Duvar Boyası Renkleri

Koyu Renk Duvar Boyası Nasıl Açılır?

Koyu renli duvarlar evinizi küçük mü gösteriyor? Koyu bir duvar boyası rengini açmak için birkaç seçeneğiniz var, ancak bunlara dikkatli olmanız gerekiyor.

Koyu renkli duvarlar, ev dekorasyonunda cesur ve etkileyici bir seçenektir. Ancak, her güzellikteki trendin bazı olası dezavantajları vardır. Koyu renkli duvarlar, doğal ışığı emme eğilimindedir ve bu da odanızın daha karanlık ve loş görünmesine neden olur. Koyu bir boya rengini açmak için, içerisine beyaz boya eklenebilir. Ancak, duvarın şu anki rengi koyuysa, açık bir renge çevirmek boya sürecini biraz zorlaştıracaktır.

Koyu renkli duvar boyasını açma ve koyu renge boyanmış olan duvarların rengini açma ile ilgili iki farklı yönteme değineceğiz. Bu yöntemler sayesinde duvarlarınızda istediğiniz renk tonunu elde edebilirsiniz.

Koyu Renkli Duvar Boyasını Açma

Koyu Renkli Duvar Boyasını Açma

Koyu renk duvar boyasını açmak için yapmanız gereken tek şey, içerisine aynı tür boyanın beyaz renginden katmaktır. Öreğin, kullanmış oldunuz koyu renk boya Elegans Extra Yarı Mat ise, içerisine Elegans Extra Yarı Mat beyaz boya ekleyerek karıştırabilirsiniz. Beyaz, duvar boyasının daha açık renge ulaşmasını sağlayacaktır. Aşırıya kaçmamak için ilk olarak az miktarda beyaz boya karıştırın ve bunu duvarınızda test edin.

Boyayı tamamen kurumasını bekleyin ve renk sonucunu değerlendirin. Eğer istediğiniz renge ulaşamadıysanız, daha fazla beyaz boya ekleyebilir ve süreci tekrarlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı bir test yüzeyinde deneyin. Boyayının test yüzeyinde tamamen kurumasını bekleyin ve renk sonucunu değerlendirin. Eğer istediğiniz renge ulaşamadıysanız, daha fazla beyaz boya ekleyerek boyayı biraz daha açabilirsiniz.

Koyu Duvarları Açık Renkle Boyama

Koyu Duvarları Açık Renkle Boyama

Evinizin duvarları koyu renk bir boya ile boyandıysa ve açık renge geçmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Boyama işlemine başlamadan önce, duvardaki delikleri saten alçı ile doldurun ve kurumasını bekledikten sonra zımpara ile pürüzsüzleştirin. Koyu renkten açık renge geçerken, beyaz renkte geçiş astarı kullanın. Geçiş astarı, uygulayacağınız açık renk boyanın daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca, astar kullanmak, duvarları tam anlamıyla kapatmak için ekstra boya uygulamalarını azaltacaktır.

Geçiş astarı uygulamasını tamamladıktan sonra, kuruması için yaklaşık 4 saat beklemelisiniz. Boya uygulamasına geçtiğinizde, ruloyu duvara “W” şeklinde yuvarlayarak kullanın. Bu yöntemle duvarda oluşabilecek rulo izlerinin önüne geçmiş olacaksınız. İlk katı uyguladıktan sonra, 2 saat kurumasını sağlayın ve ardından ikinci katı uygulayın. Artık duvarlarınız, yeni uyguladığınız açık renk ile yeni bir görünüme sahip olacaktır.

Aşırı koyu renkli duvarları açık renk boya ile boyamak istediğinizde, geçiş astarını iki kat uygulamanız gerekir. Astar kullanmadan veya tek kat boya ile boyadığınızda, açık renk boyanın altından önceki koyu renk kendini gösterecektir. En az iki kat astar ve iki kat boya ile koyu duvarları açık renk duvar boyası ile başarılı bir şekilde açabilirsiniz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu