu Fikirleri

İndigo mavisi, Mısır, Doğu Asya ve Hindistan bölgelerinde yetiştirilen “indigo” bitkisinden elde edilen mavi tonundaki renge denir. Moda ve ev iç tasarımında yaygın olarak kullanılan indigo rengi, mor ve mavi arasında bir renk tonudur.

İndigo Mavisi Hangi Renk?

İndigo rengin bir çok farklı alt tonu olduğundan dolayı, rengin mavi mi yoksa mor mu olduğu konusu kafa karışıklığına neden olabiliyor. İndigo mavisi aslında mavi ve mor renklerin arasında bir renktir. Bu iki rengin karışımı olarak da düşünülebilir. Bazı “indigo” renk tonları mor renge yakın gibi görünse de, bazen gerçekten maviye mi yoksa mora mı yakın olduğu konusunda karar vermek zor olabilir.

İndigo Mavisi
İndigo Mavisi

Mavi ve menekşe renklerinin mükemmel karışımı indigo rengini ortaya çıkarır. Mavi renge yakınlığı ile bilinen indigo mavisi, diğer renklerle kombinlendiği zaman ihtişamı gerçekten göz alıcı oluyor.

İndigo Renginin Psikolojik Etkileri

İndigo mavisi renginin yaratıcılık, samimiyet ve düşünme konularında psikolojiye etkileri bulunmaktadır. Bu etkiler:

  • Odaklanmaya ve meditasyon yapmaya yardımcı olur.
  • Daha bilinçli hareket etmek ve algıların açılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.
  • İndigo renk tonları bütünlüğü ve samimiyeti ifade eder.
  • İnsanlığa hizmeti simgelediği düşünülmektedir.
  • Düşünme ve yaratıcılığa yardımcı olduğu düşünülmektedir.

İndigo Rengi ile Uyumlu Renkler

Yeşil – Yeşil renk ile indigo renginin kombinasyonu, modern bir görünüm oluşmasına neden olur.

Sarı – Sıcak renklerden sarı ile , soğuk renklerden indigo ile yapılan kombinasyonlar çok iyi çalışır.

Kırmızı – Kırmızı ve indigo rengi ile oluşturulan bir oturma odası, çağdaş bir oda oluşturmanıza yardımcı olur.

Turuncu – İndigo rengi ile uyumlu renklerden olan Turuncu, ortama canlılık katar. Çevreye enerji hissi veren bir dekorasyonu bu ikili ile sağlayabilirsiniz.

Kahverengi – Kahverengi ile indigo mavisinin birlikte kullanılması alana sakinlik hissi verir.

Beyaz ve Bej – İndigo rengi bej ve beyaz renk ile kombinlenerek klasik bir görünüm elde edilebilir.

İndigo Rengi ile Ev Dekorasyonu

İndigo rengi ev dekorasyonunda kullanıldığı zaman, alana derinlik duygusu katabilir. Cesur bir renk olduğu için rahatlatıcı bir etkiye de sahiptir. Duvarlara derinlik katarak göz kamaştırıcı bir ortam oluşturur. İndigo rengi, hem moda hemde iç tasarımda uzmanlar tarafından önerilen bir renktir. Bu renk ile dekorasyon örnekleri her geöen gün daha popüler hale geliyor. Evrensel, zamansız bir renk olduğundan ve diğer renklerle kolaylıkla uyum sağladığından dolayı modern görünümlü iç mekanların dekorasyonunda kullanılmaktadır.

indigo rengi kanepe

İndigo rengi kanepe, kullanıldığı alanın kusursuz, modern ve konforlu görüntüsüne kavuşturmak için bayağı yardımcı olmuşa benziyor.

indigo mavisi ev dekorasyonu

İndigo mavisi kullanıldığı alanda sakinleştirici ve dinlendirici bir atmosfer yaratır.

indigo mavisi yatak odası

Benzersiz alanlar yaratmak için indigo rengini oturma odası, mutfak, yatak odası ve hatta çocuk odasında bile gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

indigo mavisi rengi

İndigo rengi ev dekorasyonu için mükemmel bir renktir. Son zamanlarda ülkemizde de oldukça popüler hale gelen bu rengi oturma odalarında sıklıkla görebiliyoruz. Ayrıca yatak odası, mutfak ve banyo gibi alanlarda da kullanımı artıyor.

indigo mavisi duvar boyası

Yatıştırıcı özellikle olan indigo, kullanılması konusunda endişelenilmemesi gereken bir renktir. Herhangi bir ev dekorasyonu ile çok kolay uyum sağlayabilir.

indigo mavisi dekorasyon

İndigo rengini ister duvar boyası olarak kullanın, istersenizde aksesuarlarınızda bu rengi seçin. Nasıl kullanırsanız kullanın bu renge aşık olacaksınız.

İndigo mavisi rengi hem moda sektöründe hemde ev dekorasyonunda giderek popüler hale geliyor. Cesurca tasarımlardan korkmayanların tercih ettiği bu renk, göze hoş gelen iyi bir seçimdir. Eğer evinizin duvarlarını bu renk ile boyamak istemiyorsanız yastık, aksesuarlar, örtüler gibi diğer eşyalarda kullanarak bu rengin vermiş olduğu heyecanı yaşayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu