Faydalı Bilgiler

Pencere Kenarlarına Hangi Silikon Çekilir?

Pencere kenarlarından gelen soğuk hava ve su izolasyonunu sağlamak için hangi silikon çekilir? Penceren kenarına silikon mu yoksa mastik mi kullanılması gerekiyor?

Pencere izolasyonu, doğal gaz faturasının azalması, evlerin daha sıcak kalması, dışarıdaki nemin içeri girmesini engellemenin en uygun yoludur. Pencere izolasyonunu sağlamak için ihtiyaç duyulan şey bir dolgu malzemesidir. Esnek, uzun ömürlü ve su-hava geçirmeyen bir dolgu malzemesi ile pencere duvar arası ve pencere cam arası izolasyonu sağlayabilirsiniz.

Pencere altı mermer izolasyonu ve pencere duvar arası izolasyon için kullanılan malzemeler silikon ve mastikdir. Silikon ve mastik görünüşü ile birbirine benzemektedir. Ancak her ikisinin arasında bazı farklar vardır. Peki pencere kenarına silikon mu yoksa mastik mi çekilir?

İlginizi Çekebilir: Pimapen Yazlık ve Kışlık Ayarı Nasıl Yapılır?

Pencere Kenarına Silikon mu Mastik mi?

Pencere Kenarına Silikon mu Mastik mi

Pencere kenarları için hem silikon hemde mastik kullanılabilir. Mastik genellikle pencere ve duvar arasını kapatmak için kullanılan bir dolgu malzemesidir. Mastik yapılarda genellikle dolgu malzemesi olarak tercih edilir. Silikon ise su izolasyonunda dayanıklılığı daha fazladır.

Pencere duvar arası izolasyonda mastik, pencere camı izolasyonunda ise silikon tercih edilebilir. Mastik akrilik mastik ve silikon mastik olarak iki sınıfa ayrılır.

Akrilik Mastik: Su bazlı olarak akrilik mastik su ile temas edilen yüzeylerde kullanımı önerilmez. Boyanabilme özelliğe sahiptir. İnşaatlarda dolgu malzemesi olarak kullanılır. Silikona göre daha az yapışma özelliğe sahiptir.

Silikon Mastik: Silikon mastik hava koşullarına dayanıklı dolgu ve izolasyon malzemesidir. Silikon özelliği olduğu için yüksek derecede yapışma sağlar. Esnek olması nedeni ile yüksek sıcaklıklarda zarar görmez. Su ile teması halinde herhangi bir sorun olmaz. PVC, pencere duvar arası, cam kenarı için kullanımı uygundur.

Pencere Kenarına Hangi Silikon Çekilir?

pencere kenarına silikon

Pencere kenarlarında duvar arası izolasyon amaçlanıyorsa ve su alan bir bölge değilse dolgu malzemesi olarak mastik kullanılabilir. Ancak su alan bir yüzeyse silikon veya silikon mastik tercih edilmelidir. Daha iyi yapışma, ısıya ve suya dayanma özelliği nedeni ile silikon mastik kullanılmalıdır.

Silikon veya silikon mastik esnek ve uzun ömürlü olduğu için daha sağlıklı olacaktır. Silikon mastik kullanıldığı zaman suyu sızdırmaz ve dışarıdan gelecek olan havayı ve toz, böcek vb. şeyleri engeller.

Cam Kenarlarına Silikon Nasıl Çekilir?

cam kenarlarına silikon

Cam kenarlarından gelen soğuk havayı ve suyu engellemek için silikon çekebilirsiniz. Yapı marketlerden satın alacağınız silikon ile dakikalar içerisinde cam kenarlarını kapatabilisiniz.

Cam kenarlarına silikon:

  • Cam kenarlarına eski silikon varsa çıkarın.
  • Silikon çekeceğiniz bölgeyi temiz bir bez ile silin.
  • Silikon çekilecek olan alanın nemli olmamasına dikkat edin.
  • Silikon tabancası ile cam kenarlarına silikonu sıkın.
  • Böylelikle cam kenarlarından artık hava veya su girişi olmayacaktır.

Pencere Duvar Arası İzolasyon Nasıl Yapılır?

pencere duvar arası izolasyon

Pencere ve duvar arasındaki izolasyon genellikle mastik ile yapılmaktadır. Eğer alan su alıyorsa silikon veya silikon mastik tercih edilir. Silikon mastik sudan ve sıcaktan etkilenmez. Daha fazla yapışma özelliğine sahiptir. Daha uzun ömürlü olması nedeni ile pencere duvar arası izolasyon için silikon mastik tercih edilmelidir. Ayrıca pencere ve duvar arası için dolgu malzemesi arıyosanız poliüretan köpük tercih edebilirsiniz. Yalıtım malzemesi olarak kullanılan poliüretan köpük su ve soğuk havanın geçişini engelleyecektir.

Ancak poliüretan köpük şeffaf olmadığından görüntü kirliliği yapar derseniz bunun yerine poliüretan silikon tercih etmelisiniz. Dolgu malzemesi olarak kullanacağınız poliüretan köpük yüksek kaliteli bir dolgu malzemesidir.

PVC Pencereden Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

PVC pencere kenarından gelen soğuk hava için silikon veya poliüretan mastik kullanabilirsiniz. PVC pencere duvar arası dolgu malzemesi olarak su alan bölge değilse akrilik mastik, su alan bölge ise silikon mastik tercih edilmelidir. PVC pencere kenarına uygulanabilecek en iyi izolasyon malzemelesi silikon mastiktir.

ÖZET: Pencere duvar arası ve cam kenarları için silikon önerisi arıyorsanız, poliüretan silikon veya silikon mastik tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu