Balkon-Bahçe

Pilea Bitki Bakımı

Pilea bitki bakımı, özellikle de güneş ışını sevmeyen bitkiler arayan kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yerini almaya devam etmektedir. Birçok insan bitki beslemeyi çok istiyor olsa da daha çok evlerinin güneş görmemesi nedeniyle; bu isteklerinden vazgeçmek zorunda kalmaktadırlar.

Pilea Bitki Bakımı

Pilea Bitki Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu tarz kaygılara kapılan kişiler için en doğru tercihlerden bir tanesi ise pilea bitkisi olarak bilinmektedir. Bu bitki güneş ışığını doğrudan istemiyor olsa da başka bakım koşulları vardır. Bu nedenle, pilea bitkilerini seven ve beslemek isteyen kişilerin de bu bitkinin yapısına özgü bazı kurallara uyum sağlaması; pileaların uzun süre canlı kalabilmesi için oldukça önemli bir faktör olacaktır. Peki, Pilea Bitki Bakımı nasıl yapılmalı?

Pilea Nasıl Bakılır?

Pilea bitkisi, sahibinin kendisine bakmasını kolaylaştıran bitki türleri arasında yer almaktadır. Pilea nasıl bakılır? Diye merak edenler, herhangi bir zorluk çekmeden bu bitkinin hızla büyümesini mümkün hale getirebilirler. Pilea bitkisi direk güneş ışığını sevmediği için; bahçe katı ya da zemin kat evlerde de rahatlıkla yetiştirilebilir ve büyüme gösterebilmektedirler.

Aynı zamanda, su ihtiyacı duydukları zamanlarda da yapraklarını indirerek su isteklerini belli etmektedirler. Bu sayede, haftada kaç kez sulanacağı konusunda herhangi bir kaygı duyulmasına gerek kalmayacaktır. Bu bitki türü, tüm ihtiyaçlarını net bir şekilde belli ederek yaşamına devam etmektedir.

Pilea bitkilerine doğrudan bir zarar verilmediği süreçte, bozulması ya da yıpranması söz konusu olmayacaktır. Ancak uzun süre sulanmazsa ya da gerekli onarımları yapılmazsa, Pilea bitkisinin kökleri çürüyebilir ve büyüme hızında duraklamalar meydana gelebilir.

Antrasit İle Uyumlu Renkler Dekorasyon 2024 başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Pilea Çiçek Açar mı?

Bakımı kolay bitki türleri arasında, çiçek veren türleri bulmakta güçlük çekenler; Pilea bitkisi bakımına başvurmaktadırlar. Pilea bitkisi, bakımı en kolay türler arasında yer almakta olduğu gibi; çiçek de vermektedir. Pembe ve beyaz renklerde olan çiçekleri ile bulundukları ortamı güzelleştiren bu çiçekler, tropik iklim türünde hızla gelişim göstermektedir.

Pilea Bitki Bakımı
Pilea Bitki Bakımı

Yüksek arazilerde yetişmesi nedeniyle, hemen hemen her yerde bakılmaya devam edilmesi de mümkün olacaktır. Ancak Pilea bitkisi söz konusu olduğu zaman, bahçede bakılması oldukça güçtür. Bunun nedeni ise; bahçelerin güneş ile doğrudan buluşuyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle Pileaların bahçe için değil, evin güneş almayan bölgeleri için düşünülmesi tavsiye edilmektedir.

Pilea Nasıl Hızlı Büyür?

Bitki besleyen kişilerin büyük bir kısmı, büyüme yavaşlığı söz konusu olduğunda tedirgin olmaktadır. Bu nedenle Pilea nasıl hızlı büyür? Gibi sorular da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Pilea bitkisinin büyümesi için saksının boyut ve ebatları oldukça büyük bir nem taşımaktadır.

Bu bitkiler, gelişimini göstermek için; geniş ve yayvan saksılara ihtiyaç duymaktadırlar. Dar saksılarda kökleri rahat etmediği için büyüme hızları da yavaşlamaktadır. Bu nedenle, Pilea bitkileri henüz yavru iken yayvan saksılara konulması gereken türler arasında yer almaktadırlar.

Video kaynağı

Aslı Korkmaz

Doğa ve çiçekler konusunda tutkulu bir yazarım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımı ve çoğaltılması hakkında bilgi vermek, okuyucularımın hayatlarına renk katmak için elimden geleni yapıyorum. Uzun yıllardır çiçek yetiştiriyorum ve her zaman yeni çiçek türleri ve bahçe tasarımları denemeye açığım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımları, çeşitleri, çoğaltılması ve hastalıklarla mücadeleyi ele alıyorum. Umarım yazılarımda keyifli vakit geçirirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu