Temizlik Önerileri

Sararan Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabılarınızı beyazlatma yöntemleri ile temizleyerek yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Beyaz spor ayakkabı temizleme ipuçları ile eski ve kirlenmiş olan ayakkabılarınızı yenileyebilirsiniz.

Hemen hemen herkesin dolabında bir çift beyaz ayakkabı vardır. Günlük kullanımlar için en uygun renk olan beyaz ayakkabılar tüm kıyafetlerle uyumludur. Yalnız ayakkabı üzerindeki sarı lekeler ve tabanın kirlenmesi ayakkabının yıpranmış görünmesine neden olur. Ne yazık ki beyaz ayakkabıları temizlemek çok basit değildir. Ayakkabı üzerinde oluşan lekeleri temizlemek güç olabilir ancak imkansız değildir. Beyaz spor ayakkabılarınızın yeni görünmesini sağlamak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Beyaz ayakkabı temizleme işlemi için adım adım talimatları uygulamanız, ayakkabıların yeni gibi görünmesini sağlayacaktır. İster fileli olsun ister düz, bu yöntemler ile ayakkabılarınız bembeyaz olacak.

Ayakkabınızda taban açılması gibi bir sorun varsa ayakkabı tabanı yapıştırma işlemini yapabilirsiniz. Ayakkabı yapıştırıcısı ile tamir ederek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Beyaz ayakkabıyı telizlemek için her evde bulunan sabun, sirke, diş macunu, diş fırçası ve karbonat gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Makineye atarak yıkamak spor ayakkabılara zarar verebileceği için bu pek önerilmemektedir. Beyaz ayakkabıları temizlemek için:

 • Ayakkabı bağcıklarını çıkarın ve üzerindeki çamur ve kirleri nemli bir bez ile temizleyin.
 • Bir su bardağı içerisine koymuş olduğunuz ılık sunun içerisine 3-4 damla bulaşık deterjanı damlatın ve karıştırın.
 • Diş fırçasını sabunlu su içerisine sokup çıkardıktan sonra ayakkabının her tarafını iyice fırçalayın.
 • Ayakkabının tabanını bir sünger yardımı ile oval şekilde uygulama yaparak temizleyin.
 • Temiz bir nemli bez ile ayakkabının tabanını silin.
 • İçerisini kağıt havlu doldurarak oluşan nemin çekilmesini sağlayın.

İlginizi Çekebilir: Sararan Şeffaf Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Sararan Beyaz Spor Ayakkabı Beyazlatma

Sararan Beyaz Spor Ayakkabı Beyazlatma

Sararan beyaz spor ayakkabı beyazlatmak için bulaşık deterjanı, diş fırçası, karbonat, sirke, seyreltilmiş çamaşır suyu gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Her evde bulunan bu malzemeler ile sararan ayakkabılardaki kiri temizlemek mümkündür. Temizleme işlemine geçmeden önce ayakkabılarınızın bağcıklarını çıkarın, üzerindeki çamur ve kiri bir nemli bez yardımı ile temizleyin. İşte sararan ayakkabıları beyazlatma adımları:

Bulaşık Deterjanı: Bir çay bardağını su doldurup içerisine bir kaç damla bulaşık deterjanı damlatın. Diş fırçası ile bu karışımı beyaz ayakkabının yüzeylerine dairesel hareketlerle uygulayın. Kirlerin iyice temizlendiğine emin olduktan sonra ayakkabıyı nemli bir bez ile silerek kurumaya bırakın.

Karbonat: Bir yemek kaşığı karbonat ve bir yemek kaşığı suyu karıştırın. Macun haline gelen karışımı diş fırçası ile beyaz ayakkabının yüzeylerine uygulayın. Nemli bir bez ile ayakkabıyı temizleyin.

Diş Macunu: Diş fırçasının üzerine diş macununu sıkın. Macunu fırça yardımı ile ayakkabının yüzeylerine uygulayın. Nemli bir bez ile ayakkabıyı duruladıktan sonra tamamen kurumasını bekleyip öyle giyinin.

Sararan Ayakkabı Tabanı Nasıl Beyazlatılır?

ayakkabı tabanı beyazlatma

Sararan ayakkabı tabanını beyazlatmak için diş fırçası, bulaşık deterjanı ve karbonat gibi malzemeler gerekli olacaktır.

Sararmış spor ayakkabı tabanını beyazlatmak için:

 • Spor ayakkabının üzerindeki çamur ve kiri ılık nemli bir bez ile temizleyin.
 • Diş fırçasının üzerine bir kaç damla bulaşık deterjanı döktükten sonra dairesel hareketlerle ayakkabı tabanını fırçalayın.
 • Bu işlemi yaptıktan sonra 5-10 dakika bekleyip ayakkabının tabanını nemli bir bez ile silin.
 • 1 yemek kaşığı karbonatın içerisine bir kaç damla su ekleyin.
 • Macun haline gelen bu karışımı diş fırçası yardımıyla ayakkabı tabanına uygulayın.
 • 5-10 dakika bekledikten sonra ılık nemli bir bez yardımı ile ayakkabıyı temizleyin.

Beyaz Fileli Ayakkabı Temizleme

beyaz fileli ayakkabı temizleme

Beyaz fileli ayakkabılar diğer ayakkabılara göre aşınmaya ve yıpranmaya daha müsaittir. Fileli beyaz ayakkabıları makinede yıkamak şeklini veya rengini değiştirebileceği için önerilen bir yöntem değildir. Deterjanlı su, karbonat, seyreltilmiş çamaşır suyu veya beyaz diş macunu ile fileli ayakkabı temizleme işlemi yapabilirsiniz. İşte fileli beyaz ayakkabı temizleme yöntemleri:

Deterjanlı Su

Ayakkabının bağcıklarını çıkarıp üzerinde kir ve çamuru ılık nemli bir bez ile temizleyin. 3-5 damla bulaşık deterjanını ılık suyla karıştırıp diş fırçası ile dairesel hareketler yaparak fileli ayakkabıyı fırçalayın. Diş fırçasına sirke damlatarak dairesel hareketlerle lekelerin ve kirin çıkması için fırçalayın.

Karbonat

Ayakkabı bağcıklarını çıkardıktan sonra bir fırça ve nemli bez yardımı ile üzerindeki çamur ve kiri silin. 1 yemek kaşığı karbonat ve bir kaç damla suyu macun haline gelecek şekilde karıştırın. Diş fırçası ile bu karışımı ayakkabıya dairesel hareketlerle uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra nemli ılık bir bez ile karışımı ayakkabının üzerinden temizleyin.

Seyreltilmiş Çamaşır Suyu

Ayakkabının bağcıklarını çıkarıp üzerindeki çamur ve kiri temizledikten sonra 1 birim çamaşır suyu 5 birim su karışımı hazırlayın. Diş fırçasını bu karışıma daldırdıktan sonra ayakkabının her tarafını dairesel hareketlerle fırçalayın. Ilık nemli bir bez ile durulayın ve giymek için tamamen kurumasını bekleyin.

Beyaz Diş Macunu

Ayakkabı bağcıklarını çıkarıp çamur ve kiri nemli bir bez ile temizledikten sonra diş fırçasının üzerine diş macununu dökerek dairesel hareketlerle fırçalayın. Ayakkabıyı nemli bir bez ile temizleyin ve giymeden önce kurumasını bekleyin.

Beyaz Ayakkabı Bağcıkları Çamaşır Suyu ile Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabı bağcılarını temizlemek için çamaşır suyu kullanabilirsiniz. 1 litre sıcak suyun içerisine 3 yemek kaşığı çamaşır suyu ekledikten sonra bağcıkları içerisine koyun. Bağcıkların tamamen suyun içerisinde olmasını sağlayın. Ortalama 30 dakika kaldıktan sonra çamaşır makinesine atarak normal deterjan ile yıkayın. Ayakkabı bağcıklarını kuruttuktan sonra takabilirsiniz. Çamaşır suyunun elinize zarar vermemesi için eldiven kullanmayı ihmal etmeyin.

NOT: Beyaz spor ayakkabıları temizlemek için makineye atarsanız ayakkabınız zarar görebilir.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu