Nasıl Yapılır

Çelik Kapı Boyama – Nasıl ve Hangi Boya İle Boyanır?

Çelik kapı boyama ile paslanan, yıpranan ve renginden sıkıldığınız çelik kapınızı yenileyebilirsiniz. Çelik kapı nasıl ve hangi boya ile boyanır?

Bir eve kiracı gittiyseniz, bir ev satın aldıysanız veya dış kapının renginden sıkıldıysanız çelik kapıyı boyayarak yenileyebilirsiniz. Görünüşü veya rengi hoşunuza gitmeyen çelik kapıyı para verip değiştirmenize gerek yok. Genelde insanlar çelik kapının nasıl boyanacağını veya boyanabilir mi bilmiyor. Çelik kapı uygun olan malzemeler kullanıldığı zaman istenilen renge boyanabiliyor. Yıpranmış, çizilmiş veya renginden sıkıldığınız çelik kapıyı bir kat boya ile yepyeni bir görüntüsüne kavuşturabilirsiniz.

çelik kapı nasıl boyanır

Bir evi yenilemek için basit dokunuşlar yeterli olabilir. Ayrıca yenilemek için çok fazla bütçe ayırmaya da gerek yok. Basit işlemlerle evin dekorasyonuna katkıda bulunabilirsiniz. Mutfak dolabı boyama, fayans boyama, tezgah boyama işlemi yapabileceğiniz gibi çelik kapı boyama işlemi ile de farklılıklar yaratabilirsiniz. Üstelik bu işlem için kimseden yardım almanıza da gerek yok.

Günümüzde çelik kapı markaları tarafından farklı renk ve desenlerde kapılar üretiliyor. Eğer bir kapının rengi hoşunuza gitmediyse fazla bütçe harcamadan yenilemenin tek yolu boyamaktır.

Çelik Kapı Boyanır mı?

Çizilen ve yıpranan çelik kapılar boyanır. Uygun malzemeleri kullanarak çelik kapıların rengini değiştirmek mümkündür. Bir kat boya ile çelik kapının rengini değiştirerek yenileyebilirsiniz. Çelik kapının metal yüzeyi için metal boyası, ahşap olan yüzeyi için ise su bazlı akrilik boya kullanılmalıdır. İstenilen renkte bir metal-ahşap boyası alarak sizde çelik kapınızın rengini değiştirebilirsiniz.

Çelik kapı boyama işlemi için herhangi bir ustadan yardım almanıza gerek yok. Bu noktada en önemli olan şey malzemelerin eksiksiz olarak bulundurulmasıdır. Sonrasında ise adım adım giderek kapıyı boyayabilirsiniz.

Çelik Kapı Hangi Boya ile Boyanır?

Çelik kapılar Multisurface akrilik boya ve metal-ahşap boyası ile boyanabilir. Boya markaları tarafından üretilen farklı özelliklerde boyalar bulunuyor. Metal-ahşap boyası olarak satılan boyalar metal yüzeylerde daha iyi tutunacağı için bu boyanın tercih edilmesi önerilmektedir.

Çelik kapıları boyamak için önerdiğimiz bazı boyalar şunlardır:

 • Cadence Çelik Kapı Boyama Multisurface
 • Polisan Polimetal Çelik Kapı Boyası
 • Dyo Hidrolüx Su Bazlı Ahşap ve Metal Boyası
 • Hammerite Çekiçlenmiş Metal Boyası

Çelik Kapı Boya Renkleri

Çelik kapıları metal boyası ve su bazlı akrilik boya ile zevkinize uygun bir renge boyayabilirsiniz. Ancak bazı renkler var ki genellikle evlerdeki çelik kapıların üzerinde bu renkleri görüyoruz. Özellikle kahverengi son zamanlarda çelik kapılarda sıklıkla tercih edilen bir renktir. Çift renkli çelik kapılar da oldukça popüler. Hem kahverengi hem beyaz olan kapılar daha ilgi çekici ve şık görünüyor.

Son zamanlarda kahverengi kapıların daha trend olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tercih edilecek olan kapı renginin ev dekorasyonu ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Ev içerisinde ahşap renklere ağırlık verildiyse kahverengi tonlarında bir boya, beyaz renk ağırlık basıyorsa siyah veya beyaz renklerde bi çelik kapı boyası kullanılabilir.

En çok tercih edilen çelik kapı boya renkleri şunlardır:

 • Beyaz
 • Siyah
 • Kahverengi
 • Gri

Çelik Kapı Boyama İçin Gerekli Olan Malzemeler

Çelik kapı boyama işlemi için gerekli olan tüm malzemeleri en yakın yapı markette bulabilirsiniz.

 • Metal-Ahşap Boyası
 • Astar
 • Vernik
 • Boyama Kovası
 • Parmak Rulo
 • Kıl Fırça
 • Maskeleme Bandı

Çelik Kapı Nasıl Boyanır?

 • Çelik kapının yüzeylerini zımparalayın.
 • Nemli bir bez ile kapının tüm yüzeyini yağ ve kirlerden temizleyin.
 • Maskeleme bandı ile boya bulaşmasını istemediğiniz yerleri kapatın.
 • Pas önleyici metal astarı uygulayın ve kurumasını bekleyin.
 • İlk kat boyama işlemini yapın ve yeterli derecede kapanmaz ise ikinci katı uygulayın.
 • Boyama işleminden 24 saat sonra vernik uygulayın.

Çelik kapıyı zımparalayın

Çelik kapının yüzeyini zımparalayın. Zımparalama için yapı marketlerde bulabileceğiniz zımpara kağıdı kullanabilirsiniz.

Kapının yüzeyini temizleyin

Kapının yüzeyini yağ ve kirlerden temizlemek için nemli bir bez kullanabilirsiniz. Kapının üzerindeki kirler boyanın iyi tutunmasını engelleyecektir. Bez ile iyi bir şekilde temizlediğinizden emin olun.

Maskeleme bandı kullanın

Çelik kapıyı boyarken boyanın istemediğiniz alanlara bulaşmasını engellemek için maskeleme bandı kullanın. Kapı hem ahşap hemde metal kısımlardan oluşuyorsa, iki alanı ayrı ayrı boyamanız gerecektir. Hangi alanı ilk olarak boyayacaksanız diğer alanı maskeleme bandı ile kapatın. Eğer iki alanıda aynı renge boyayacaksanız ayırmanıza gerek yok.

Pas önleyici astar uygulayın

Pas önleyici astar uygulayın. Astar çelik kapıda oluşacak olan pası önleyecek ve uygulayacağınız boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlayacaktır.

Boyama işlemine başlayın

Parmak rulo fırça ile boyama işlemine başlayabilirsiniz. İlk kat boyamanın ardından verimli bir sonuç alınmadıysa boya tamamen kuruduktan sonra ikinci kat boyamaya geçilir. Eğer kapı kulpları aynı renk olacaksa kapı kulpları da boyanır. Kapı kulpları aynı renk boyanmayacaksa maskeleme bandı ile kapatılır ve kapı boyandıktan sonra kulplar boyanır.

Vernik uygulayın

Boyama işleminin üzerinden 24 saat geçtikten sona boyanın tamamen kuruyup kurumadığı kontrol edilir. Eğer çelik kapının üzerindeki boya tamamıyla kuruduysa vernik uygulamasına geçilir.

Çelik kapı hem ahşap hem metalden yapılmışsa iki alanı farklı renge boyayabilirsiniz. Metal alanlar için metal boyası, ahşap alanlar için ise su bazlı akrilik boya tercih edebilirsiniz.

Çelik Kapı Boyama Örnekleri

Çelik kapı boyama örnekleri öncesi-sonrası görüntüleri size ilham verecek. Gerekli olan malzemeleri tamamladıktan sonra sizde hemen çelik kapınızı boyamaya koyulabilirsiniz.

çelik kapı boyama nasıl yapılır

Zamanla görüntüsünü kaybeden çelik kapıları bir kat boya ile yenileyebilirsiniz. Ustaya gerek duymadan sadece kendiniz malzemeleri hazır ederek boyama işlemine başlayabilirsiniz. Kapı boyama gözünüzü korkutmasın. Uygulamalara adım adım başlayarak kapınızı yepyeni görüntüsüne kavuşturabilirsiniz.

çelik kapı boyanır mı

Bir çok kişi renginden sıkıldığı kapıları yerine rengi ile değiştiriyor. Zamanla yıpranan veya renginden sıkıldığınız çelik kapıların yerine yerinisi satın almanıza gerek yok. Düşük bir bütçe ile boya ve boya malzemesi alıp kapılarınızı yenileyebilirsiniz.

çelik kapı boyası

Çelik kapı boyası renkleri olarak onlarca farklı renk bulunuyor. Kahverengi kapılarınızı beyaza, beyaz kapılarınızı gri renge boyayabilirsiniz. Kendi zevkinize ve evinizin dekorasyonuna uygun bir boya rengi seçerek boyamaya başlayabilirsiniz.

çelik kapı yenileme

Bir çok kişi çelik kapı boyanır mı diye merak ediyor. Her malzeme için üretilen bir boya olduğu gibi metal yüzeyler için üretilen boyalar da vardır. Boya markalarının üretmiş olduğu metal-ahşap boyaları çelik kapıları boyamak için idealdir. Bu boyalar hemen hemen tüm yapı marketlerde bulunur.

dış kapı boyama

Çelik kapı boyama işlemi, evinizin dekorasyonuna da etki eder. Doğru malzeme ve doğru uygulama yöntemi ile çelik kapılar yenilenmiş görüntüsüne kavuşur.

Çelik Kapı Boyama Hakkında Sık Sorulanlar

Kapı kolu hangi boya ile boyanır?

Kapı kolu için Multisurface akrilik boya ve metal-ahşap boyası kullanılabilir. Kapı kulpu metal-ahşap boyası ile boyanarak rengi değiştirilebilir. Bu boyalar tüm yapı marketlerde bulunur. Kapı kolunu boyayacağınızı belirtirseniz yetkili size gerekli olan boyayı verecektir.

Çelik kapı boyama işleminde en çok dikkat etmeniz gereken şey astar, boya ve vernik uygulamasından sonra iyice kurumasını beklemektir. Her uygulamaya geçmeden önce bir önceki uygulamanın iyice kuruduğundan emin olunmalıdır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Arkadaşlar dikkatli bir çalışma ile çelik kapınızı kendiniz rahatlıkla boyayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu