Duvar Boyası Renkleri

Tavan Boyası ile Duvar Boyanır mı?

Elinde fazla tavan boyası bulunanlar ve tasarruf etmek isteyenlerin aklındaki soru tavan boyası ile duvar boyanır mı? Tavan boyası ile duvar, kartonpiyer, kap ve mobilya boyanır mı?

Tavan boyası kullanımı kolay, ötücülüğü yüksek su bazlı boyalardır. Uygulandığı yüzeylerin nefes almasına yardımcı olu. Tavanlada kullanılan boya beyaz renktedir. Fiyat olarak duvar boyasına göre daha uygundur. Bir evin boyama işlemine ilk olarak tavandan başlanır ve sonrasında duvarlara geçilir. Tavan boyası uygulaması genellikle 2 kat olacak şekildedir. Ancak iyi derecede örtücü olmaması durumunda 3 kat uygulama yapılarak tavanın sağlıklı bir şekilde boyanması sağlanır.

Tavan Boyası ile Duvar Boyanır mı

Elinde fazla tavan boyası olanlar bu boyayı duvarlara uygulayıp uygulamayacaklarını merak ediyor. Tavan boyası daha uygun fiyatlı olduğu için duvarlarını bu boya ile boyamak isteyenler tavan boyası ile duvar boyanır mı diye merak ediyor. Her yüzey için üretilen ayrı ayrı boyalar vardır. Yüzeylerin özel olarak üretilmiş olan boyalar ile boyanması tavsiye edilmektedir. Ancak duvar boyası yerine para vermek istemeyenler tavan boyasını kullanmak istiyorlar. Gelin şimdi bu konuyu ayrıntılı olarak ele alalım.

Tavan Boyası ile Duvar Boyası Arasındaki Farklar

Tavan Boyası ile Duvar Boyası Arasındaki Farklar

Tavan boyası tavan için, duvar boyası ise duvarlar için özel olarak üretilir. Duvar boyalarının silinebilme özelliği vardır. Ancak tavan boyalarında bu durum söz konusu değildir. Tavan boyası ile duvar boyası arasındaki farklar bu iki boyanın yüzeyler için özel olarak üretildiğini gösteriyor.

ÖzellikDuvar BoyasıTavan Boyası
İçerikYağlı ve Su BazlıSu Bazlı
Uygulama2 KatTek Kat
RenklerSınırsız Renk SeçeneğiBeyaz
FiyatTavan Boyasına Göre PahalıUygun
ÖrtücülükYüksek Yüksek
KokuKokulu-KokusuzKokusuz

Tavan boyası ile duvar boyamak isteyenlerin amacı genellikle elde olan boyadan tasarruf etmektir. Ancak tavan boyası sadece tavanlar için özel olarak üretildiği için istenilen sonuç alınamaz. Duvarlar tavana göre daha erken kirlenen yüzeyler oldukları için silinme durumunda duvara uygulanan tavan boyası yüzeyden ayrılır. Tavan boyası düz beyaz renk olduğu için duvarlarda kullanıldığında her taraf bembeyaz olmuş olur bu da güzel bir görüntü oluşturmaz.

Tavan Boyasıyla Duvar Boyanır mı?

Tavan boyası ile duvarları boyayabilirsiniz. İlk kat tavan boyası ile boyadıktan sonra üzerine duvar boyasını uygulayabilirsiniz. Böylelikle tavan boyası astar görevi görmüş olur. Ancak duvar boyası yerine tavan boyası kullanmanız önerilmez.

Tavan boyası permolit su bazlı, akrilik emülsiyon esaslı boyalar oldukları için duvarlarda kullanılmaz. Sadece tavanlarda kullanılması için özel olarak üretilmiştir. Örtücülüğü duvar boyasına göre daha zayıftır. Ayrıca duvara uygulanması durumunda, duvarlar silindiğinde tavan boyası kalkmaya başlar. Duvarlar sıklıkla kirlenen alanlar olduğu için sık sık silme durumu oluyor. Duvara tavan boyası uyguladığınız zaman silme şansınız ortadan kalkar.

Eğer tavan boyası ile duvarı boyamak istiyorsanız öncellikle başınıza gelecekleri göze almalısınız. Kirlenen bir duvarı bezle silmek istediğinizde duvarın aşındığını görürsünüz. Bu durumda duvar tekrar boyanmak ister. Böyle olunca da hem daha maliyetli hemde bir işi iki defa yapmış olursunuz.

Tavan Boyası Hakkında Merak Edilenler

Tavan boyası astar olarak kullanılır mı?

Tavan boyası duvarlarsa astar olarak kullanılabilir. Ancak bu durum sadece plastik boyalar için geçerlidir. Su bazlı ve sentetik boyaların altına astar olarak uygulanmaz. Astar olarak kullanılan tavan boyası, duvar boyasının daha iyi tutunmasını engeller. He ne kadar astar olarak kullanılabilse de, imkan varsa duvar boyasının altına astar kullanılmalıdır.

Tavan boyası ile kartonpiyer boyanır mı?

Kartonpiyer tavan boyası ile boyanabilir. Kartonpiyerlerin tavan boyası ile boyanmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Elinizde fazla tavan boyası varsa kartonpiyerleri boyayarak temiz bir görüntü elde edebilirsiniz.

Tavan boyasıyla kapı boyanır mı?

Tavan boyasının temizlenebilme özelliği olmadığı için kapıların boyanması önerilmez. Ancak kapı boyama işleminde ilk kat astar olarak tavan boyası tercih edebilirsiniz. Eğer sadece tavan boyası ile kapıları boyamak istiyorsanız bunu yapmamalısınız. Kapılar sıklıkla silinebilen alanlar olduğundan dolayı, tavan boyası ile boyanma durumunda silindiğinde boya kapının üzerinden çıkar. Böylelikle maliyetiniz artmış olur. Kapıları boyamak için su bazlı akrilik boyalar tercih edebilirsiniz.

Tavan boyası ile mobilya boyanır mı?

Tavan boyası ile mobilya boyanır. Ancak boya silinen alanlara uygulanacaksa tavan boyası uygulanması önerilmez. Çünkü tavan boyası silinmekle mobilyaların üzerinden çıkacağı için boyama işleminin pek bi anlamı kalmaz. Kapıları boyamada su bazlı akrilik boyalar ve mobilya boyalarını tercih edebilirsiniz.

Tavan boyasının sağlıklı olarak kullanılabildiği tek alan tavanlardır. İçeriği nedeni ile silinememe özelliğinden dolayı, tavan dışında uygulanacak olan yüzeylerde kısa sürede zarar görür. Bu da boyama işleminin boşa yapılmasına neden olur. Tavan boyası ile yüzeyleri boyayarak tasarruf etmek isteyenlere daha fazla maliyet çıkarabilir. En iyisi duvar için duvar boyası, mobilya için mobilya boyası tercih etmektir. Yüzeyler için üretilen boyalar özel olarak üretildiğinden dolayı, her boya kendi alanında kullanılmalıdır.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu