Faydalı Bilgiler

Kırılan Mermer Neyle ve Nasıl Yapıştırılır?

Kırılan mermer parçalarını mermer yapıştırıcısı kullanarak tamir edebilirsiniz. Peki kırılan mermer nasıl ve neyle yapıştırılır? Tüm ayrıntılarıyla sizlerle!

Kırılgan yapıya sahip olan mermerler özellikle dikkatsiz kullanım nedeniyle kolayca kırılır. Kırılma, genellikle daha önceki bir çatlaktan veya mermerde bulunan damarın zayıflığından kaynaklanır. Ev dekorasyonunda favori olarak kullanılan mermer, yere düşmesi veya üzerine düşen bir nesneden kaynaklı olarak kırılabilir. Eğer mermer çok fazla parçalara ayrılmadıysa iki parçayı birbirile ile yapıştırabilirsiniz. Tek parça kırık için mermeri çöpe atmanıza ve yenisini almanıza gerek yok. Özel mermer yapıştırıcısı veya epoksi kullanarak kırılan mermeri kendiniz tamir edebilirsiniz.

mermer yapıştırıcısı
Mermer yapıştırıcısı olarak akemi yapıştırıcı, epoksi yapıştırıcı ve silikon kullanabilirsiniz.

Kapı eşiği, mutfak tezgahı, lavabo ve fayans olarak kullanılan mermerleri kırıldığı zaman tamir ederek tekrar kullanabilirsiniz. Eğer çok fazla parçalara ayrılıp ezilme olmadıysa güzel sonuçlar alınabiliyor. Eğer mermer kırıldıysa bu durum hiç canınızı sıkmasın. İlk yapmanız gereken şey bir yapı markete giderek mermer yapıştırıcısı satın almak. Ardından talimatlara uygun hareket ederek mermerin kırılan parçalarını birleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Fayans Üstüne Fayans Yapıştırma Nasıl Yapılır?

Kırılan Mermer Neyle Yapıştırılır?

mermer ne ile yapıştırılır

Kırılan mermer parçalarını yapıştırmak için markalar tarafından mermer yapıştırıcısı olarak üretilen akemi yapıştırıcı, epoksi ve silikon yapıştırıcı tercih edilmektedir. Mermer yapıştırma işlemi için kullanılan yapıştırıcıları şöyle sıralayabiliriz:

Akemi Mermer Yapıştırıcısı

Akemi, mermer, fayans, karo taşları, granit gibi doğal olan veya olmayan tüm taşların tamiri için kullanılan bir yapıştırıcı türüdür. Firmalar tarafından satılan akemi yapıştırıcı genellikle iki parçadan oluşur. Bir tanesi yapıştırıcı diğeri ile sertleştiricidir. Bu iki malzeme karıştırılarak kırık olan bölgeye uygulanır. Kuvvetli bir yapıştırıcı olma özelliği nedeni ile kırılan mermer tamirinde tercih edilir. Ülkemizde bir çok firmaya ait olan akemi yapıştırıcılar satılmaktadır. İnternette ve yapı marketlerde kolaylıkla bu yapıştırıcıya ulaşabilirsiniz.

Bazı mermer yapıştırıcısı markaları:

 • Pattex Mermer ve Taş Yapıştırıcısı
 • Granit Mermer ve Taş Yapıştırıcı
 • Akfix Granit ve Mermer Yapıştırıcı
 • Difix Mermer, Seramik ve Taş Yapıştırıcı

Bunların dışında onlarca farklı marka mermer yapıştırıcısı satışı yapıyor. Artık hangisini tercih edeceğiniz tamamen size kalmış.

Epoksi Yapıştırıcı

Kuvvetli ve hızlı yapıştırma özelliğine sahip olan epoksi yapıştırıcıyı mermer tamirinde kullanabilirsiniz. Pattex, Akfix ve Selsil gibi bir çok marka epoksi yapıştırıcı üretimi yapmaktadır. Epoksi yapıştırıcılar sıcaklığa karşı dayanıklı, esnek ve kuvvetli bir yapıştırıcıdır. Suya dayanıklı olması nedeni ile en çok tercih edilen yapıştırıcılardan olan epoksi yapıştırıcıyı yapı marketlerden satın alarak mermer yapıştırmak için kullanabilirsiniz.

Silikon Yapıştırıcı

Suya maruz kalabilecek yerlerde silikon yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Suya dayanıklı olması nedeniyle silikon yapıştırıcıların kullanım alanı oldukça geniştir. Mermer yapıştırma silikonu olarak üretilen bir ürün yok. Ancak bildiğimiz standart silikonlar mermer tamiri için kullanılabilir.

Suya Dayanıklı Mermer Yapıştırıcısı

Suya dayanıklı mermer yapıştırıcısı olarak şeffaf, suya dayanıklı ve 2 komponentli epoksi yapıştırıcıları tercih edebilirsiniz. Epoksi yapıştırıcılar suya dayanıklı olduğu için su değecek alanlarda bu yapıştırıcıyı tercih edebilirsiniz. Ayrıca akemi ile tamir ettiğiniz kırık mermeri suya dayanıklı hale getirmek için üzerine silikon yapıştırıcı uygulaması yapabilirsiniz.

mermer neyle yapıştırılır

Firmalar tarafından üretilen çeşit çeşit mermer yapıştırıcı macunları bulunuyor. Bu macunlara yapı marketten ulaşabilirsiniz. İnternet sitesinden satın almak isteyenler yapılan kullanıcı yorumlara göz atarak yapıştırıcı seçimi yapabilir.

İlginizi Çekebilir: Mutfak ve Banyolar İçin Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Kırılan Mermer Nasıl Yapıştırılır?

Mermer yumuşak bir doğal taş olduğu için kolaylıkla çizilebilir ve kırılabilir. Eğer mutfak, banyo veya herhangi bir yerde kullandığınız mermeri kırarsanız, yenisini değiştirmeye gerek kalmadan tamir edebilirsiniz. En iyi mermer yapıştırma işlemi için şu adımları takip edin:

 • Yapıştırılacak olan bölgeyi yağ ve kirlerden arındırın.
 • Mermerin kırık olan yüzeylerini bir fırça veya zımpara yardımı ile temizleyin.
 • Akemi mermer yapıştırıcısını karıştırıp kırık olan bir yüzeye sürün.
 • Ardından parçaları birbirine yapıştırın.
 • Daha iyi tutunması için mermerin bir ucundan plastik çekiç ile tokmaklayın.
 • Taşan yapıştırıcıyı mermerin yüzeyinden alın.
 • Tamamen kurumasını bekledikten sonra yüzeyde kalan yapıştırıcıyı zımpara yardımı ile temizleyin.

Mermer yapıştırma işleminde eldiven kullanmanız yapıştırıcının elinize bulaşmasını engelleyecektir.

Bakmadan Geçme: Mermer Boyama, Mermer Boyanır Mı?

Mermer Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

mermer nasıl yapıştırılır

Mermer yapıştırıcısını kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Akemi mermer yapıştırıcısı genellikle yapıştırıcı ve sertleştiriciden oluşmaktadır. Satın aldığınızda yapıştırıcı ile birlikte sertleştirici de verilir. Bunlar birbiri ile karıştırıldıktan sonra mermer tamir işlemi için kullanılır. 100 gr. olan akemi yapıştırıcı 1-2 gr. sertleştirici ile karıştırılacak hazırlık yapılır. Bu karışım mermerin kırılan yüzeyine sürülür ve mermer parçaları birleştirilir. İyice tutunması için sıkılaştırma işlemi yapılır. Taşan yapıştırıcı alınır ve tamamen kuruması beklenir. Yapıştırıcı kuruduktan sonra zımpara ile mermer üzeri tamamen pürüzsüz hale getirilir.

Mermer tamiri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve nasıl yapıştırıldığını öğrenmek için İsmâil Hakkı FEYZİOĞLU tarafından yayınlanan videoyu izleyebilirsiniz.

Mermer Yapıştırma ile İlgili Merak Edilenler

Mermer silikonla yapışır mı?

Mermer silikonla yapıştırılabilir. Ancak en sağlıklı yapıştırma işlemini kuvvetli bir yapıştırıcı olan akemi yapıştırıcı ile yapmanız önerilir. Suya dayanıklı hale getirmek için üzerine silikon sürebilirsiniz.

Mermer lavabo yapıştırıcısı nelerdir?

Mermer lavabo yapıştırıcısı olarak akemi yapıştırıcıları tercih edebilirsiniz. Yapıştırıcı kuruduktan sonra üzerine uygulayacağınız silikon, suya dayanıklı hale getirecektir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu