Beyaz Eşya

Vestel Bulaşık Makinesi Başla Bekle Işığı Yanıp Sönüyor

Vestel bulaşık makinesinde “Başla/Bekle” ışığı yanıp sönüyorsa, bu durum çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Servis çağırmadan önce sorunu kendiniz kontrol edebilirsiniz.

Günümüzde eski bulaşık makinelerinin aksine, yeni nesil bulaşık makineleri dijital göstergelere sahiptir. Bu gelişmiş özellik sayesinde, oluşabilecek arızalar durumunda hata kodları açıkça gösterilir ve kullanıcılar arızanın nedenini hızlıca anlayabilirler. Artık bulaşık makinelerindeki dijital ekranlar, hatanın nedenini görsel olarak ileterek sorunun çözümüne katkı sağlar. Eski modellerde ise hata durumlarında ışıkların yanıp sönmesi gibi görsel işaretlerle arıza tespiti yapmak gerekmektedir. Vestel bulaşık makinesi başla bekle ışığı yanıp sönüyor hatası da eski makinelerde karşılaşılan bir sorundur.

vestel bulaşık makinesi başla bekle yanıp sönüyor

Vestel bulaşık makinesi başla beklet ışığı yanıp sönüyorsa bu bir hatadır. Bu hatanın anlamı makinede yetersiz su seviyesidir. Öncelikle cihazın içerisinde suyu kontrol etmek gerekir. Su seviyesi düşük olduğu için makine hata verir. Bunun için öncelikle muslukları ve musluktaki filtreyi kontrol etmek gerekir. Eğer bunlarda herhangi bir hata yoksa makinedeki su sensöründe bir sıkıntı olabilir. Eğer bunda da bir sıkıntı yoksa elektronik kartta bir sorun olabilir.

Vestel Bulaşık Makinesi Başla/Bekle Yanıp Sönüyor

Vestel bulaşık makinesi başla bekle ışığının yanıp sönmesi genellikle su girişi ile ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Musluğun kapalı olması veya az su gelmesi, su hortumunun katlanması en çok karşılaşılan durumlardır.

Vestel bulaşık makinesi Başla/Bekle ışığının yanıp sönmesine neden olan şeyler:

  • Vestel bulaşık makinesinde “Başla/Bekle” ışığı yanıp sönüyorsa, muhtemelen su girişi yetersizdir. İlk olarak, su giriş valfinin su akışını engelleyip engellemediğini kontrol edin. Su giriş hortumunu inceleyin ve eğer katlanmış veya kıvrılmış bir durumdaysa düzgün bir şekilde açın. Hortum içerisinde bulunan filtreyi de temizleyin.
  • Yıkama/Kurutma veya Bitti ışıklarından herhangi biri ile birlikte Başla/Bekle ışığı yanıp sönüyorsa bulaşık makinesinin kapağı tam olarak kapanmamıştır.
  • Başla/Bekle ile birlikte Bitti ışığı birlikte yanıyorsa, makinenizdeki pis su dışarı atılamıyordur. Bu durumda makinenin gider hortumunu kontrol etmelisiniz.
  • Sadece Bitti ışığı yanıp sönüyorsa bulaşık makinesi sürekli su alıyordur. Bu durumda yapmanız gereken şey su giriş valfini kapatmak ve eve servis çağırmak olacaktır.
  • Bitti ışığı ile birlikte Yıkama/Kurutma ışığı birlikte yanıp sönüyorsa makineniz fazla su almıştır. Bu durumda su giriş musluğunu kapatın ve servise haber verin.
  • Yıkama/Kurutma ve Başla/Bekle ışıkları birlikte yanıp sönüyorsa makineniz suyu istenilen derecede ısıtmıyordur. Bu durumda servise bilgi vererek sorunu çözüme kavuşturmanız gerekir.

İlginizi çekebilecek konu: Vestel Çamaşır Makinesi E01 Hatası Nasıl Giderilir?

Ahmet Usta

Beyaz eşya sorunlarına yönelik çözümler sunan bir içerik yazarıyım. Beyaz eşyalar, hayatımızın önemli bir parçasıdır ve evlerimizde büyük bir konfor sağlarlar. Ancak, zaman zaman sorunlarla karşılaşabiliriz. Neyse ki, bu sorunların çoğu evde basitçe çözülebilir. Karşılaşmış olduğunuz sorunlarda çözüm olması için yayınladığım içeriklere göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Vestel bulaşık makinesi kurutmaya geçmiyor iptal ışığı yanıp sönüyor sebebi nedir?

    1. Vestel bulaşık makinesinde iptal ışığı yanıp sönüyorsa öncelikle şebeke suyunu kontrol edin, kesilmiş olabilir. Ardından su giriş hortumunu kontrol edin tamamen açık olmalı. Su giriş hortumunun bükülüp bükülmediğini kontrol edin. Makine su giriş hortumunun yerden yükseliği 60 cm yükseklikte olmalıdır. Makinedeki bu arıza muhtemelen bu nedenlerden kaynaklanıyordur.

  2. Vestel bulaşık makinemim yıkama kurutma başlat bekle ışıkları yanıp sönüyor sebebi nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu