Faydalı Bilgiler

Kırık Mermer Yapıştırma Rehberi

Kırılan mermer parçalarını, doğru yapıştırıcıyı kullanarak tamir etmek mümkündür. Peki kırılan mermer neyle ve nasıl yapıştırılır?

Kırılgan yapıya sahip olan mermerler, dikkatsiz kullanım nedeniyle kolayca kırılabilir. Kırılma, genellikle daha önceki bir çatlaktan veya mermerde bulunan damarın zayıflığından kaynaklanır. Ev dekorasyonunda favori olarak kullanılan mermer, yere düşmesi veya üzerine düşen bir nesneden kaynaklı olarak kırılabilir.

Eğer kırılan mermer çok fazla parçalara ayrılmadıysa, iki parçayı birbirine yapıştırmak mümkündür. Tek parça kırık için mermeri çöpe atmanıza ve yenisini almanıza gerek yoktur. Uygun yapıştırıcıyı kullanarak kırık parçayı kendiniz tamir edebilirsiniz.

mermer yapıştırıcısı
Mermer yapıştırıcısı olarak akemi yapıştırıcı, epoksi yapıştırıcı ve silikon kullanabilirsiniz.

Kapı eşiği, mutfak tezgahı, lavabo ve fayans olarak kullanılan mermerler, kırıldığı zaman tamir edilerek tekrar kullanılabilir. Ancak, mermer parçalarının çok fazla parçalara ayrılmaması ve ezilmemesi gerekir. Aksi takdirde tamir işlemi başarılı olmayabilir.

Mermer tamiri için ilk olarak bir yapı marketten mermer yapıştırıcısı satın alınmalıdır. Ardından yapıştırıcının talimatlarına uygun olarak kırılan parçalar birleştirilebilir.

İlginizi Çekebilir: Fayans Üstüne Fayans Yapıştırma Nasıl Yapılır?

Kırılan Mermer Neyle Yapıştırılır?

mermer ne ile yapıştırılır

Kırılan mermer parçalarını yapıştırmak için, markalar tarafından mermer yapıştırıcısı olarak üretilen akemi yapıştırıcı, epoksi ve silikon yapıştırıcılar tercih edilmektedir. Mermer yapıştırma işlemi için kullanılan yapıştırıcılar şu şekilde sıralanabilir:

1. Akemi Mermer Yapıştırıcısı

Akemi, mermer, fayans, karo taşları, granit gibi doğal ve yapay tüm taşların tamiri için kullanılan bir yapıştırıcı türüdür. Akemi yapıştırıcılar, firmalar tarafından genellikle iki bileşen olarak satılır. Bunlardan biri yapıştırıcı, diğeri ise sertleştiricidir. Bu iki bileşen karıştırılarak kırık olan bölgeye uygulanır. Akemi, güçlü bir yapıştırıcı olma özelliğinden dolayı kırılan mermerlerin tamiri için tercih edilir. Ülkemizde birçok firma tarafından üretilen akemi yapıştırıcılar, internette ve yapı marketlerde kolaylıkla bulunabilir.

Bazı mermer yapıştırıcısı markaları:

 • Pattex Mermer ve Taş Yapıştırıcısı
 • Granit Mermer ve Taş Yapıştırıcı
 • Akfix Granit ve Mermer Yapıştırıcı
 • Difix Mermer, Seramik ve Taş Yapıştırıcı

Bunların dışında onlarca farklı marka mermer yapıştırıcısı satışı yapıyor. Artık hangisini tercih edeceğiniz tamamen size kalmış.

2. Epoksi Yapıştırıcı

Mermer tamirinde, güçlü ve hızlı yapışma özelliğine sahip epoksi yapıştırıcıları kullanabilirsiniz. Pattex, Akfix ve Selsil gibi birçok marka epoksi yapıştırıcı üretmektedir. Epoksi yapıştırıcılar, sıcaklığa, suya ve darbelere dayanıklı, esnek ve kuvvetli yapıştırıcılardır. Bu özellikleri sayesinde mermer tamirinde en çok tercih edilen yapıştırıcılardan biridir. Epoksi yapıştırıcıları, yapı marketlerden satın alarak mermer yapıştırmak için kullanabilirsiniz.

3. Silikon Yapıştırıcı

Suya maruz kalabilecek yerlerde, suya dayanıklı silikon yapıştırıcılar kullanılabilir. Silikon yapıştırıcılar, suya dayanıklı olmaları ve esnek yapıları sayesinde birçok alanda kullanılabilir. Mermer yapıştırma silikonu olarak üretilen bir ürün bulunmamakla birlikte, bildiğimiz standart silikonlar mermer tamiri için uygundur.

4. Suya Dayanıklı Mermer Yapıştırıcısı

Suya dayanıklı mermer tamiri için şeffaf, suya dayanıklı ve iki bileşenli epoksi yapıştırıcılar tercih edilebilir. Epoksi yapıştırıcılar suya dayanıklı oldukları için suyun temas edeceği alanlarda kullanılabilir. Ayrıca, akemi ile tamir edilen kırık mermerin üzerine silikon yapıştırıcı uygulaması yapılarak suya dayanıklılığı artırılabilir.

kırık mermer

Mermer yapıştırıcı macunları, farklı firmalar tarafından çeşitli özelliklerde üretilmektedir. Bu macunlar, yapı marketlerden veya internet sitelerinden temin edilebilir. İnternet sitesinden satın almak isteyenler, kullanıcı yorumlarını inceleyerek yapıştırıcı seçimi yapabilirler.

İlginizi Çekebilir: Mutfak ve Banyolar İçin Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Kırılan Mermer Nasıl Yapıştırılır?

Mermer, yumuşak bir doğal taş olduğu için kolaylıkla çizilebilir ve kırılabilir. Mutfak, banyo veya herhangi bir yerde kullandığınız mermeri kırarsanız, yenisini değiştirmeye gerek kalmadan tamir edebilirsiniz.

Mermer yapıştırma işlemi için şu adımları takip edin:

 1. Yapıştırılacak bölgeyi yağ ve kirlerden arındırmak için temizleyin.
 2. Mermerin kırık yüzeylerini bir fırça veya zımpara kullanarak temizleyin.
 3. Akemi mermer yapıştırıcısını iyice karıştırın ve kırık yüzeye sürün.
 4. Ardından parçaları birbirine yapıştırın.
 5. Daha iyi bir yapışma sağlamak için mermerin bir ucunu plastik bir çekiçle hafifçe vurun.
 6. Taşan yapıştırıcıyı mermerin yüzeyinden alın.
 7. Tamamen kurumasını bekledikten sonra yüzeyde kalan yapıştırıcıyı zımpara kullanarak temizleyin.

Mermer yapıştırma işleminde eldiven kullanmanız yapıştırıcının elinize bulaşmasını engelleyecektir.

Bakmadan Geçme: Mermer Boyama, Mermer Boyanır Mı?

Mermer Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

kırılan mermer


Mermer yapıştırıcısı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler vardır. Akemi mermer yapıştırıcısı, yapıştırıcı ve sertleştiriciden oluşur. Satın aldığınızda yapıştırıcı ile birlikte sertleştirici de verilir. Bu malzemeler birbiriyle karıştırıldıktan sonra mermer tamiri için kullanılır.

100 gramlık Akemi yapıştırıcı ile 1-2 gram sertleştirici karıştırılarak hazırlanır. Bu karışım mermerin kırılan yüzeyine sürülür ve mermer parçaları birleştirilir. İyice tutunması için sıkılaştırma işlemi yapılır. Taşan yapıştırıcı alınır ve tamamen kuruması beklenir. Yapıştırıcı kuruduktan sonra zımpara ile mermer yüzeyi tamamen pürüzsüz hale getirilir.

Mermer tamiri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve nasıl yapıştırıldığını öğrenmek için İsmâil Hakkı FEYZİOĞLU tarafından yayınlanan videoyu izleyebilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR

Mermer silikonla yapışır mı?

Mermer, silikonla yapıştırılabilir. Ancak, en sağlıklı yapıştırma işlemi, kuvvetli bir yapıştırıcı olan akemi yapıştırıcısı ile yapılır. Suya dayanıklı hale getirmek için, üzerine silikon sürülebilir.

Mermer lavabo yapıştırıcısı nelerdir?

Akemi yapıştırıcıları, mermer lavaboların yapıştırılması için idealdir. Yapıştırıcının kuruması ve sertleşmesinden sonra, üzerine uygulanacak silikon ile lavabo suya dayanıklı hale getirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu