Temizlik Önerileri

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? 6 Pratik Yöntem

Tükenmez kalemden akan mürekkep, aktığı yerlerde güçlü lekeler bırakabilir. Halı, kıyafet ve diğer yüzeylere dökülen mürekkep lekesi doğru yöntemler kullanılarak çıkarılabilir. Üstelik mürekkep lekesini çıkarmak için evdeki malzemelerden faydalanılabilir. Mürekkep lekesi olan kıyafet, halı veya diğer eşyaları kesinlikle yıkamayın veya kurutmayın. Yıkanarak kurutulan kıyafetlerden mürekkep lekesini çıkarmak daha zor olacaktır.

Mürekkep lekesi nasıl geçer? Kıyafet, pantolon, kumaş ve koltuk gibi alanlara dökülen mürekkep lekesi nasıl geçer? Evdeki malzemeleri kullanarak kurumuş mürekkep lekesini rahatlıkla çıkarabilirsiniz. İşte mürekkep lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz yöntemler…

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle de tükenmez kalem mürekkebinin bir çok alana dökülme riski vardır. Bazen halı, koltuk ve kıyafet gibi eşyaların üzerine dökülen mürekkep can sıkıcı lekelere neden olabilir. Mürekkep lekelerini çıkarabileceğiniz etkili yöntemler ile lekelere son verebilirsiniz.

Aseton

Mürekkep lekesinin en çok bulaştığı alanladan biri kıyafetlerdir. Kıyafetlerden mürekkep lekesi nasıl çıkar? İşte cevabı…

 • Çözücü olarak kullanılan aseton kıyafetten kurumuş mürekkep lekesini çıkarmak için kullanılabilir. Üstelik harika sonuçlar alınabiliyor.
 • Kıyafetin leke bulaşan bölümünün altına bir yağlı kağıt yerleştirin.
 • Aseton dökülmüş olan pamuğu mürekkep lekesinin üzerine sürün.
 • Aseton çözücü etkisi ile mürekkep lekesinin çıkmasına yardımcı olacaktır.
 • Aseton ile elbise, pantolon, koltuk ve kumaştan mürekkep lekelerini çıkarabilirsiniz.

Mürekkep lekesini elden çıkarmak için aseton veya el dezenfektanı kullanabilirsiniz. Çözücü olmaları nedeni ile elinizdeki mürekkep lekelerini kolaylıkla temizleyecektir.

mürekkep lekesi nasıl çıkar aseton

Metil Alkol

Metil alkol kurumuş mürekkep lekesini çıkarmada etkilidir. Bir çok lekede etkili bir çözüm olan metil alkol ile kıyafet, elbise, kumaş ve koltuktan mürekkep lekesi kolaylıkla çıkarılabilir.

 • Mürekkep lekesi olan kıyafetin altına metil alkol ile ıslatılan bir bez parçası koyulur.
 • Pamuk ile lekenin üst kısmından bastırılarak silinir.
 • Pamuk ile lekeleri silme işlemi mürekkep lekesi kaybolana kadar tekrarlanır.
 • Böylelikle mürekkep lekesinin pamuğa geçmesi sağlanmış olur.
 • Metil alkol ile mürekkep lekesi çıkarıldıktan sonra kalan son lekeleri çıkarmak için çamaşır deterjanı ile yıkayabilirsiniz.
kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar alkol

Saç Spreyi

Koltuktan mürekkep lekesi nasıl çıkar? Bu sorunun cevabını merak edenler lekeden kurtulmak için saç spreyi kullanabilirsiniz. Saç spreyi içeriği nedeniyle çözücü etkiye sahip olduğu için mürekkep lekesinden kolaylıkla kurtulmanızı sağlayacaktır.

 • Koltuktaki mürekkep lekesini çıkarmak için leke olan bölgeye saç spreyini sıkın ve ortamala 5 dakika bekleyin.
 • Nemli bir bez ile saç spreyi sıkmış olduğunuz bölgeyi bastırarak silin.
 • Leke tamamen çıkana kadar veya azalana kadar bu işlemi bir kaç defa tekrarlayın.
 • Mürekkep lekesini koltuktan tamamen çıkarmak için toz çamaşır deterjanı döküp üzerine bir kaç damla su damlattıktan sonra temiz bir bez ile silebilirsiniz.
koltuktan mürekkep lekesi nasıl çıkar saç spreyi

Limon

Limon suyu bir çok leke çıkarma işleminde kullanıldığı gibi mürekkep lekesi çıkarma işleminde de başarılı bir malzemedir. Her evde bulunan limonun suyunu çıkararak mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz.

 • Limonu bir bardağın içerisine sıkarak suyunu çıkarın.
 • Kurumuş mürekkep lekesini çıkarmak için pamuğu limon suyuna batırarak lekenin üzerini bastırıp silin.
 • Bu işlemi bir kaç defa deneyin.
 • Mürekkep lekesi çok az kaldığı zaman toz çamaşır deterjanı döküp üzerine bir kaç damla su döktükten sonra temiz bir bez ile silebilirsiniz.
kıyafetten mürekkep lekesi nasıl çıkar limon suyu

Çamaşır Deterjanı

Tişörtten tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Kıyafetten mürekkep lekesi çıkarmak için en çok kullanılan malzeme çamaşır deterjanıdır.

 • Kıyafetten mürekkep lekesini çıkarmak için elinizi ne kadar hızlı tutarsanız o kadar iyi olur. Kurumuş mürekkep lekesini çıkarmak biraz daha zor olacaktır.
 • Mürekkep lekesinden kurtulmak için çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz.
 • Deterjanını mürekkep lekesinin üzerine dökün.
 • Temiz ve nemli bir bez ile leke olan bölgeye bastırıp silerek temizleyin.
pantolondan mürekkep lekesi nasıl çıkar deterjan

Süt

Mürekkep lekesini çıkarmanın bir diğer yolu ise süttür. Bu yöntem ile kurumuş mürekkep lekesinden kurtulabilirsiniz.

 • Çamaşır deterjanını mürekkep lekesinin üzerine dökün.
 • Temiz ve nemli bir bez ile leke olan bölgeye bastırıp silerek temizleyin.
 • Mürekkep lekesi olan kıyafeti sıcak sütün içerisine koyun.
 • Leke sütün içerisinde kalacak şekilde yerleştirin.
 • Bir gece sütün içerisinde kaldıktan sonra kıyafeti çıkarın ve makineye atarak yıkayın.
mürekkep lekesi nasıl çıkar süt

Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş mürekkep lekesini çıkarmak için metil alkol veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanabilirsiniz. El dezenfektanını lekenin üzerine püskürtün. Bir pamuk yarımı ile leke olan bölgeyi bastırarak silin. Alkol bazlı el dezenfektanı mürekkebi çözerek lekenin kaybolmasını sağlayacaktır. Dezenfektanı püskürttükten sonra bir kaç dakika beklemelisiniz.

Son kalan az miktardaki mürekkep lekesi için makinanızı normal çalıştırdığınız gibi çalıştırarak kıyafeti makineye atın ve yıkayın.

Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesini koltuktan çıkarmak için bulaşık deterjanı ve sirke kullanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı ile beyaz sirkeyi yarım bardak ılık su ile karıştırın. Hazırlamış olduğunuz solüsyonu temiz bir bez üzerine alarak koltuk üzerindeki mürekkep lekesini silin. Ardından kuru ve temiz bir bez ile kurulayın. Eğer leke kaldıysa işlemi tekrarlayın. Leke tamamen kaybolduktan sonra temiz bir bez ve temiz su ile alanı durulayın.

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan mürekkep lekesini çıkarmak için bir kap içerisine ılık su ekleyin. İçerisine bir kaç damla çamaşır deterjanı damlatın. Hazırladığınız karışımı temiz bir bez ile lekenin üzerine sürün ve bastırarak silin. Bu işlemi leke tamamen kaybolana kadar tekrarlayın. Leke tamamen kaybolduktan sonra temiz bir bez ve temiz su ile bölgeyi durulayın.

Kıyafetten Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetten mürekkep lekesini çıkarmak için aseton veya metil alkol kullanabilirsiniz. Bir pamuğa aseton damlatın ve mürekkep lekesi olan kıyafetin üzerine bastırarak silin. Aseton çözücü bir madde olacağı için kısa süre içerisinde kıyafetteki mürekkebin çözülmesini sağlayarak temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Metil alkol kullanacaksanız, lekenin altına alkolle ıslatılmış bir bez yerleştirin. Pamuk ile lekenin üstünden bastırarak lekeleri çıkarabilirsiniz. Alkol bir çok leke çıkarmada etkili olduğu gibi mürekkep lekesini çıkarmada da etkili bir malzemedir.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar? Kolay Çözüm Yolları
Kıyafetlerdeki Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Ağda lekesi nasıl çıkar? Çözüm yolları

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu