Temizlik Önerileri

Klozetteki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar? 6 Kolay Yolu

Klozetteki sarı lekeler kötü ve hijyenik olmayan görüntü oluşturur. Temizlemenize rağmen lekelerden kurtulamıyorsanız oldukça kolay 6 yöntem anlatıyoruz.

Klozet lekeleri, özellikle AVM ve akaryakıt istasyonlarında sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Düzenli tuvalet temizliği yapılmamasından kaynaklanan bu sorun, hijyenik olmayan bir görüntüye sebep olur. Lekeler, lekenin nedenine bağlı olarak sarı, kahverengi ve yeşil renkte görülebilir.

Evimizdeki kullanış olduğumuz tuvaletlerde de bu sorunla karşılaşma ihtimalimiz çok yüksektir. Bunun en büyük nedeni ise kireçli sudur. Kireçli su içerisindeki bileşenler nedeni ile lekelere neden olabilir. Siz günlük olarak temizlik yapmış olsanız da, kullandığınız suyu değiştiremeyeceğiniz için lekeler görünmeye devam edecektir. Ancak, bu lekelerden kurtulmanın yolu tabiki de var. Bir çok kişinin deneyimlemiş olduğu ve yapmış oldukları yorumlarla işe yaradığını söyledikleri yöntemlere yer veriyoruz.

Klozetteki Sarı Lekeler Neden Olur?

klozetteki sarı lekeler

Klozetteki sarı lekelerin nedenleri birçok faktöre bağlı olabilir. Bu faktörler arasında temizlik yapılmaması, zamanla birikmiş idrar ve kireç tortusu yer alır. Bu lekeler, tuvaletin hijyenik olmayan bir görünüm kazanmasına ve kötü kokmasına neden olabilir.

İdrarın Temizlenmemesi

Klozetteki sarı lekeler, tuvalet temizliğinin iyi yapılmadığını gösterir. İdrarın uzun süre klozet içerisinde kalmasından kaynaklı olarak sararmalar ve kötü koku meydana gelir. Klozet içerisindeki idrar hava ile birlikte oksitlenerek sararmalara neden olur.

Klozette sarı lekelerin oluşmasını önlemek için, her kullanımdan sonra düzenli temizlik yapmalısınız. Ayrıca, temizlik ürünleri kullandığınız zaman lekelerin oluşması daha zor olacaktır.

Düzenli Temizlik Yapılmaması

Özellikle alışveriş merkezleri ve benzin istasyonlarının tuvaletlerindeki sarı lekelerle karşılaşmışsınızdır. Bunun nedeni, düzenli temizlik yapılmamasıdır. Ancak kendi evinizde bulunan klozetteki sarı lekelerin nedeni de düzensiz temizlik olabilir.

Klozetin üzerinde sarı lekeler gördüyseniz öncelikle panik yapmayın. Tuvaleti düzenli temizliyor olmasınız bile, bu durum sıklıkla karşılaşılabilecek bir durumdur. Ancak, erken önlem alarak lekeleri çıkarmazsanız ileride sorun yaşayabilirsiniz.

Kireçli Su

Düzenli olarak tuvalet temizliği yapıyorsanız ve hala sarı lekeler görüyorsanız üzülmenize gerek yok. Klozetteki sarı lekelerin ortaya çıkmasının nedenlerinden biri de suyun kireçli olmasıdır. Kireçli su, kalsiyum içerdiğinden dolayı bir süre sonra sarı lekeler halinde görülebilir.

Sarı lekeler düzenli tuvalet temizliği ile ortadan kaybolurlar. Ancak, zamanında temizlik yapılmaması durumunda işler zorlaşabilir. Bu nedenle, klozetin içerisinde en ufak bir sararma gördüyseniz hemen temizlik yaparak çıkarmaya çalışmalısınız.

Klozetteki Sarı Lekeden Kurtulmanın Yolları

Klozetteki sarı lekelerden kurtulmanın ilk yolu düzenli temizliktir. Düzenli temizlik olmadığı taktirde kir ve lekeler sürekli olacaktır. Oluşan sarı lekeleri çıkarmak için ise klozet bloğu, elma sirkesi, karbonat, kola, limon suyu ve WD-40 kullanabilirsiniz.

Klozet Blok Kullanarak Klozeti Temiz Tutun

klozet bloğu

Klozet blokları, klozetin içerisine yerleştirilen temizlik ürünüdür. Küçük ve sıkıştırılmış bir şekle sahip olan bloklar, klozetin su deposuna koyulur veya kenarına takılır. Temizlik blokları, klozetin içerisinde kir ve leke oluşmasını engeller. Ayrıca, kireç birikmesini engelleyeceği için sarı lekeler oluşmaz. Tuvaletinizin hijyenik olmasını ve lekelerin oluşmamasını istiyorsanız klozet bloğu kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi ve Karbonat ile Sarı Lekeleri Çıkarın

sirke ile klozet temizleme

Temizlik söz konusu olduğunda, elma sirkesi ve karbonat kullanılabilecek doğal ürünlerdir. Klozetteki sarı lekeleri çıkarmak için sirke ve karbonattan elde edeceğiniz karışımı kullanabilirsiniz. Yarım çay bardağı sirke ve yardım çay bardağı karbonatı bir kaba alın. Macun haline gelene kadar karıştırın. Eski bir diş fırçası veya tuvalet fırçası kullanarak bu macunu lekelere uygulayın. Bu karışım tuvaletinizde olan lekeleri yumuşatarak çıkmasını sağlayacaktır.

Kola ve Karbonat Klozeti Temizleyin

kola ve karbonat kullanarak klozet temizliği

Coca-Cola, bileşiminde karbonik asit bulunduğundan çözücü etkiye sahiptir. Karbonat ile karıştırıldığı zaman klozet temizliğinde yüksek oranda başarıya ulaşırsınız. İlk olarak klozete giden su vanasını kapatın ve suyu boşaltın. Su haznesinin içerisine kolayı doldurun ve üzerine iki yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin. Ortalama 5 dakika bekledikten sonra sifonu çekin ve 10-15 dakika bekleyin. Tuvalet fırçasıyla klozetin içini fırçalayın. İnatçı sarı lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Çamaşır Suyu ile Klozeti Beyazlatın

çamaşır suyu ile klozet temizliği

Klozetteki sarı lekeleri çıkarmak için sulandırılmış çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Sulandırdığınız çamaşır suyunu klozetin içine dökün ve yaklaşık 10-15 dakika bekleyin. Klozet fırçası kullanarak klozetin içini iyice fırçalayın.

Bu yöntem klozetinizi temizler ve beyazlatır, ancak çamaşır suyunun güçlü bir kimyasal olduğunu unutmayın. Kullanırken eldiven giymeniz önerilir ve çamaşır suyunu diğer temizlik ürünleriyle karıştırmamanız gerekir.

Tuvaletteki Sarı Lekeler İçin Limon Suyu Kullanın

limon suyu ile klozet temizliği

Limon suyu doğal bir temizlik ürünüdür ve asidik özellikleri sayesinde tuvaletteki sarı lekeleri çıkarır. Bir bardak limon suyunu sprey şişesine koyun ve klozetteki lekelerin üzerine püskürtün. Etki etmesi için yaklaşık 10-15 dakika bekleyin. Tuvalet fırçası kullanarak lekeleri hafifçe ovun. Eğer sarı lekeler kaybolmadıysa işlemi tekrarlayın.

Zorlu Lekeler İçin WD-40 ile Temizlik Yapın

WD-40 ile klozet temizliği

Belki ilk duyduğunuzda WD-40 ne alaka diyeceksiniz. Ancak bu ürün, kireç lekeleri, pas lekeleri ve çıkmayan zor lekeler için oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Lekelerin yumuşamasını sağlayarak kolay temizlenmesini sağlıyor.

Klozetin içine WD-40 pas sökücü püskürtün. Etkisini göstermesi için için 10-15 dakika bekleyin. Tuvalet fırçası ile klozetin içini fırçalayın. Tuvaletinizi sifonu çektikten sonra sarı lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Eğer zorlu lekeler geçmediyse bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek temizlik konuları:

Yatakta Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?
Sararmış Plastik Nasıl Beyazlatılır?
Tül Perde Beyazlatmanın En Kolay 6 Yolu
Evde Halı Yıkarken Sararmaması İçin Ne Yapmalı?
Sararan Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Canan Kara

İnşaat, ev tamiratları ve faydalı bilgiler konusunda uzmanım. İnşaat işlerinizde veya ev tamiratlarınızda tecrübelerimle size yardımcı olmak için içerikler oluşturuyorum. Bu içerikleri, evinizde veya iş yerinizde oluşan her türlü sorunla ilgili çözümler sunmak için yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu