Mutfak Dekorasyonu

Standart Mutfak Dolabı Ölçüleri Nelerdir, Nasıl Olmalıdır?

Mutfak dekorasyonunun ana parçalarından biri mutfak dolaplarıdır. Mutfak dolabı ölçüleri de tasarımda önemli bir rol oynar. Dolaplarda kullanılan malzeme ve işçiliğin yanı sıra ölçülere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Mutfak dolaplarında ölçüleri dikkatli seçmeniz tasarımın daha iyi sonuçlanmasına yardımcı olur. Standart mutfak dolabı ölçülerini net bir santimetre ile sınırlandırmak yanlış olur. Her mutfağın boyutları farklı olduğu için kullanılan mutfak dolabının ölçüleri de farklı olacaktır.

Standart Mutfak Dolabı Ölçüleri Nelerdir

Mutfak dekorasyonu içinde dolap modelleri ana unsurlardan biridir. Rengi, modeli dekorasyonun bütünlüğünde önemli bir rol oynar. Bu yüzden dolapların ölçülerine dikkat etmek gerekir. Peki standart mutfak dolabı ölçüleri nelerdir? Gelin bu soruya birlikte cevap verelim.

Standart Mutfak Dolabı Ölçüleri Nelerdir?

 • Tezgah Yüksekliği : 90 – 95 cm arasında değişebilir.
 • Tezgah Derinliği : 60 – 65 cm arasında değişebilir.
 • Alt Dolap Yüksekliği : 85 cm arasında değişebilir.
 • Alt Dolap Derinliği : Bulaşık makinesi konulacak ise 70 cm, konulmayacaksa 58 – 60 cm arasında değişebilir.
 • Baza Yüksekliği : 8 cm
 • Alt ve Üst Dolap Arası Boşluk : 60 – 65 cm arasında değişebilir.
 • Alt Dolaba Göre Tezgah Tablası Çıkıntısı Damlalıklı : 5 cm
 • Üst Dolabın Alt Kenar Yerden Yüksekliği : 150 cm
 • Üst Dolap Yüksekliği : 60 – 100 cm arasında değişebilir.
 • Üst Dolap Derinliği : 30 – 35 – 38 cm arasında değişebilir.
 • Boy Dolap Derinliği : 58 – 62 cm arasında değişebilir.
 • Boy Dolap Genişliği : 35 – 62 cm arasında değişebilir.
 • Dolap Kapak Genişlikleri : 25 – 60 cm arasında değişebilir.
 • Fırın Boşluğu : 62 – 65 cm arasında değişebilir.

Standart Mutfak Dolabı Ölçüleri Nelerdir

Verdiğimiz bu ölçüler güncel olarak standart mutfak dolabı ölçülerini belirtmektedir. Bu ölçüler ve mutfağınızın genişliğine göre özel bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz. Mutfak dolapları standart ölçülerinde hazır mutfak dolapları da alabilirsiniz. Ancak bu mutfağınızın boyutları ve kullanım açısından biraz riskli olabilir. En iyi özel tasarım yapmanız diyebiliriz. Mutfak dolapları depolama alanı olarak da çok önemli olduğu için tasarım yapılarken bazı unsurlara dikkat edilmelidir. Fonksiyonel ve işlevsel bir mutfak tasarlamanız gerekmektedir.

Üst Dolap Ölçüleri Hakkında Detaylar

Mutfak dekorasyonunda ve depolama anlamında en önemli kısımlardan biri mutfak üst dolaplarıdır. Genellikle üst dolap ölçüleri firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Ancak tercih etmeniz gereken standart bir ölçü vardır. Bu ölçüleri detaylı bir şekilde sizinle paylaşalım. Üst dolaplarda ;

 • Genişlik 200 cm
 • Yükseklik 70 cm
 • Derinlik 30 cm

Standart Mutfak Dolabı Ölçüleri Nelerdir

olacak şekilde standart ölçülere sahiptir. Eğer mutfağınız büyükse ve yeteri kadar yer varsa yükseklik ve derinlik ölçülerini 5’er cm olacak şekilde artırabilirsiniz. Bu durumda mutfağın boyutu da çok önemlidir. Hem standart ölçülerle hem de mutfağın genişliği ile birlikte hareket edilmeli.

Alt Dolap Ölçüleri Hakkında Detaylar

Mutfak dolaplarının bir de alt kısmı vardır. Buradaki ölçülerde en az üst dolaplar kadar önemlidir. Ancak alt dolap ölçüleri üst ile aynı değildir. Alt mutfak dolaplarında genellikle tencere, tava gibi ağırlığı ve genişliği fazla olan eşyalar kullanıldığı için;

 • Yükseklik : 85 cm
 • Derinlik ( Tezgaha bağlı olarak değişkenlik gösterebilir) : 60 cm
 • Genişlik : 140 cm

Standart Mutfak Dolabı Ölçüleri Nelerdir

olacak şekilde tasarlanabilir. Özel olarak yaptırmıyorsanız her markanın alt ve üst modül ölçüleri farklılık gösterebilir. Her ne kadar standart mutfak dolabı ölçüleri denilse bile her zaman aynı ölçülere sahip olmayabilir. Özel olarak yaptırmak istemeyenler için üst ve alt dolap ölçülerine uyumlu olacak şekilde bazı markalar vardır.

Standart Ölçülerde Mutfak Dolapları Hangi Markalarda Bulunmaktadır?

Standart mutfak dolapları satın almak için ilk dikkat edilmesi gereken mutfağın boyutlarının uyumlu olup olmadığıdır. Eğer uyumlu ise işiniz kolaylaşacaktır. Ancak her firma standart ölçülerde mutfak dolabı tasarlamamaktadır. O yüzden sizlerle detaylı bir şekilde standart ölçülerde mutfak dolabı tasarlayan markaları inceleyeceğiz. Bu markalardan ilki IKEA diyebiliriz. Genellikle mutfak dolap ölçülerinde standart şekilde üretilmiştir. Hem istediğiniz ölçülerde hem de istediğiniz model ve renklerde IKEA’da mutfak dolabı bulabilirsiniz.

Standart Mutfak Dolabı Ölçüleri Nelerdir

Koçtaş ve Bauhaus markaları da standart mutfak dolabı ölçüleri üreten firmalardandır. Bu markalarda beğendiğiniz mutfak dolap modellerini rahatça bulabilirsiniz. Fiyatları da her bütçeye uyum sağlacaktır. Ayrıca bu markalarda renk seçeneği de mevcuttur. İstediğiniz renkte mutfak dolabı tercih edebilirsiniz.

Standart Mutfak Dolabı Ölçüleri Nelerdir

Bu bilgilerden yola çıkarak mutfak dolap tercihinizi ister standart ölçülere sahip hazır dolaplardan seçebilirsiniz isterseniz de bu ölçülerde özel olarak yaptırabilirsiniz. Ancak en garantisi standart mutfak dolabı ölçülerinde özel olarak ürün yaptırmaktır. Bu sayede hem renk hem de mutfak boyutunuza tam uyan bir tasarım ortaya çıkmış olur. Uzun yıllar boyunca rahatça kullanırsınız.

 

 

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu