Beyaz Eşya

Arçelik Buzdolabı Ayarı Yaz ve Kış Kaç Olmalı?

Arçelik buzdolabı ayarı ile yiyecekleri olabildiğince uzun süre saklayabilirsiniz. Yazlık ve kışlık ayar ile gıdalarınız daha güvende kalacak.

Buzdolabı, gıda saklamak için adeta mucize bir beyaz eşyadır. Doğru sıcaklık ayarı ile bakteri üremesi yavaşlar ve gıdalar haftalarca güvenli bir şekilde saklanabilir. Derin dondurucular ise gıdaları daha uzun süre taze ve yenilebilir halde tutabilir. Bu nedenle buzdolabı ayarı oldukça önemli bir konudur.

arçelik buzdolabı ayarları

Buzdolabının sıcaklığı belirli bir noktanın üzerinde olursa bakteriler üreyebilir ve gıdalar daha erken bozulabilir. Doğru yapılacan buzdolabı sıcaklık ayarı ile gıdalar uzun süre sağlıklı bir şekilde tüketilebilir. Bunun için ideal buzdolabı ayarı yapılması önerilmektedir.

Buzdolabının Derecesi Kaç Olmalı?

Arçelik Buzdolabı Soğutma Ayarı Nasıl Yapılır?

Arçelik buzdolabının soğutma ayarı modele göre değişiklik gösterir. Dijital gösterge bulunan buzdolaplarında ayar bu ekrandan yapılır. Termostat bulunan buzdolabında ise soğukluk ayarı, düğmenin çevrilmesiyle yapılır.

arçelik buzdolabı soğukluk ayarı

Dijital gösterge veya termostat düğmesi ile soğukluk ayarını +4 dereceye getirerek ideal dereceyi ayarlayabilirsiniz. Eğer daha soğuk olmasını istiyorsanız +2 dereceyi ayarlayarak buzdolabının soğukluk ayarını istediğiniz değere getirebilirsiniz. Buzdolapları için meyve sebze bölümü +4, dondurucu bölümü için ise -18 derece ideal kabul edilmektedir.

Yaz ve kış aylarında sıcaklık dereceleri değiştiği için buzdolabının derecesinin tekrar ayarlanması düşünülebilir. Daha sıcak veya soğuk bir ayar yapılmak istenildiği zaman bunun için dijital gösterge veya termostat üzerinden değişiklik yapılabilir. Eğer yaz aylarında buzdolabında saklanan gıdaların daha soğuk kalmasını istiyorsanız dereceyi +2 konumuna getirebilirsiniz. Dondurucu bölümünü ise -20 dereceye alarak gıdaların sağlıklı bir şekilde saklanmasını sağlayabilirsiniz.

Arçelik Buzdolabı Yaz Ayarı

Arçelik buzdolabı yaz ayarı için soğukluk derecesini +2 ve -20 derece ayarlayabilirsiniz. Bu değerler gıdaların bozulmasını geciktirecek ve uzun süre dayanıklı kalmasını sağlayacaktır.

Yaz ayarı yapmak için buzdolabının üstündeki dijital gösterge ekranından °C tuşuna basıp + ve – işareti ile meyve sebze bölümünü +2, dondurucu bölümünü ise -20 dereceye getirebilirsiniz. Dijital gösterge olmayan buzdolaplarında ise soğukluk ayarı için termostat düğmesini kullanabilirsiniz.

arçelik buzdolabı yaz ayarı

Arçelik Buzdolabı Kış Ayarı

Arçelik buzdolabı kış ayarı için soğukluk ayarını +4 ve -20 dereceye getirebilirsiniz. Kış ayları için bu soğukluk derecesi ideal olacaktır. Kış ayarını yapmak için dijital göstergedeki °C tuşuna basıp + ve – butonları ile ayarlamayı yapabilirsiniz.

Termostat düğmesi ile soğukluk ayarı yapılan buzdolaplarında ise düğmeyi çevirerek istediğiniz dereceyi ayarlayabilirsiniz.

arçelik buzdolabı kış ayarı

Arçelik Buzdolabı Derecesi 2 4 6 8 Kaç Olmalı?

Arçelik buzdolabı ayarı dijital gösterge veya termostat düğmesi ile yapılmaktadır. Soğukluk 2,4,6,8 gibi rakamlarla ifade edilir. Buzdolabı ideal soğukluk ayarı +4 derecedir. Buzdolabının daha soğuk kalmasını istiyorsanız +2 derece, daha sıcak kalmasını istiyorsanız +6 derece ayarlayabilirsiniz. Soğukluk ayarını normal dereceye ayarlamak istiyorsanız +4 derece olarak bırakılmalıdır.

Arçelik No Frost Buzdolabı Soğutma Ayarı Nasıl Yapılır?

Arçelik No Frost buzdolabı soğutma ayarının nasıl yapılacağı modele göre farklılık gösterir. Dijital gösterge bulunan buzdolaplarında, ekrandaki butonlar sayesinde derece ayarlaması yapılır. Dijital gösterge bulunmayan modellerde ise buzdolabı içerisindeki termostat ayarı sayesinde soğutma ayarı yapılmaktadır.

Arçelik No Frost buzdolabı soğukluk ayarı meyve sebze bölümü için +4 °C, dondurucu bölümü için ise -18 °C olarak ayarlanmalıdır. Bu değerlerler buzdolapları için ideal soğukluk dereceleridir.

Arçelik Cool Plus Buzdolabı Soğutma Ayarı Nasıl Yapılır?

Cool Plus teknolojisi yeni nesil No Frost sistemidir. Dondurucu ve soğutma bölümleri için ayrı sistemler bulunur. Yani derin dondurucu ile normal alan birbirinden bağımsız bir şekilde soğuyacaktır. Arçelik markasının yeni çıkan buzdolaplarında Cool Plus teknolojisi kullanılıyor.

Arçelik Cool Plus özellikteki buzdolabının soğutma ayarı dijital gösterge ekranında bulunan butonlar sayesinde yapılır. Soğukluk ayarı +4 °C ve -18 °C ayarlanarak ideal ısı derecesine getirilir. Bu sayede gıdalar uzun süre dayanıklı bir şekilde saklanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu