Salon Dekorasyonu

Tasarım Uzmanlarından Minimal Salon Dekorasyonu

Günümüzde birçok tasarım uzmanının favori konularından biri minimal ve şık salon dekorasyonu. Bu tasarım tarzı sadeliği, temiz görüntüyü, ferahlığı ve işlevselliği içerisinde bulundurduğu için çok fazla tercih ediliyor. Modern yaşam tarzına en uygun olan dekorasyonlardan biri olarak gösteriliyor. Minimalist olmasına rağmen en etkili parçaları doğru şekilde kullandığında gerçek şıklığı elde etmiş oluyorsunuz. Minimalizm zaten tam da bunu hedefliyor. Az ancak işlevselliği yüksek ürünlerle minimal ve şık salon dekorasyonu yaratmanızı sağlıyor.

Tasarım Uzmanlarından Minimal Salon Dekorasyonu

Tasarım uzmanları bu dekorasyonda dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar olduğuna dikkat çekiyor. Salon dekorasyonunu minimalist bir yaklaşım ile tasarlamak istediğinizde aklınıza gelen rengi, eşyayı, aksesuarı ve bu gibi birçok şeyi kullanamazsınız. İlk olarak sadelikten yana olmalı ve çok eşya sevmiyor olmalısınız. Minimalist ve şık salon dekorasyonu için dikkat edeceğiniz 7 farklı unsur var. Onları birlikte inceleyeceğiz.

Minimal ve Şık Salon Dekorasyonu için Önemli Detaylar

7 farklı dikkat edilmesi gereken detayı sizlerle birlikte inceleyelim.

Renk Paleti

Minimalist salon dekorasyonu için renk paleti sade, soft ve sıcak renklerden oluşmalıdır. Tasarım uzmankarı renk paletinde genellikle beyaz, ekru, krem ve pastel tonlardaki yeşil, mavi, gri renklerini önermektedir. Bu renk paleti sayesinde salon hem ferah hem geniş gözükmektedir. Ayrıca salona temiz bir hava katar. Odada vurgulayıcı renkler kullanmak isterseniz size bir öneri verebiliriz. Duvar rengini beyaz veya ekru olarak tercih ederseniz objelerinizi ya da mobilyalarınızı pastel tonlarda yeşil, pembe, mavi, mor, gri gibi renklerle süsleyebilirsiniz.

Tasarım Uzmanlarından Minimal Salon Dekorasyonu

Mobilya Seçimi

Minimalist ve şık salon dekorasyonu için mobilya seçiminde uzmanların tercihi ya ahşap mobilyalardan yana oluyor ya da iskeleti gözükmeyen koltuklar, puflar tercih ediyorlar. Mobilya seçiminde de olabildiğince sade ve ince çizgileri barından işlevselliği ön planda olan ürünler kullanılıyor. Beyaz ve ekru rengi duvarda ya da evin geri kalan birçok yerinde kullandıysanız koltuğunuzun rengini pastel tonlarda bir gri ya da mavi tercih edebilirsiniz. Az sayıda ama dikkat çekici mobilya öğesi kullanarak, odanın genel estetiğini korursunuz. Ahşap malzemelerde mobilya seçiminde sıkça kullanılır. Sehpa, tv ünitesi ya da yemek masasında çok şık ve modern durabilir. Aynı zamanda ahşap abajur gibi dekoratif ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Tasarım Uzmanlarından Minimal Salon Dekorasyonu

Duvar Dekorasyonu

Minimal ve şık bir salon dekorasyonunun önemli unsurlarından biri de duvar dekorasyonudur. Tasarım uzmanları duvar dekorasyonlarında genellikle sade ve az ürün tercih etmeyi öneriyor. Şık küçük tablolar, makrome duvar süsleri, açık renklerle çerçeveli resimler, rafların üzerine dizilmiş mumlar ya da açık renklerde çok karışık desenli olmayan duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Duvarları sade tutarak, odanın açık ve dingin bir hisse sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Tasarım Uzmanlarından Minimal Salon Dekorasyonu

Aydınlatma

Aydınlatma, minimal salon tasarımı için önemli bir rol oynar. Tasarım uzmanları, genellikle sade tasarıma sahip avizeler, abajurlar, lambaderler veya spot lambalar kullanarak odanın doğru şekilde aydınlatılmasını sağlarlar. Aydınlatmanın doğru yerleştirilmesi, odanın farklı bölgelerini vurgulayarak derinlik kazandırır. Odayı küçültmemek adına çok büyük aydınlatmalar kullanmamalısınız. Salon dekorasyonunun bütünlüğüne uyum sağlayacak ürünler bulmalısınız.

Tasarım Uzmanlarından Minimal Salon Dekorasyonu

Halı – Kırlent – Perde Seçimi

Tekstil seçimi de minimalist dekorasyonu etkileyen faktörlerdendir. Halının büyüklüğü ve rengi genellikle dekorasyonu farklı bir noktaya taşıyan unsurlardan biridir. Salonun minimalist görüntüsünü bozmamak adına açık renklerde kalın olmayan bir halı tercih etmelisiniz. Büyüklüğünü de evinizin metrekaresine göre ayarlamalısınız. Minimalist dekorasyona biraz renk katmak istiyorum her şey çok beyaz ve ekru diyorsanız kırlentler bunun için en iyi eşya diyebiliriz. Koltuğunuzun üstüne çeşitli renklerde kırlent alarak tasarımınıza biraz renk katabilirsiniz. Tasarım uzmanları da bu konuda çok fazla örnek olduğuna değinmektedir. Perdelerde ise seçimi desensiz oldukça düz ürünlerden seçmelisiniz. Renk olarak beyaz ve ekru tercih edebilirsiniz.

Tasarım Uzmanlarından Minimal Salon Dekorasyonu

Bitkiler ve Aksesuarlar

Minimalist salon dekorasyonuna renk katmanın bir diğer yolu ise tabiki bitkilerdir. Salonunuzun büyüklüğüne göre birçok bitki tercih edebilirsiniz. Ancak tasarım uzmanlarının bu konuda bir uyarısı var. Büyük saksılı bitkiler kullanmak istiyorsanız en fazla bir ya da iki tane almalısınız. Küçük bitkiler kullanmak istiyorsanız da dört ve beş çeşit ya da aynı tür bitki kullanabilirsiniz. Sadelik içinde doğal dokular, odanın sıcak ve davetkar bir hava kazanmasına yardımcı olur. Aksesuar olarak da şamdanlar, dekoratif vazolar, dekoratif objeler kullanabilirsiniz. Ancak rengini, büyüklüğüne sayısına dikkat etmelisiniz.

Tasarım Uzmanlarından Minimal Salon Dekorasyonu

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu