Temizlik Önerileri

Suni Deriden Boya Lekesi Nasıl Çıkar? 5 Pratik İpucu

Suni deriden boya lekesini çıkarmak için etkili temizlik yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemler ile çanta, sandalye, koltuk, ceket ve çanta gibi tüm deri ürünlerdeki boya lekelerini temizleyebilirsiniz.

Suni deri ürünleri, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Ayakkabı, çanta, pantolon, mont, koltuk, ceket, sandalye gibi birçok farklı üründe suni deri malzemesi tercih edilir. Ancak bu tür ürünlerde zaman zaman lekelenmeler meydana gelebilir. Bu lekeler arasında en çok karşılaşılanı ise boya lekeleridir. Deri hassas bir ürün olduğundan dolayı, zarar vermeden boya lekelerini çıkarmak için hızlı ve etkili yöntemler kullanılmalıdır. Eğer doğru temizlik ürünlerini kullanmazsanız, deriye kalıcı olarak zarar verebilirsiniz.

derideki boya lekesi

Deri temizliği oldukça hassas bir işlemdir. Bu nedenle temizlik yapılırken kesinlikle zarar vermeden ve doğru teknikler kullanılarak yapılması gerekmektedir. İnatçı lekelerin başında gelen boya lekesi ile karşılaşmanız durumunda ilk olarak panik yapmamalısınız. Eğer boya yeni döküldüyse bir kağıt havluyu üzerine koyarak fazlalığını alın ve sabunlu su ile silin. Ancak suni derideki kurumuş boya lekesi için sabunlu su tek başına işe yarayamayabilir. Bu durumda, doğru temizlik için doğru adımlar atılmalıdır.

Deriden Boya Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Derideki boya lekesini çıkarmaya başlamadan önce boyanın türünü öğrenmek işinizi kolaylaştıracaktır. Su bazlı boyalar sabunlu su ile kolaylıkla çıkarken, yağ bazlı boyalar için ise aseton gibi güçlü çözücüler kullanılabilir.

Eğer derinin üzerine boya yeni döküldüyse ve ıslaksa, sabunlu su ile silerek temizleyebilirsiniz. Kalan lekeler için eski bir diş fırçası ile yumuşak bir şekilde fırçalayarak boyayı çıkarabilirsiniz. Derinin üzerindeki boya kuruduysa işiniz biraz daha zor ama imkansız değil.

Peki, suni deriden boya lekesi nasıl çıkar? İşte size adım adım yapabileceğiniz bir yöntemler.

1. Yağlı Boyayı Zeytinyağı Kullanarak Çıkarın

Bir bıçak yardımıyla deriye zarar vermeden boyayı kazıyarak çıkarmaya çalışın. Kalan boya kalıntıları için pamuğu zeytinyağına batırarak suni deri ürünün üzerindeki boya lekelerini silin. Yağın boyaya işlemesini ve yumuşatmasını sağlamak için ortalama olarak 15 dakika bekleyin. Sonrasında nemli bir bez ile silerek yumuşayan boyayı çıkarın. Kalan yağı ise sirkeli su ile silerek temizleyin.

zeytinyağı deri leke çıkarma

2. Su Bazlı Boyayı Sabunlu Su ile Temizleyin

Su bazlı boyaların temizlenmesi diğer boya türlerine göre daha kolaydır. Derideki su bazlı boyaları sabunlu ılık su ile temizleyebilirsiniz. Bir kabın içerisine ılık su koyun ve bir kaç damla bulaşık deterjanı veya savı sabun damlatın. Mikrofiber bezi sabunlu suya batırıp çıkardıktan sonra derideki boya lekelerini ovalayarak silmeye başlayın. Bu işlemi bir kaç kez tekrarlayarak lekelerin tamamından kurtulabilirsiniz.

sabunlu su deri temizliği

3. Aseton ile Derideki Boya Lekelerini Çıkarın

Aseton, çözücü ve sökücü bir etkiye sahip olduğundan dolayı derideki boya lekelerini kolayca çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Temiz bir bezin üzerine bir kaç damla aseton damlatın. Lekeli olan bölgeyi hafifçe ovarak silin. Bir süre sonra boya yumuşayacak ve çıkacaktır.

Derinin üzerinde aseton kullanmadan önce mutlaka test yapın. Asetonun deri olan ürünün rengine zarar vermediğine emin olduktan sonra, lekeleri çıkarmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca, temizlik bittiğinde deri kremi uygulayarak parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

aseton ile derideki boya lekesini çıkarma

4. Saç Spreyi ile Deriden Boya Lekesini Çıkarın

Saç spreyinin içerisinde bulunan Hidrojen Peroksit, çözücü etkiye sahip olduğundan dolayı derideki boya lekesin çıkarmanıza yardımcı olur. Bir kabın içerisine ılık su koyun ve bir kaç damla bulaşık deterjanı ekleyerek karıştırın. Temiz bir bezi bu karışıma batırarak boya lekesi olan bölgeyi ovalayarak silin. Sonrasında derideki lekeli bölgeye saç spreyi sıktıktan sonra tekrar silin. Bu işlemi bir kaç defa tekrarlayabilirsiniz.

Saç spreyini suni deride kullanmadan önce mutlaka testini yapın. Ürününüzün görünmeyen bir bölümüne saç spreyi damlatarak zarar verip vermediğini kontrol edin.

saç spreyi ile deri temizliği

5. Su Derideki Boyayı Vazelinle Yumuşatın

Derideki boya lekelerini temizlemek için vazelin kullanabilirsiniz. Vazelini boya olan bölgeye bir kulak çubuğuyla uygulayın ve 15 dakika nemlenmesini bekleyin. Vazelin boyayı yumuşatarak çıkmasını kolaylaştıracaktır. Son olarak, deriyi temizlemek için sabunlu suyla nemlendirilmiş bir bez kullanabilirsiniz.

vazelin ile boya lekesi çıkarma

İşinize çok yarayacak temizlik ipuçları:

Saç Boyası Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?
Kıyafetlerdeki Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Yatakta Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?
Duvardaki Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu