Faydalı Bilgiler

Soğuk Günlerde En Ucuz 10 Ev Isıtma Yöntemleri

Evinizin daha sıcak kalması ve tasarruflu ısınma için uygulanabilecek ev ısıtma yöntemleri. Elektriksiz ve alternatif yöntemler ile eviniz daha sıcak kalacak.

Sıcaklıklar düştüğü zaman, evi ısıtmak için genellikle doğalgaz, kalorifer veya odun sobası kullanılır. Ancak bunlar maliyetli olduğu için insanlar ucuz ev ısıtma yöntemlerine yöneliyor. Doğru tipte ev ısıtma sistemi seçmek, tasarruflu bir şekilde ısınmanın en iyi yoludur. Bir kaç yöntemle evin ısınmasını sağlayabilir, doğalgaz veya elektrik faturalarının yükünü hafifletebilirsiniz. Rahat ve sıcak bir ortam sağlamak önlemler alabilirsiniz.

Bazı evlerde, özellikle bodrum katı veya birinci katlarda ısınma problemi daha fazladır. Bu evleri ısıtmak diğerlerine göre daha maliyetlidir. Evin içinde sıcaklığı arttırmak için doğalgaz derecesi arttırılmalı veya bir elektrikli ısıtıcıdan faydalanılmalıdır. Yalnız evin daha sıcak kalmasını sağlamak için bazı ev ısıtma yöntemleri bulunuyor. En ucuz ısınma yöntemleri, kış aylarının soğuk günleri içine etkili olacaktır.

En Ucuz Ev Isıtma Yöntemleri

En ucuz ev ısıtma yöntemleri ile evinizin sıcak kalmasını sağlayabilir ve kabarık gelen doğalgaz faturasına engel olabilirsiniz. Evinizi tasarruflu bir şekilde ısıtmak veya ısısını korumak için ısıtma yöntemleri ilham kaynağınız olacak.

Pimapen Kış Ayarını Yapın

pimapen kışlık ayar ile ev ısıtma

Evi en çok soğutan şey pencere kenarlarından gelen soğuk havadır. Pimapen kışlık ayar ile soğuk günlerde içeriye giren soğuk havayı engelleyebilirsiniz. Ayar yaptıktan sonra pencereler daha sıkı kapanacağı için fitil aralarından içeri soğuk hava girmez ve içerideki sıcak hava dışarı çıkmaz. Böylelikle evin içerisi daha sıcak kalır.

Pimapen pencereleri kışlık moda almak için bir alyan anahtar yeterli olacaktır. Ustaya gerek duymadan ayarı kendiniz yapabilirsiniz. Pimapen kış ayarı ayarlamayı nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz..

Pencere Kenarlarından Gelen Soğuk Havayı Kesin

pencere kenarlarına silikon ile ev ısıtma
 • Pencere kenarlarından gelen soğuk hava içerinin soğumasına neden olan en büyük etkenlerdendir.
 • Gelen soğuk hava doğalgaz faturasının da kabarık gelmesine neden olur.
 • Soğuk havayı keserek evin daha sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Pencere kenarlarından gelen soğuk hava için silikon uygulaması ile önlem alabilirsiniz.
 • Pencere Kenarlarına Hangi Silikon Çekilir? öğrenerek, gelen soğuk havaya engel olabilirsiniz.

Tasarruflu Elektrikli Isıtıcı Kullanın

en ucuz ısınma yöntemi elektrikli ısıtıcı
 • Eviniz tüm uğraşlara rağmen ısınmıyorsa az yakan elektrikli ısıtıcı kullanabilirsiniz.
 • Güç olarak düşük olan elektrikli ısıtıcılar, elektrik faturasından tasarruf etmenizi sağlar.
 • Soğuk kış günlerinde içerinin havasını ısıtmak için tercih edilebilecek olan elektrikli ısıtıcılar, alanın kolaylıkla ısınmasını sağlar.
 • Yakmış olduğu elektrik miktarına bakıp, tasarruflu bir elektrikli ısıtıcı işinizi fazlasıyla görecek.

Az Yakan Elektrikli Isıtıcı Tavsiye

Elektrikli Battaniye Çok Az Elektrik Harcıyor

en ucuz ısınma yöntemi elektrikli battaniye
 • En ucuz ısınma yöntemi olarak, elektrikli battaniye soğuk günler için en ideal çözümdür.
 • Az elektrik harcadığı için elektrik ve doğalgaz faturasından tasarruf sağlamanıza yardımcı olur.
 • Elektrikli battaniye gece uyumadan önce yatağınızı istediğiniz sıcaklığa getirerek, sıcacık bir uyku keyfi yaşamanızı sağlar.
 • En ucuz ısınma sistemleri olarak elektrikli battaniyeler tercih edilebilir.

Elektrikli Battaniye Ne Kadar Elektrik Yakar?

Oda Termostatı Kullanın

alternatif ev ısıtma yöntemleri oda termostatı

Oda termostatı soğuk kış günlerinde, odanın sıcaklığını belirlenen derecede tutmaya yardımcı olur. Doğalgaz kullanılan evlerde istenilen derece ayarlanarak faturadan tasarruf edilmesi sağlanır. Ev içerisindeki sıcaklığın istenilen derecede kalmasını sağlayan oda termostatı, kombi ile ortak çalışarak bir denge oluşturur. Evinizin gereksiz ısınmasının önüne geçer.

İdeal oda sıcaklığı 20°-22°C derece arasındadır. Oda termostatını bu değerlerde ayarlamanız durumunda, kombi odanın sıcaklığının bu derecede kalmasını sağlayacaktır.

Odaların Kapılarını Kapalı Tutun

ev ısıtma yöntemleri kapalı kapı

Odaların kapısını kapalı tutmak enerjinin dışarı çıkmasını engelleyerek içerinin daha sıcak kalmasını sağlar. İnsanların olduğu odanın kapısı kapalı kalırsa içerisi daha sıcak kalır. Alanlarınızın daha sıcak kalmasını istiyorsanız odalarınızın kapılarını kapalı tutmalısınız.

Pelet Sobası ile Ucuza Isınabilirsiniz

ev ısıtma pelet sobası

Pelet sobası ile evinizi daha uyguna ısıtabilirsiniz. Alanların ısınması için son zamanlarda çok fazla ilgi gören pelet sobası, az pelet ile çok fazla ısı sağlar. En ucuz ısıtma sistemi olarak bilinen pelet sobası saatte ortalama 2-3 kg arasında pelet alanın ısınması için yeterlidir.

Sıcacık Evler İçin Isı Yalıtımı

ısı yalıtımı ev ısıtma

Isı yalıtımı dışarıdan gelen havadan etkilenmemek için yapılan bir yalıtımdır. İç ve dışarıdaki ısı farkını sabit tutmak için yapılan ısı yalıtımı, alanların soğuk ve sıcak havadan etkilenmemesini sağlar. Yeni yapılan binaların hemen hemen hepsinde tercih edilen bu yöntem ile kış aylarının soğuk günlerinde evler daha sıcak kalıyor. Böylelikle doğalgaz faturasından da tasarruf edilir. Uzun süreli bir çözüm üretmek istiyorsanız eviniz için ısı yalıtımı yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Termal İçlik İle Sıcak Kalın

termal içlik

Kışın soğun günlerinde, daha sıcak kalmak için termal içlik tercih edebilirsiniz. Özel teknoloji sayesinde üretilen termal içlikler soğuk havalarda ısı yalıtımı görevi görerek, sıcak kalınmasını sağlar. Eğer eviniz soğuksa elektriksiz ısınma araçları arıyorsanız termal içlik sizin için bir çözüm olabilir.

Son Yöntem: Yatakta Üşümemek İçin Eşinize Sarılın

yatakta sarılma

Eviniziz soğuksa, uyurken üşüyorsanız ve evliyseniz eşinize sarılarak hem kendinizi hemde eşinizi ısıtabilirsiniz. Her ne kadar espri amaçlı bu yöntemi paylaşsak da aile bağını kuvvetlendirmek için bu yöntem uygulanabilir. Eşinize sarılarak hem soğuktan etkilenmezsiniz hemde yakın bir bağ kurmuş olursunuz.

Alternatif Ev Isıtma Yöntemleri

Doğalgaz dışında alternatif ev ısıtma yöntemleri ile evinizi ısıtabilirsiniz. Isınmak için tercih edilebilecek bir çok farklı sistem bulunuyor. Bu sistemlerin kullanıcıya bazı avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Evin boyutu göz önünde bulundurularak alternatif ısıtma yöntemi seçilebilir. Alternatif ısıtma yöntemleri odun sobası, elektrikli ısıtıcılar, kalorifer benzeri sistemlerden oluşuyor.

Tercih edilebilecek alternatif ev ısıtma yöntemleri:

 • Elektrikli Isıtıcılar
 • Pelet Sobası
 • Odun Sobası
 • Şömine
 • Kalorifer
 • Yerden ve Duvardan Isıtma Sistemleri
 • Güneş Enerjisi

Elektriksiz Isınma Araçları

Elektriksiz ısınma araçları olarak pek fazla ürün bulunmasa da bir kaç yöntem ile soğuktan etkilenmeyebilirsiniz.

İşte bir çok tercih edilebilecek elektriksiz ısınma araçları:

 • Termal İçlik: Termal içlik soğuk havadan etkilenmemeniz için ideal bir üründür.
 • Termal Battaniye: Termal battaniye alüminyum yansıtıcı sayesinde kişinin soğuktan etkilenmemesini sağlar. Genellikle yanık ve afetlerde tercih edilen termal battaniyeyi soğuktan etkilenmemek için tercih edebilirsiniz.
 • Kaz Tüyü Yorgan: Kaz Tüyü Yorgan: Sıcak kalmanıza yardımcı olur. Isı ve nem dengesini sağlayan kaz tüyü yoganlar soğuktan etkilenmemek için ideal bir üründür.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Eminim bu günlerde bu makaleyi okuyan benim gibi çok kişi vardır. Bilgiler için teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu