Mobilya

Sunta Boyama – Suntalam Boyanır Mı?

Sunta, diğer adıyla suntalam boyanır mı? Sunta boyama hangi malzemelerle ve nasıl yapılır? Mobilyalarınızı yenilemek için para harcamak yerine boyama en iyi tercih olacaktır.

Eski mobilyalarından sıkılılanların ilk aklına gelen şey mobilya boyamak! Çünkü mobilya boyamak hem hesaplı, hemde eskileri dönüştürmek için bir fırsat. Tüm mobilyaların boyanabildiğini söyleyebiliriz. Üstelik bunun için usta olmayada gerek yok. Yeterki malzemeler ve doğru yöntemler uygulansın. Bir kaç basit adım ve malzeme ile mobilyalar boyanarak tamamen yepyeni görüntüsüne kavuşturulabilir.

Evinizde bulunan suntalam malzeme ile yapılmış mobilyaları boyamak istiyorsanız, bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Mutfak dolabı, elbise dolabı, masa ve sandalye gibi üretiminide kullanılan tüm mobilyaları boyayabilirsiniz. Aklınızda “Suntalam boyanır mı, sunta boyama nasıl yapılır, sunta boyama teknikleri nelerdir, gibi sorularınız varsa yazımızın devamında ihtiyacınız olan tüm cevaplara ulaşabilirsiniz.

Evde Eski Mobilya Boyama Nasıl Yapılır?

Suntalam Boyanır Mı?

Suntalam Boyanır Mı?

Suntalam malzemeden yapılan mobilyalarınız eskidiğinde veya yenilemek istediğiniz zaman bütçenizi yormanıza hiç gerek yok. Çünkü sunta mobilyalar boyanarak yenilenebilir. İster mutfak dolabı olsun ister yatak odası dolabı, doğru yöntemler kullanılarak sunta malzeme ile üretilen tüm mobilyalar boyanabilir.

Eskimiş sunta mobilyalarını uygun fiyata yenilemek isteyenler su bazlı akrilik boya, yağlı boya veya sprey boya kullanarak mobilyalarını yenileyebilir. Eskiyen suntalam mobilyanız varsa yeni görüntüsüne kavuşturarak ev dekorasyonunuzun havasını değiştirebilirsiniz. Üstelik bu işlem için bir usta tutmanıza da gerek yok. Çünkü doğru malzemeleri ve yöntemi kullanarak mobilyalarınızı kendiniz boyayabilirsiniz.

Sunta Nasıl Boyanır?

sunta nasıl boyanır

Mutfak dolabı, elbise dolabı, yatak odası dolabı, masa ve sandalye ürün ne olursa olsun, doğru boyama teknikleri ile suntalam mobilyayı kolaylıkla boyayabilirsiniz. Mobilyalarınızı yenilemek için yüksek miktarda para harcamanıza gerek yok. Mobilyalar boyama işleminden sonra kulplarını değiştirerek yepyeni görüntüsü ile evinizin havasını değiştirecek.

Sunta boyama için gerekli olan malzemeler:

 • Su Bazlı Akrilik Boya
 • Rulo Fırça
 • İpek Fırça
 • Boya Kovası
 • Maskeleme Bandı
 • Hışır Örtü
 • Ahşap Koruyucu Verdik
 • Zımpara Kağıdı
 • Astar

Sunta boyama işlemi şöyle yapılır:

 • Sunta boyama işlemine ilk olarak zımparalama ile başlayın.
 • Ardından boyayacağınız mobilyayı bez ile temizleyerek toz ve kirlerden arındırın.
 • Mobilyayı temizledikten sonra eğer çekmeceleri ve rafları boyayacaksanız onları çıkarın, onları dışarıda boyayacaksınız.
 • Mobilyaya ahşap astar uygulaması yapın. Böylelikle uygulayacağınız boya daha iyi tutunacak ve görünecektir.
 • Astar uygulamasının üzerinden 6 saat geçtikten sonra su bazlı akrilik boyayı rulo veya ipek fırça ile mobilyaya uygulamaya başlayın.
 • Eğer ilk kat boyamada olumlu sonuç alamadıysanız boyanın tamamen kurumasını bekleyin ve 6 saat sonra ikinci katı uygulayın.
 • Sunta boyama işlemi bittiyse 24 saat üzerinden geçtiği zaman, ahşap vernik korucu ile son işlemi tamamlayın.
 • Suntalam boyama işlemi böylelikte tamamlanmış olur ve eski mobilyanız yeni görüntüsüne kavuşur.

Sunta mobilyaları boyadıktan sonra internetten kulp siparişi verebilirsiniz. Birbirinden farklı tasarımda kulplar satılıyor. Bu kulplar mobilyanızın tamamen farklılaşmasına ve yenilenmesine neden olacaktır. Üstelik çok fazla pahalı da değiller. Ucuz yoldan mobilyalarını herkes yenilemek ister değil mi?

Çelik Kapı Boyama – Nasıl ve Hangi Boya İle Boyanır?

sunta dolap boyama

Yağlı Boya İle Sunta Boyama

Sunta boyama işleminde önerilen boya su bazlı akrilik boyadır. Elinizde yağlı boya bulunuyorsa onunla da mobilyalarınızı boyayabilirsiniz. Ancak yağlı boyanın eksi yönleri bulunuyor. Bunlar aşırı koku yapması ve geç kurumasıdır. Eğer açık alanda boyama şansınız varsa ve vakit konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız mobilyalarınızı yağlı boya ile boyayarak yenileyebilirsiniz.

Sprey Boya İle Sunta Boyama

Sprey boya ile suntalam mobilyalarınızı boyayabilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak yapmanız gereken şey mobilyanızı temiz bir bez ile toz ve kirlerden arındırmak. Eğer parlak bir renkte mobilyaya sahipseniz zımpara ile mobilyayı zımparalamanız gerekecektir. Zımparalama işleminden sonra mobilyayı temizleyip sprey boyayı uygulayabilirsiniz.

Sprey boya ile sunta boyama işlemine başlamadan önce zımpara ve astar uygulamalarını yaparsanız daha sağlıklı sonuç alırsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu