Faydalı Bilgiler

Odadaki Saklanan Sivrisinek Nasıl Bulunur?

Odadaki saklanan sivrisinekleri bulmak ve etkili bir şekilde başa çıkmak için denenmiş yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu yöntemler, vızıltı sesi ve kaşıntıdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Dünya genelinde 3.000’den fazla sivrisinek türü bulunmaktadır. Sivrisinekler, ısırdıkları kişilerde özellikle küçük çocuklarda kaşıntıya neden olabilen rahatsız edici böceklerdir. Bazı sivrisinek türleri ise hastalık taşıyıcıları olup, bu hastalıkları ısırdıkları insanlara bulaştırabilirler. Özellikle yaz aylarında, sıkça görülür ve yatak odasında vızıldayarak ve ısırarak sinir bozucu bir hal alırlar. Bu durumda sivrisineği hızla bulup yok etmek istesek de, nerede saklandıklarını bulmak zordur.

saklanan sivrisinek

Gecenin sessizliğinde, huzurlu bir uykuya dalmak için hazırlandığınızda, başınızın etrafında vızıldayan bir sivrisinek sesi gerçekten rahatsız edicidir. Daha da kötüsü, derin bir uykuda olduğunuz bir anın ardından kaşıntılı bir şekilde uyanmaktır. Onu yakalamak için uyanıp ışığı yaktığınızda, anında kaçarak ortadan kaybolacaktır. Odanızda bir sivrisinek saklandıysa, onu bulmak ve öldürmek için denenmiş ve etkili yöntemleri kullanabilirsiniz.

Odadaki sivrisinekleri saklandıkları yerden çıkarıp, onlardan kurtulmanızı sağlayacak denenmiş yöntemler oldukça işinize yarayacak.

Odadaki Sivrisinek Nasıl Bulunur? 5 Denenmiş Yöntem

Odadaki vızıldayan sivrisinekten kurtulmak için ışığa çekmek, odadan çıkarmak ve pusu kurarak kurtulma yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bu yöntemler ile uyumaya çalışırken başınızın etrafında vızıldayan sinekten kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

1. Işığa Çekmek

Sivrisinekler genellikle ışığa ilgi duydukları için, odada bir el feneri veya telefonun ışığını açarak onları yakalayabilirsiniz.

  • Odanın ışıklarını kapatın.
  • El feneri veya telefonun ışığını açarak belirli bir noktaya tutun. Bu alan duvar olabilir.
  • Birkaç dakika içinde, sivrisinek muhtemelen ışık kaynağına doğru hareket edecek ve yakındaki duvara konacaktır.
  • Işığa ek olarak nefesinizden çıkan karbondioksit sivrisineği yakınınıza çekecektir.
  • Saklandığı yerden çıkarıp bulduktan sonra artık ona ne yapacağınıza siz karar vereceksiniz.

2. Odadan Çıkarmak

Odanızdaki sivrisineği çıkarmak için ışık yöntemini kullanabilirsiniz. Sivrisineğin olduğu odadaki tüm ışıkları kapatın, buna telefon ışığı da dahil. Sonrasında koridorun ışığını açın ve havlu ile onu saklandığı yerden çıkarın. Sivrisinekler ışığı çok sevdikleri için odanızı terk ederek koridora geçiş yapacaklardır.

3. Pusu Kurarak Sivrisinek Yakalamak

Uyurken size saldıran sivrisinek canınızı mı sıkıyor? Işığı açar açmaz kayboluyor ama ışıklar söndüğünde tekrar mı beliriyor? Pusu kurarak onu kendinize çekip öldürebilirsiniz. Karbondioksit ve vücut ısısı sivrisineği üzerinize çekecektir. Elinizi hızlı tutarsanız, saklandığı yerden çıktıktan sonra ondan kurtulabilirsiniz.

  • Yatağınızda kalın ve sırtüstü uzanın.
  • Bir örtüyü vücudunuzu kaplayacak şekilde çekin, boynunuza kadar örtün.
  • Sadece başınız açık olsun, elleriniz örtünün altında kalacak.
  • Yüzünüze yakın bir yerde sivrisineğin konduğunu hissettiğinizde, hızlı bir şekilde elinizi kullanarak tokatlayın.

4. Duvara Paralel Bakarak Sivrisineği Bulun

Odanın ışığını aç ve duvarlara bak. Başınızı bir köşeye yakın duvara yaklaştırıp, duvarlara paralel şekilde bakarak odanızda uçuşan sivrisineği bulabilirsiniz. Öncelikle perdeleri sallayın ve sonrasında bir havluyu gelişigüzel sallayarak sivrisineği saklandığı yerden çıkarın. Sonrasında duvara paralel bakarak uçtuğu yönü takip edin ve ellerinizi kullanarak ondan kurtulun.

Quora soru cevap sitesinde Fernando Montenegro adlı kullanıcı, uyurken kulağınızda vızıldayan sivrisinekten kurtulmak için babasının kendisine öğretmiş olduğu yöntemdir.

5. UV Işıklı Sivrisinek Kovucu Kullanın

Eğer odanızda sivrisinekler çok fazla rahatsızlık veriyorsa ve her gece sorun oluşturuyorsa, UV ışığı kullanarak sivrisineklerle mücadele etmeyi düşünebilirsiniz. Sivrisinekler ultraviyole (UV) ışığa çekildikleri için, UV ışığı kullanarak onları çekebilir ve yakalayabilirsiniz.

Sivrisinekler Nereye Saklanır?

Sivrisinekler odalarda çeşitli yerlere saklanabilir ve geceleyin aktif hale gelerek insanları ısırabilirler. Odalarda duvar ve tavan köşeleri gibi gölgeli ve erişilmesi zor alanlar en sevdikleri alanlardır. Perdelerin arka kısımları ve pencere pervazları da sivrisineklerin saklanabileceği yerlerdir. Perdelerin arasında veya arka kısmında, özellikle koyu renkli veya kalın kumaşlı perdelerde rahatlıkla saklanır.

Odadaki saklanan sivrisinekleri harekete geçirmek için bir havlu kullanabilirsiniz. Havluyu sağa sola salladığınız zaman rahatsız olacak ve uçmaya başlayacaktır. Böylelikle onu bulmanız ve kurtulmanız daha kolay olacak.

Sivrisinek Işığa mı Gelir Karanlığa mı?

Sivrisinekler genellikle ışığa doğru gelir ve ışığın etrafında dolaşmayı tercih ederler. Özellikle geceleyin, aydınlatılmış alanlarda veya ışıklı odalarda sivrisineklerin daha fazla görülme olasılığı yüksektir. Bu nedenle, açık bir pencere veya ışıklı bir oda, onları çekebilecekleri bir hedef haline gelir.

Bazı sivrisinek türleri ışıktan ziyade karanlığı tercih edebilir. Bu tür sivrisinekler, gündüzleri veya aydınlık alanlarda daha az aktif olurlar. Yapraklı ağaçların altında, gölgeli alanlarda veya karanlık köşelerde saklanırlar. Bu sivrisinekler, ışığın olmadığı, daha karanlık ve sessiz ortamları tercih ederler.

Sivrisinekten Kurtulmak İçin 5 Etkili İpucu

Doğal Kokular

Sivrisinekler, lavanta, karanfil, nane, fesleğen, sedir ağacı, okaliptüs, limon otu ve biberiye gibi kokulardan hoşlanmazlar.

Rüzgar

Sivrisinekler uçma konusunda pek iyi değillerdir. Bu nedenle odada çalıştırılacak olan vantilatör veya klima onları kovmak için etkilidir.

Sivrisineklere Karşı Losyon

Kimyasal sivrisinek kovucu sprey uygulamak, bu haşerelerin sizi ısırmasını önleyecektir.

Sivrisinek Kovucu Lambalar

Sivrisinek kovucu lambalar kullanabilirsiniz. Bu lambalar ışığı ile sivrisinekleri üzerine çeker ve kolay bir şekilde onlardan kurtulmanızı sağlar.

Cibinlik

Evinizde çok fazla sivrisinek oluyorsa ve kurtulamıyorsanız cibinlik kullanabilirsiniz. Yatak odasında tercih edilen cibinlikler vızıltısız ve kaşıntısız bir uyku sunar. Cibinlikli yatak odası ile rahat bir uykunun keyfini çıkarabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek konular:

Evde Güve Neden Olur? Kurtulmanın 7 Yöntemi
Kanatlı Karıncalar Nasıl Yok Edilir?
Evdeki Karıncalardan Kurtulmak İçin 8 Doğal Çözüm
Saksı Çiçeklerindeki Küçük Sinekleri Yok Eden 9 Doğal Çözüm

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu