Balkon-Bahçe

Balkon Korkuluk Demirlerini Boyamanın En İyi Yolu

Balkonunuzu yenilemeye korkuluk demirlerini boyayarak başlayabilirsiniz. Basit bir dokunuşla, yenilenmiş balkonunuzun tadını çıkarın!

Balkonunuzun eski ve tahrip olmuş bir görünümü mü var? Balkon demirlerini boyamak, balkonunuzu yeniden canlandırmanın en hızlı ve ekonomik yollarından biridir. Sadece genel görünümünü yenilemekle kalmaz, aynı zamanda pas ve korozyona karşı gerekli korumayı da sağlar.

Balkon demirlerinin yenilenmesi gerekiyorsa, onları eski halinden daha şık bir hale getirmek için gereken tek şey boyamadır. Doğru boya seçimi, temizlik ve doğru uygulama ile demirleri yenilemek mümkündür. Kimseye ihtiyaç duymadan malzemeleri temin ederek işe koyulabilirsiniz.

Balkon Korkulukları İçin En İyi Demir Boyası

hammerite demir boyası

Araştırmalarıma göre, demir korkuluklarda kullanılacak en iyi boya eski moda Hammerite‘dir. Bu boyayı astar gerektirmeden metal yüzeylere uygulayabilirsiniz. Pas önleyici etkisi olduğundan dolayı demirlerde uzun süre boyunca pas oluşmasını engelleyecektir. Ürün, metalin oksidasyonunu önler ve çevresel etkilere karşı dayanıklıdır.

Birçok farklı renk seçeneği sunan, rulo veya fırça ile kolayca uygulanabilen ve hızlı kuruyan Hammerite demir boyası, balkon demirlerini boyamak için idealdir. Yukarıda belirttiğim gibi araştırmalarıma göre insanlar bu boyadan çok memnunlar.

Boyamaya Hazırlık

Balkon demirini boyamaya başlamadan önce temizlik yapmak gerekiyor. Soyulan eski boyayı bir kazıyıcı kullanarak temizlemelisiniz.

Soyulan eski boyayı kazıyıcı kullanarak sökün. Sonrasında 150 kumlu zımpara kağıdı ile tüm demirlerin tümünü zımparalayın. Son olarak nemli temiz bir bez kullanarak toz ve kirleri temizleyin. Pas ve kiri temizlemek için yüzeyi sabunlu su ile yıkayın. Temizlik yaptığınızda uygulayacağınız boya balkon demirlerine daha iyi tutunacak ve daha şık görünecektir. Tüm boyama işlerinde olduğu gibi ilk olarak temizlik yapmaya başlarsanız daha etkin sonuç alırsınız.

Balkon Demirleri Nasıl Boyanır?

balkon demiri nasıl boyanır

Balkon demiri boyama işlemi, demir yüzeyin korunması, estetik açıdan güzel bir görünüm kazandırılması ve pas oluşumunun önlenmesi için önemlidir. Hammerite gibi özel metal boyaları, bu tür işlemler için uygundur. İşte balkon demiri boyama işlemi hakkında ayrıntılı adımlar:

Malzemeler:

 • Hammerite veya benzeri bir metal boya
 • Zımpara kağıdı
 • Metal fırçası
 • Boya fırçası veya rulo

Boyama

 • Kazıyıcı kullanarak pas ve soyulan boyayı çıkarın.
 • Metal kazıyıcının ulaşamadığı düz olmayan yüzeylerde, pası çıkarmak için tel fırçayı kullanabilirsiniz.
 • Balkon demirlerini zımparalayın.
 • Korkulukları sabunlu su ile nemlendirilmiş bir bezle silin.
 • Boyayı iyi karıştırın.
 • Boyayı bir fırça veya rulo ile eşit bir şekilde uygulayın. İlk katın kurumasını bekleyin ve daha sonra ikinci bir kat uygulayın, gerekiyorsa üçüncü bir kat da uygulayabilirsiniz.
 • Boyayı uyguladıktan sonra, tamamen kurumasını bekleyin.

Hammerite doğrudan pas üstüne uygulanabilen metal boyası olduğundan dolayı herhangi bir antipas kullanmanıza gerek kalmaz. Paslı olan demirlere 2 kat uygulamanız önerilmektedir. Demir boyası olarak en çok tercih edilen bu ürün, balkon demirlerinin uzun yıllar boyunca yeni görünmesini sağlamak için en uygun üründür.

Canan Kara

İnşaat, ev tamiratları ve faydalı bilgiler konusunda uzmanım. İnşaat işlerinizde veya ev tamiratlarınızda tecrübelerimle size yardımcı olmak için içerikler oluşturuyorum. Bu içerikleri, evinizde veya iş yerinizde oluşan her türlü sorunla ilgili çözümler sunmak için yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu