Nasıl Yapılır

Fayans Üstüne Fayans Yapıştırma Nasıl Yapılır?

Fayans üstüne fayans yapıştırma işlemi ile eskilerini kırıp dökmeden üzerine fayans, seramik veya mermer döşemesi yapabilirsiniz.

Fayans üzerine fayans döşeme, eski fayansları yerinden sökerek yenilerini döşemekten daha kolay ve masrafsız bir çözümdür. En büyük avantajı ise eski fayansları yerinden kırıp çıkarmak için zaman harcanmamasıdır. Eski fayansları yerinden çıkarmak için vakit ayırmaya gerek kalmadan, üstüne yeni fayansları döşemek işi hızlandıracaktır. Bu yöntem aynı zamanda fayansları kırıp döküp etrafı kirletmeden yenileme imkanı sunuyor. Seramik markaları tarafından üretilen zevkinize uygun fayansları eski fayansların üzerine döşeyebilirsiniz.

Fayans Üstüne Fayans
Fayans Üstüne Fayans

Fayans üzerine fayans döşemenin eksileri de var. İki kat fayans olacağı için aynı hizada olan dolap ve tezgah gibi mobilyalarla uyum sağlamayabilir. Bu işlemi yaparken öncesinde bir planlama yapılmalıdır. Yeni yapıştırılacak olan fayansların dolapların açılmasına engel olmadığından emin olunmalıdır. Fayans döşenecek olan alana girip çıkarken yükseklik farklı olabileceği için kaza tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir.

fayans üstüne yapıştırma

Fayans Üstüne Fayans Yapıştırma Olur Mu?

Eski fayansları olduğu yerden çıkarmak zahmetli ve çok vakit alacağı için ev sahipleri fayans üstüne fayans yapıştırma işlemi yapmayı tercih ediyor. Ancak bu defa akıllarına fayans üstüne fayans olur mu sorusu geliyor. Eski fayansları kırıp dökmeden beğendiğiniz yeni fayansları eski fayansların üzerine yapıştırarak yeni bir görünüm elde edebilirsiniz. Üstelik ister duvarda ister yerde olsun hiç farketmeden fayans üstüne fayans yapıştırılabilir.

İşi bilen bir usta tarafından düzgün bir şekilde yapıldığı taktirde fayans üstüne fayans olur. Üstelik bunun herhangi bir sakıncası da yoktur. Sadece uygulandığı alanda üst üste iki fayans geleceği için az bir miktar alan daralmış olacaktır. Bunun dışında ev sahibine herhangi bir zararı yoktur. Bir fayans ustası tarafından uygun malzemeler kullanılarak fayans üstüne fayans yapıştırma işlemi yapıldığında sağlıklı bir değişim olur. Banyo, tuvalet, mutfak veya balkonlardaki fayansların üzerine yeni fayanslar yapıştırılarak alanlar yeni görüntüsüne kavuşur.

fayans üstüne fayans olur mu
Fayans üstüne fayans olur mu? = Evet olur!

Fayans Üstüne Fayans Yapıştırma

Fayans üstüne fayans yapıştırma işlemine başlamadan önce eski fayansların sağlamlığı kontrol edilmelidir. Arızalı fayanslar varsa tamir edilmeli veya yenisi ile değiştirilmeli. Yüzey pürüzsüz olmalı ve üzerinde herhangi bir şey varsa temizlenmelidir. Eski fayanslar düzgün bir şekilde yerleştirilmiş olmalı. Eski fayanslarda küf ve renk değişikliği gibi sorunlar varsa nem almış olabilir. Fayansları yenilemeden önce bu durum kontrol edilmeli ve sorun varsa giderilmelidir. Eski fayanslar düzgün yerleştirilmemişse yeni dizilecek olan fayanslarda düzgün olmayacağı için eskileri çıkarıp yeni fayansları dizmek daha mantıklı olacaktır. Eğer herhangi bir sorun görünmüyorsa fayansları yenilemeye başlayabilirsiniz. İşte adım adım fayans üstüne fayans yapıştırma işlemi:

  • Seramik yapıştırıcı, seramik malası ve seramik astarı malzemelerini hazır bulundurun.
  • Eski fayansların üzerinde çıkıntı halinde herhangi bir şey varsa temizlenir.
  • Eski seramiklerin düzgün olup olmadığı kontrol edilir.
  • Dolgulu astar veya seramik üstü astar eski fayansların üzerine uygulanır.
  • Astar kuruduktan ve kemikleştikten sonra üstüne seramik üstüne seramik işlemine geçilir.
  • Seramik yapıştırıcı eski fayansların üzerine sürülür.
  • Seramik malası yardımıyla yapıştırıcıya taraklama işlemi yapılır.
  • Yeni fayansın altında boşluk kalmaması için plastik çekiç ile vurularak iyice yerleştirilir.
  • Derz artısı ile seramik seviye belirleme işlemi yapılır.

Yapıştırma fayans ile eski fayansların vermiş olduğu kötü görüntüden kurtulabilirsiniz. Eski fayansları sökmek için vaktiniz yoksa ve uğraşmak istemiyorsanız bu yöntem sizin için idealdir. Ancak daha önce fayans döşeme işi yapmadıysanız bir usta yardımı almanızı tavsiye ediyoruz. Bir usta eli ile döşenen fayanslar daha güzel sonuç verecektir. İster yerde olsun ister duvarda, ister banyoda ister mutfakta her alandaki fayanslar için bu yöntem uygulanabilir.

Eski Fayans Üzerine Ne Kaplanır?

Eski fayansları yenilemek için fayans boyama, fayans kaplama folyosu veya fayans üstüne fayans yapıştırma işlemi yapabilirsiniz. Böylelikle fayansların eski kötü görüntüsünden kurtularak yepyeni bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. İşte eski fayansları yenilemeniz için bir kaç öneri:

Fayans Boyama

Sı bazlı akrilik boyalar ile fayanslarınızı boyayarak yenileyebilirsiniz. Bir çok boya markasının fayans boyamak için satmış olduğu boyaları bulunuyor. Ortalama 2-3 gün sürecek olan bir çalışma ile kendiniz bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Fayans boyama sayfasından ayrıntılı bilgi alarak boyama işlemini nasıl yapacağınızı ve gerekli olan malzemeleri öğrenebilirsiniz.

Fayans Kaplama Folyosu

Fayans kaplama folyosu ile beğendiğiniz motiflerde fayanslarınızın üzerini kaplayabilirsiniz. Böylelikle fayanslarınız yeni görüntüsüne kavuşarak eski görüntüsünden kurtulacaktır.

Fayans Üstüne Fayans

Fayansları kırıp dökmek için uğraşmadan fayans üstüne fayans uygulaması yaparak banyo, mutfak veya balkonlardaki fayanslarınızı yenileyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu